Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

LibreOffice kurmadan nasıl kullanılır?

illedelinux
(@illedelinux)
Devamlı Kullanıcı

LibreOffice yazılımını kurmadan kullanmak için yeni tür özgür yazılım portable sistemi olan AppImage çalışmasından yararlanacağız.

Bunun için buradaki bağlantıdan en alttaki full version Download Fresh sürümünü indiriyoruz.
 
Buradaki bağlantıdan da AppImage dosyalara kısayol oluşturan ve çalışmasını kolaylaştıran sisteminize uygun (64bit-32bit/DEB/RPM veya AppImage) AppImage Launcher paketini indiriyoruz.
 
İndirdiğiniz LibreOffice paketine alttaki komut ile çalışma izni veriyoruz.
chmod -R 755 /libreoffice/yolu/tam/adı
 
LibreOffice şu anda üzerine çift tıkladığınızda çalışır durumdadır. Ancak hem kısayol olsun hem menüden çalıştırayım derseniz, indirdiğiniz AppImageLauncher paketini kurmanız gerekir. Şayet AppImageLauncher paketinin kendisi de AppImage paketi ise ona da alttaki komut ile çalışma izni verin ve çift tık ile çalıştırın.
chmod -R 755 /appimagelauncher/tam/adı
 
Appİmage çalıştıysa LibreOffice paketine çift tıkladığınızda sistem menüsünde kısayol oluşturacak ve paketin kendisini ev dizininde oluşturduğu Applications adlı dizine taşıyacaktır.
Güncelleyeceğiniz zaman aynı bağlantıdan aynı sürümün son versiyonunu indiriyorsunuz, aynı komut ile çalışma izni veriyorsunuz, başka bir şeye gerek kalmıyor.
 
Böylece sisteme kurmadan hem LibreOffice yazılımını kullanabilirsiniz hem de daha başka AppImage yazılımlar için alt yapı oluşturmuş olduk.
Ayrıca bu paketi herhangi bir USB'ye kopyala-yapıştır yaparak USB ile her makinede kullanabilirsiniz.
 
 

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 06/08/2020 7:59 pm
Paylaş:
Translate »