Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Archman Xfce ve I3WM Edition 2022-07 Kararlı Sürüm hazır

Archman Xfce ve I3WM Edition 2022-07 Kararlı Sürüm hazır

Kıymetli topluluğumuz, Archman Xfce ve Archman I3WM Edition 2022-07 Kararlı Sürüm hazır. Archman Linux, Arch Linuxtan türetilmiş, Türkiye menşeli ancak küresel standartlara ve küresel kullanıma göre hazırlanmış bir linux dağıtımıdır. Archman; Hızlı, görsel, kararlı, kolay ve öğreticidir.

Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve bağımsız bir projedir. Arch Linux ile resmi bir bağı yoktur. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir.
Çözüm için kendi forumlarımızı ve belgelerimizi önermemiz Arch politikalarını ihlal etmemek için bir zorunluluktur. Doğrudan sitemiz ana menülerinden veya resmi açıklamalarımızdan arch belgelerini, wikisini ve forumlarını kendi resmi bağlantılarımız gibi veremeyiz, gösteremeyiz, buna izin verilmemektedir. Forum içeresinde bizler ve kullanıcılar arch kaynaklarını ve bağlantılarını önerebiliriz ve kullanabiliriz bu olağan bir durum ve hali hazırda zaten öyle olmaktadır. Bunu kavramayan veya bilmeyenler için bu sürümde not düşme ihtiyacı hissettik. Kullanıcı dilediği belge ve çözüme kendi tercihi ile gidebilir, özgürdür.

Kıymetli topluluğumuz 2022-07 kod adı Freedom kararlı sürümde; Archman örnek dosyaları (archman example files) içinde her türden uzantıyı kendi uygulamalarımız ile test etmek için koyduğumuz kadim Türk kültürümüzden bazı kavramları öne çıkardık ve tanıtmak istedik. Türk menşeli, “küresel” bir dağıtımız ve kültürümüzü yorumsuz bir şekilde dağıtımımızda tanıtmaktan onur duyuyoruz.

      Archman Xfce amiral gemisi sürümümüz olup yine bu sürümde de sade ama etkileyici bir görünüm ile karşınıza geliyor. İnternet bağlantısı olmayan bir kullanıcının temel gereksinimlerini sağlayacak yeteneklere ve içeriklere sahiptir. Hem görsellik, hem hız hemde kararlılık bakımından vazgeçilmez sürümümüz olun Xfce aynı zamanda oldukça kullanışlı ve özelleştirilebilir bir masaüstü yönetimidir. Xfce kararlı sürümü beğeneceğinizi umuyoruz.

       Archman i3wm ise daha çok uçbirim ve klavye kullanımına eğilimli kullanıcılar tarafından tercih edilen bir masaüstü yöneticisi olsa da biz herkesin kolayca kullanacağı bir i3 masaüstü ortamı hazırladık. Temel kullanım kısayollarını masaüstüne conky olarak yerleştirdik ve dilediğiniz zaman göz önünde olarak size yardım edecek. Bu sürümde panel olarak polybar kullandık ve dizüstü bilgisayarların da temel işlevlerini yansıtacak modüller ekledik. Polybar panel üzerinde dosya sistemi, cpu, ram, arkaışık, klavye, batarya, tarih saat, ağ bağlantısı gibi çok faydalı ve kendimize özgü modüller ekledik. Tüm modülleri ve uygulamaları i3wm ile tümleşik bir görünüme kavuşturduk. Masaüstü yönetimini belirli uygulama grupları siz kullanırken masa üstünde kategoriler halinde listelenir. Yine size kolaylık sağlayacak estetik ve kullanışlı bir menü olarak JGMenü kullandık. Paket yöneticisi olarak ise diğer sürümlerimizdeki gibi pamac kullanmadık, onun yerine bu sürümün mantığına daha uyumlu olduğunu düşündüğümüz Bauh paket yönetici arayüzünü kullandık.  i3wm masaüstü ortamını ve yan uygulamaları da istediğiniz gibi özelleştirmek sizin zevkinize ve bilginize kalmış. Archman i3wm kararlı sürümü beğeneceğinizi umarız. Bu sürümün sorumlusu Muhammed Taha kardeşimize çalışmaları ve katkıları için teşekkür ederiz.
Archman Xfce ve i3wm kararlı sürümü sanal ve gerçek makinelerde kurun, kullanın, didikleyin ve her zaman bize isteklerinizi buradan bildirin geri bildirim yapın. Böylece her sürüm bir öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Archman Linux kurulum medyaları Zstandart biçiminde yani .zstd olarak sıkıştırılmıştır. Bu sebepten iso dosyalarının boyutu birkaç yüz mb daha fazla boyuttadır. Bu sıkıştırma yöntemi kurulum medyasının boyutunu bir miktar artırsa da live olarak sistemin hızlı çalışması ve hızlı açılması, sistemi derlerken birkaç kat daha hızlı derlenmesi SSD disklerde sistemin 2 dk altında, harddisklerde 5 dk altında kurulması gibi çok ciddi ve hissedilir avantajlar sağlamaktadır. Bundan sonra Zstandart zstd sıkıştırma yöntemi ile hazırlanacak kurulum medyalarımız.
Bu sürümlerde yuvarlanan sürüm bir dağıtım olarak en son kararlı güncellemeler yer almaktadır. Geçtiğimiz sürümlerden ve geçtiğimiz aylardan bize iletilen geri bildirimler değerlendirildi. Geçmiş sürümlerimizden toparladığımız hata bildirimleri ve kullanıcı talepleri değerlendirildi. Klavye yapılandırmaları ve touchpad yeteneklerinin artırılması ve en güncel archiso ile ilgili yenilikler girildi. Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarız. En güncel archiso (65-1) değişiklikleri sisteme dahil edildi. Tema seçimlerinde aşırı boğucu ve zifiri karanlık bir temalar olmamasına, kullanışlı olmasına. GTK uyumluluklarına, tema gelişiminin güncelliğine, popülaritesine ve profesyonel bir tasarım olmasına dikkat ettik.

ARCHMAN XFCE / I3WM EDITION

 

Archman Xfce Sha1sum:

08b9825c619580a3456bca40c3ccd56b1bb1acb5

Archman I3WM Sha1sum:

b57fb5c44446246e3e00a28abd3fd097fa7ba980

 

İndirdiğiniz kurulum medyasının hash değerini kontrol etmeyi ve aşağıda önerdiğimiz yöntemleri kullanarak USB diske aktarmayı unutmayınız.

 

Bu sürümlerde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalar:

archiso 65-1
linux 5.18.7.arch1-1
pamac-aur 10.4.1-0
surfn-icons-git 22.04.02-1
archman-settings-manager 0.5.5-1
archman-example-files 20210823-1
archman-wallpapers 20210821-1

i3-gaps 4.20.1-2
i3blocks 1.5-3
i3lock 2.14.1-1
i3status 2.14-1
polybar 3.6.3-2
dunst 1.8.1-1
kitty 0.25.2-1
rofi 1.7.3-1
archman-i3wm-settings 20220701-1

Xfce4 4.16
archman-xfce-settings 20220513-1
Nordic-dark 20220512-1 (GTK theme for Xfce)(Entegrasyon ve pencere dekorasyonu iyileştirmeleri: tulliana)

calamares 3.2.59-1
firefox 102.0-1
libreoffice-still 7.2.7-3
gimp 2.10.32-1
inkscape 1.2-3
yay 11.2.0-1

Calamares slaytları (Tulliana – Archman çekirdek geliştirici ve sanat işleri (slaytlar tamamen .svg biçimindedir)
Archman Arkaplanları (tulliana-inkscape works)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler – Güncellendi
AUR depoları varsayılan olarak etkindir. Derleme betiği olarak YAY kullanılır.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir. Uçbirimden AUR desteği etkindir ancak Pamac üzerinden kullanacaksanız siz etkinleştirmelisiniz.

 

Kolaylaştırılmış Terminal komutları (aliases)

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo rm /var/lib/pacman/db.lck yerine sadece unlock kullanabilirsiniz.
unlock komutu ile pacman veritabanı kilitli kaldığında kilidi kaldırabilirsiniz.

sudo reflector –verbose –latest 10 –sort rate –save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector –verbose –latest 10 –sort rate –save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 10 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -R yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden bir paketi kaldırabilirsiniz. Örnek: remove firefox

sudo pacman -Qi yerine sadece info kullanabilirsiniz
info komutu ile uçbirimden bir paketin inşa bilgilerini görebilirsiniz. Örnek: info firefox

yay -S paket-adı yerine sadece aur paket-adı kullanabilirsiniz

yay -S paket-adı –noconfirm yerine sadece aurno paket-adı kullanabilirsiniz

 

KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter, Etcher veya dd modunda Rufus uygulamaları ile USB’ye aktarmanızı öneririz. Archman depomuzda imagewriter mevcuttur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:

sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I

ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:

sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync

Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.

 

Archman Linux Xfce 2022-056 kararlı sürümleri sanal veya gerçek makinelerde kalıcı ve kararlı işletim sisteminiz olarak kurup kullanabilir veya test edip deneyimleyebilirsiniz. Önerilerinizi ve geribildirimleri bizlere ulaştırmaktan çekinmeyiniz. Böylece her sürüm bir öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.

 

BAĞIŞ: Archman Linux çalışmalarına verdiğiniz gönül desteği, Archman Linux kullanımınız, testleriniz ve geri bildirimleriniz bizim için maddi kıymet biçilemeyecek kadar değerlidir. Her türlü katkıya her zaman açığız ve her türlü desteğinize ihtiyacımız var. Archman Linux çalışmalarına, sunucu hizmetleri, alan adı hizmetleri, donanım hizmetleri gibi alanlarda maddi sarfiyatlar mevcuttur. Bu sarfiyatlar için maddi katkı vermek isterseniz http://archman.org/archman-bagis/ bağlantımızdan faydalanarak bize katkı verebilirsiniz Bağışları elimize ulaşan topluluk üyelerimize şükranlarımızı sunarız.  Kıymetli topluluğumuz, her türlü desteğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla…

@UsmanAga

@tulliana

forum duyurusu ve geri bildirim bağlantısı: https://archman.org/topluluk/teknik-destek-archman/archman-xfce-ve-i3wm-edition-2022-76-kararli-surum-hazir/

 

Bir cevap

  1. […] 1.2 gibi güncel paketler içeriyor. Archman Xfce ve I3WM 2022.07.02 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Translate »