Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Archman Linux i3WM 2020-06 Kararlı Sürüm hazır

Archman Linux i3WM 2020-06 Kararlı Sürüm hazır

Selamlar…

Kıymetli topluluğumuz;

Archman i3WM 2020-06 Kararlı Sürüm hazır

Evet yanlış görmediniz i3WM sürüm karşınızda. Uzun zamandır bize ulaşan talepleri değerlendirdik ve bu uçbirim, kısayol ve klavye kullanımı ön plana çıkaran oldukça hafif bir deneyim sunan i3 masaüstü yönetimini hazırladık. Birkaç gelişim sürümünün ardından yayınladığımız ilk i3wm kararlı sürümü hazırlarken her zamanki gibi kullanıcılarımız için sade, kolay, görsel ve hafif bir sistem olmasına özen gösterdik. i3 Masaüstü Yönetimini daha önce kullanmamış olanlara da kolay gelecek ve sevdirecek bir sistem hazırladığımızı düşünüyoruz.

Bu sürümde size öncülük edecek kısayollarımızı Conky aracılığı ile masaüstüne entegre ettik. Size her an kılavuzluk edecektir. Masaüstü duvarkağıdımızı ise freepik üzerindeki birkaç çalışmadan esinlenerek kendimize uyarladık ve üzerinde önemli geliştirmeler, değiştirmeler yaptık. Yine size büyük kolaylık sağlayacak çok hafif bir menü olan JGMenü’yü sisteme entegre ettik ve ilaveten görselliğini, işlevini artırdık. Menünün güç seçeneklerine ilaveler ve geliştirmeler ekledik. Ekran tasarrufu sağlaması bakımından tek bir üst polybar panel kullanmayı uygun gördük ve bu paneli de sade tutmaya özen göstedik. Polybar Panel üzerinde soldan sağa sayacak olursak, JGMenü, masaüstü çalışma alanı, ortada etkin pencere başlığı, sağ tarafta ses ayarı, kablosuz bağlantı adınız, tarih saat ve ağ yapılandırmasını yöneten arayüz olarak nm-applet kullandık. Bu sürümü hazırlarken elbette topluluğumuzdan gelen önerileri azami ölçüde değerlendirdik. Yine bu sürümü hazırlarken karmakarışık bir çok masaüstünden uygulamalar barındırmamasına dikkat ettik. Çok gerekli ve zaruri olarak gördüğümüz birkaç Lxde uygulamasından başka bir masaüstü uygulaması dahil etmedik. Ayrıca bu sürüme compositor yapılandırması uygulamadık. İhtiyaç duyan kullanıcılarımız olursa yapılandırmayı onların tercihine bıraktık. Bu hususta forumda arama yapabilir, yeni bir başlık açabilir veya bu başlık altından destek alabilirsiniz.

Bu sürümü müşterek olarak hazırladığımız Archman Telegram kullanıcılarımızdan Muhammed Taha kardeşimize çok teşekkür ederiz. Fikir ve emek olarak bu sürümün ortaya çıkmasında önemli bir çaba ortaya koydu ve halen sürüm üzerinde gelişim ve test çalışmaları devam etmektedir.

 

Kıymetli topluluğumuz; Bu sürümü buradan indirebilirsiniz (download here) , buradan ise paket listesine (package list) bakabilirsiniz.

 

 

Archman i3WM belli başlı uygulama bilgileri:

linux 5.6.15.arch1-1 (linux çekirdeği)

bauh-staging 0.9.5.RC-1 (Uygulama yükle kaldır. Paket mağazası)

firefox 77.0.1-1 (internet tarayıcı)

pcmanfm-gtk3 1.3.1-2 (dosya yöneticisi)

lxterminal 0.3.2-2 (uçbirim)

calamares 3.2.24-1 (sistem yükleyici)

flameshot 0.6.0-4 (ekran yakalayıcı)

JGMenü (Görsel ve hafif bir uygulama menüsü)

conky 1.11.5-3 (masaüstünde bu sürüme özel kısayolları verir)

polybar 3.4.3-1 (Masaüstünde üstteki hafif ve yetenekli panel)

surfn-icons-git 19.12-1 (Surfn Orange simge seti)

Calamares slaytları (tulliana)

Bauh paket yönetimi Türkçe çevirisi (tulliana)

Arkaplan çalışmaları ve diğer kozmetik çalışmalar (tulliana)

daha fazla paket bilgisi için yukarıdaki bağlantıdan paket listesine bakabilirsiniz.

 

 

 

Archman i3WM sürümüne özel kısayol komutlarından bazıları: (MOD tuşu klavyenizin sol altındaki windows logolu tuştur)

Mod + D – Rofi adı verilen dmenu alternatifini başlat
Mod + Shift + D – Dmenü başlat

Mod + P – PcmanFM (Dosya Yöneticisi) başlat
Mod + T – LxTerminal’i başlat (Terminal emülatörü)
Mod + Shift + F – Firefox’u başlat (Web tarayıcısı)
Mod + Q – Seçili pencereyi kapat
Mod + S – İstifleme moduna geç
Mod + W – Sekmeli moda geç
Mod + E – Karolama moduna geç
Mod + R – Yeniden boyutlandırma modu. Yeniden boyutlandırma modunda, yeniden boyutlandırmak için Ok tuşlarına basın. Normal moda geri dönmek için Enter tuşuna basın
Mod + H ve Mod + V – Ekran bölme yönünü yatay veya dikey olarak değiştirme
Control + Alt + Sol / Sağ – Önceki veya sonraki çalışma alanına geçer. Yalnızca 2 çalışma alanınız açıksa çalışır

Mod + L – Bilgisayarı kilitler
Mod + Shift + R – Yapılandırma dosyasını yani masaüstünü tamamen yeniden yükler, tazeler. Yapılandırma dosyasında bazı değişiklikler yaptıktan sonra da oturumu kapatmadan buna basın ve değişiklikler uygulansın.

 

 

 

Archman Linux, Kolaylaştırılmış Terminal komutları:

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo rm /var/lib/pacman/db.lck yerine sadece unlock kullanabilirsiniz.
unlock komutu ile pacman veritabanı kilitli kaldığında kilidi kaldırabilirsiniz.

sudo reflector –verbose –latest 15 –sort rate –save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector –verbose –latest 15 –sort rate –save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -R yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden bir paketi kaldırabilirsiniz. Örnek: remove firefox

sudo pacman -Qi yerine sadece info kullanabilirsiniz
info komutu ile uçbirimden bir paketin inşa bilgilerini görebilirsiniz. Örnek: info firefox

yay -S paket-adı yerine sadece aur paket-adı kullanabilirsiniz

yay -S paket-adı –noconfirm yerine sadece aurno paket-adı kullanabilirsiniz


 

Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.

Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarız.

 

 

KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter (windows için indir) uygulaması ile USB’ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur. Rufus (windows için indir) ile yazdıracaksanız mutlaka DD modunda yazdırın. Bunun dşında Etcher (windows için indir) uygulamasını da kullanabilirsiniz.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:

sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I

ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:

sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync

Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.

Saygılarımla…

 

@tulliana

@Muhammed Taha

 

DOWNLOAD HERE – BURADAN İNDİR

 

SHA1SUM

7d9baa40b359ef31117993a1f07413c28ba3124b

MD5SUM

29d6205770e6c217d98f2b2d9b8bb59b

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER bağlantısını incelemeyi unutmayınız

Pacman Komutlarını öğrenmek için buraya, pacman (paket kurulum, sistem güncelleme vb) çözümleri için ise buraya bakabilirsiniz.

 

Geri bildirim ve destek bağlantısı: https://archman.org/topluluk/postid/20625/

 

5 cevap

 1. Selçuk Soner Akgül dedi ki:

  Uzun süredir bekliyordum. Elinize emeğinize sağlık. Netbookumda Manjaro i3 vardı, bununla değiştireceğim. Kullanınca daha doğru bir değerlendirme yapacağım muhakkak ama JGMenü pek i3 felsefesine, en azından benimkine tam uymamış gibi. Ben i3’ü tamamen faresiz kontrol için kullanmak istiyorum.

 2. […] olarak kullanıma sunuluyor. Archman Linux i3WM 2020-06 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu […]

 3. Nicholai dedi ki:

  Daha önce kullanıp kaldırmıştım. Tekrar geri dönmek istedim. Kurulum ve sonrasında bir sorun yok ama güncelleme yaptıktan sonra polybar açılmıyor ve hata veriyor. Tekrar kurulması gerekiyor.

  Onun dışında oldukça stabil ve hızlı geldi bana. Yapılmış olan modifikasyon ve düzenlemeler sayesinde rahatlık oluşmuş. Örneğin manjaro i3 kurulunca ses için ekstra kendiniz uğraşmanız gerekiyor ama burada her şey kurulu geliyor.

 4. Murat dedi ki:

  Başarılarınızın devamını diliyorum, mukemmel bir proje. Ubuntudan Arch’a geçmeye karar verdim, öncesinde aşina olmak icin manjaro kullandım Archman de kullanmaya değer. Şu an i3e alısmaya calısıyorum, sizden ricam i3’ün daha sade halini yani archlinuxun direk kurulumu sonrasında i3 gibi olan purei3 bir iso kalıbı yapabilir misiniz? Archlinux kurulumu sancılı oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Translate »