Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Archman Masaüstü Ortamı Kurulumları Hakkında.

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,694 Görüntüleme
(@suphicakir)
Gönderiler: 17
Active Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba. Ben aslında yeni bir kullanıcı değilim. Bazı sebeplerden dolayı bilgisayarıma birkaç defa linux kurup sonra tekraradan windows' a geçiş yaptım. Şu an bilgisayarımda archman 2020 kurulu. Sistemimde kullanmak istediğim uygulamaları kurdum, güncellemeleri de yaptım sonuçpırıl, pırıl bir sistem.

Ben şimdi internet üzerinden KDE Plasma nasıl kurulur araştırdım ve kurabileceğime eminim. KDE' yi kurup xfce ve gnome paketlerini kaldırsam acaba sanki Archaman 2020 xfce değilde kde olarak kurulmuş gibi olur mu?

Bir diğer sorum windows kullanırken bize ne kullanmamaız gerektiğini seçim hakkı verilmezken linux dünyasında çok fazla seçenek var ve çok açgözlü davranıyorum. Hangi masaüstü ortamınıkullanmam gerektiğine karar veremedim. Öyleki daha birkaç akşam önce linux mint kurmuşken vazgeçip archman kurdum.

Şimdi, xfce de kalmamı tavsiye edermisiniz? şu masaüstü ortamlarında bir türlü karar veremiyorum. Linux mint de cinnamon kullanıyordum, alışmıştım ama çok, çok önce KDE plasma da kulandım.

Şimdiden cevap veya yorum yazacaklara teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Archman - KDE Plasma

 
Gönderildi : 01/02/2020 8:27 pm
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3499
Famed Member Admin
 

KDE ve tüm bileşenlerini aşağıdaki gibi kurabilirsiniz. Bu paketlerle birlikte kde-plasma için SDDM giriş yöneticisiini de kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir.

KDE Plazma masaüstü yönetimini ve tüm bileşenlerini kuralım:

sudo pacman -S plasma-desktop kdebase kde-applications

Ardından SDDM giriş yönetimi paketlerini yükleyelim:

sudo pacman -S sddm sddm-kcm

Ardından Lightdm giriş yöneticinizi pasif konuma getirin:

sudo systemctl disable lightdm 

ardından kurduğunuz SDDM giriş yönetimini etkinleştirin:

sudo systemctl enable sddm 

sonrasında sisteminizi yeniden başlatıp KDE ortamına giriş yapın ve xfce ve uygulamalarını kaldırın

sudo pacman -Rsnc xfce4 xfce4-goodies

ya da kaldırmayın, siz bilirsiniz.. Xfce ortamını kaldırırken sistemin gereksinimlerini zincirleme kaldırmayacağından listeye bakıp edmin olun

bugün yarın kde sürümü yayınlayacağımızı da dipnot olarak ekleyelim.

Kolay gelsin

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 02/02/2020 7:58 am
(@suphicakir)
Gönderiler: 17
Active Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba Demiray bey.

Bir sorum daha olacak. Mevcut sistemi sürekli güncelleyerek yeni çıkan dağıtıma sahip olmuş oluyormuyum? Daha anlaşılır bir şekilde sorayım, diyelimki siz Archman Linux Xfce 2020.02 dağıtımını paylaştınız. Ama ben mevcut sürümü sürekli olarak;


sudo pacman -Syyu

komutu ile güncellersem sizin yeni dağıtıma zaten sahip olmuş oluyorum değil mi?

Ayrıca forumda fazla hareketlilik yok, çeşitli kullanıcı deneyimlerimi böyle soru cevap şeklide çeşitli konu başlıklarının altında veya yeni konular açarak yazıcam bence forum biraz hareketlilik kazanmalı.

Ayrıca çok zorda kalmazsam evdeki bilgisayarıma bir daha w10 kurmayacağım, şimdilik gözüme archman kestirdim bakalım yeniden format atmadan nekadar kullanabileceğim.

Archman - KDE Plasma

 
Gönderildi : 02/02/2020 8:12 am
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3499
Famed Member Admin
 

Yuvarlanan sistem olduğumuz için güncelleyerek hep güncel kalırsınız. Belki kozmetik işlerden birkaçı yansımayabilir, onu da kendiniz değiştirebilirsiniz. Tema, simge vb..

Forumumuz bilgi birikimi bağlamında oldukça eskidir ve foruma uğrayanların çoğu herhangi bir etkileşime girmeksinizin çözüme ulaşmaktadır. Yine de daha hareketli olabilir tabiki. Beklediğimiz birkaç forum sistemi var, final aşamalarından sonra ne ile devam edeceğimizi şekillendireceğiz. Önerilerinize ve geri bildirimlerinize teşekkür ederiz. Katılımlarınız önemli  🙂

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 03/02/2020 6:33 am
Paylaş:
Translate »