Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

RX 580 8GB ekran ka...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

RX 580 8GB ekran kartı ve 1080P 24 Hz tarama sorunu

1 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
46 Görüntüleme
0
Konu başlatıcı

Merhaba,

Önceden Nvidia GT730 ekran kartım vardı ve Linux üzerinde 1080p de 50Hz görüntü sağlıyordu. Ekran kartımı Değiştirdim ve 1080P çözünürlükte ekran tazeleme 24Hz de görünüyor. Bunu 50 ya da 60 olarak değiştirmek istiyorum ama Xandr ile daha önce bir çok dağıtımda denedim ( LinuxMint,Ubuntu vb. Sonuç aynı ) Geçici bir görüntü tazelemesi oluyor ancak kalıcı olmuyor. Kalıcı olanlarda da problemler çıktı. Bir çözüm yolu varmı?

1 Yanıt
0

Özgür yazılım camiası hızla Xorg X'i terkedip Wayland'a ağırlık göstermeye başladılar. KDE ve GNOME masaüstü ortamları varsayılan olarak Wayland oturumu açılır, X oturumu ise kullanım dışı hale geliyor. Cinnamon masaüstü ortamı deneysel Wayland desteği sunmaya başladı.

Ne demeye çalışıyorum? xrandr X sunucusuyla çalışır, yani bu aracın modası geçiyor. Wayland'ta ise benzer araç söz konusu değildir, çünkü çalışma mantığı farklıdır.

X sunucusunda kalmaya ısrar etmek istiyorsanız:

Xorg'da çöznürlük dosyası hazırlama belgemize göz atabilirsiniz. Dilerseniz size çalışan xrandr komutlarını bir dosyaya kaydedip, çalıştırılabilir yapıp kabuk ayar dosyalarına veya .config/autostart/xrandr.desktop dosyasına ayarlayabilirsiniz:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Start xrandr commands
Comment=Fix dispay resolution on the fly
Icon=gnome-terminal
Exec=sh -c /home/someone/xrandr.sh
Terminal=false

(kirmızı kısım size uygun biçimde düzenlenmelidir)

Paylaş:
Translate »