Hakkımızda

ile

Hakkımızda

archman.org sitesi, Archman GNU/Linux dağıtımının resmi sitesidir. Archman GNU/Linux Xfce arayüzünü maksimum görsellik ve kolaylık ile son kullanıcıya ulaştıran Türkiye menşeli, Arch tabanlı linux dağıtımıdır.

Sitemiz; Arch Linux tabanını ve Pacman paket yönetimini kullanan tüm dağıtımlar için kapsamlı bir destek platformudur. Anasayfamızda ve forumlarımızda Arch tabanını ve Pacman paket yönetimini kullanan en popüler dağıtımları bulacaksınız. Tercih ettiğiniz dağıtımlar hakkında bilgi edinebilir, destek isteyebilir veya destek verebilirsiniz.

 

Archman Linux Hakkında..

Archman Linux, Arch linux tabanlı bir linux dağıtımıdır. Xfce ve KDE masaüstü yöneticilerini kullanan iki sürümü vardır. (Mate ve LxQt sürümler de sonradan yayınlanmıştır) Bu iki masaüstü yönetiminin tercih edilme sebebine gelince;

Xfce’nin tercih sebebi, popüler ve tüm ihtiyaca cevap veren bir masaüstü yönetimidir ve eski bilgisayarlar için de oldukça verimli olmasıdır. Ortalama 300-450 mb arası ram bellek tüketir.

KDE’nin tercih sebebi ise en kapsamlı ve yazılım teknolojisi yüksek, popüler bir masaüstü yöneticisi olmasıdır. Çok eski bilgisayarlar tercih edilmese de KDE masaüstü yönetimi orta performans bilgisayarlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Ortalama 600-800 mb arası ram bellek tüketir.

Archman adıArch linux ve Pacman paket yönetiminin kombinasyonundan türetilmiştir. Türkiye menşeli bir linux dağıtımıdır. Vizyon olarak ise sadece yerel kullanıcı değil küresel kullanıcıyı da hedefler. ARCHMAN adı, küresel olarak Archmen olarak telaffuz edilmektedir, Türkçe olarak ise archmen ya da yazıldığı gibi archman olarak telaffuz edebilirsiniz.

Archman gelişim ve destek ekibi öteden beri Arch ve Arach tabanlı dağıtımlara destek veren bir ekiptir. Özellikle Manjaro Linux gelişiminde ciddi anlamda küresel bir kariyere sahiptir. Archman.org sitesi, bu ekibin ortalama 5 yıllık emeğini ve desteğini barındırır. Archman ve diğer Arch tabanlı dağıtımlar için çözümler ve belgeler yine bu takım tarafından sağlanmaktadır.

Archman Linux, Arch Linux’mudur? Evet Archman Linux Arch Linux’tur. Dağıtımın adı ve sürüm bilgisi dışında herşey Arch linuxtur. Kullanıcıların tabiri ile cevap verecek olursak Archman saf Arch Linuxtur. Biz sadece sizin için en ideal Arch linux ortamını hazır ve optimize olarak sunduk. Bu çalışmayı hazırlarken geçmiş projelerdeki tecrübemizi ortaya koyduk. Donanım dostu ve kolay bir sistem hedeflerken bazı işleri de kullanıcıya bırakarak Arch Linux ile yaşadığınız, eğitici öğretici macera kapısını açık bıraktık.

Archman paket depomuz ise minimum paket hedefleyen bir anlayışa dayanır. Dağıtıma has sanat işlerini, konfigürasyonları, resmi depolarda desteklenmeyen birkaç paketi ve yine destek verilmeyen donanım sürücülerini içerir. Bunu dışında sürekli büyüyüp giden bir depo olmaması tercih sebebidir. Çünkü sizi Arch linuxtan uzaklaştırmak istemiyoruz.

Archman gelişimi, kullanıcı geri bildirimi ve tecrübe bileşeni içeren bir gelişim anlayışına dayanır. Takımımızın geçmiş tecrübeleri ile kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler ve talepler not alınarak harmanlanır ve makul tespitler ile yol haritası belirlenerek inşa çalışmaları yapılır. Kararlı bir sürüm elde edilmesi adına alfa, pre, beta, rc gibi sürüm aşamalarından geçirilerek test edilir.

Archman USB aktarımı hususunda ise Arch linux ve bu tabanı kullanan tüm dağıtımlar da dahil Suse ImageWriter ve dd komutları ile aktarım metodunun kullanılmasını öneriyoruz. Başka yazılımlar ile kurulum yapmış olsanız da sebebi hakkında fikir sahibi olunamayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Archman kod gelişim alanı: https://github.com/archman-os

Archman kurulum medyası tedarik alanı: https://sourceforge.net/projects/archman-os/files

 

Yazar hakkında

8 yorum

BurakYayın tarihi11:29 pm - Mar 9, 2017

Ana sayfada “Archman hakkında” kısmında iki kere bir yazmışsınız

Yusuf GöğüşYayın tarihi7:58 am - May 25, 2017

Archman’a Nasıl Katkı Verebilirim?

KaraYayın tarihi2:22 pm - Nis 13, 2019

Hep bir linux dağıtımı yükleyip sonradan windowsa geçip sinirlenip tekrar bir linux dağıtımı yüklerdim. Şuan bir linux dağıtımı yükleme evresine geri geldim. Umarım bu son olur ve bu dağıtımla son buldururum bu döngüyü.

ÖmerYayın tarihi12:23 am - May 10, 2019

Merhabalar sizle ulaşabileceğim herhangi bir sosyal ağ ( mail , WhatsApp , instagram , Facebook , telegram vb ) varmıdır ?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

English