Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Kurulum sonrası no bootable device hatası  

  RSS
Shaks
(@shaks)
Yeni Kullanıcı

Merhabalar, yaklaşık bir hafta önce arch linux ve kde plazma kurdum sorunsuz bir şekilde kurdum en az 10 kere kapatıp açtım, yeniden başlattım fakat biraz önce bilgisayarıma usb takip yeniden başlattıktan sonra bilgisayar tekrar sanki hic bir os kurulmamış gibi bootable cihazı arama hatası verdi, boot ettiğim usb bi tekrar takip dosya sistemlerine baktığımda ilk kurduğum zamanki gibi olduğunu gördüm yani dosyalar bozulmamış sanırım ama bir türlü o hata veren sayfayı aşıpta os a giremiyorum, uefi kurdum bu arada.bilgisi olan arkadaşlar geri dönüş yapabilirse çok sevinirim.

Alıntı
Gönderildi : 18/02/2020 6:11 pm
alicavus
(@alicavus)
Üye Moderator

BIOS yazılımında sorun belirmemişse UEFI bölümü hasarlanmış, ya da diskin komple arızalanmış. GPT disk bölümleme biçiminde boot ve esp ayarlaması yapılmış olması gerekir, bunu çalışan USB'den gparted çalıştırarak kontrol edebilirsin.
gnome-disk-utility paketinin gnome-disks disk taratma özelliği var SMART DATA/ Self Test, okuma yazma gibi sınamalar yapılabiliyor.
Bazı işlemci, GPU ve anakart modelleri Linux'la uyumsuzluk yaşatabiliyor. Acer aspire serisi bir dizüstünfe AMD Ryzen ile ACPI özelliği kapatmam gerekiyordu, bazen senin hatanın aynısını almama yol açıyordu.  BIOS güncellemeleri varsa mutlaka güncelle.

Beatus non qui habet, quae cupit, sed qui non cupit, quae non habet.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 2:39 am
tulliana
(@tulliana)
Üye Admin

Mutlaka disk yapısında bir değişiklik olmuş olmalı. Boot partition silinmiş olabilir veya disklerin UUID değerleri değişmiş olabilir. Gerçi UUID değişse grup hatası verirdi. Boot için ayarladığınız birim silinmiş veya değişiklik olmuş.

http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2020 3:39 am
Paylaş:
Translate »