Gönderen Konu: Forumların Düzenini Korumak Adına !.  (Okunma sayısı 1588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mhmtkrktr

• Tecrübeli Üye
  • Teşekkür: +8/-0
  • Dağıtım / Distribution: Arch Linux
  • Ekran Kartı - Graphic Card: ATI
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
Forumların Düzenini Korumak Adına !.
« : 26 Haziran 2015, 05:05:07 »

Arkadaşlar bu konuyu, son dönemde çok sık karşılaşmaya başladığım bazı durumları  dile getirmek için açma gereği duydum. Farklı görüş ve fikirde olan arkadaşlarımız varsa, bunu burada rahatlıkla dile getirebilirler. Sonuçta biz burada topluluk olarak her türlü yapıcı fikre açığız.

Sözü uzatmadan Arch ve Manjaro 'dan başlayayım. Bu iki dağıtım her ne kadar aynı temel yapıya ve neredeyse aynı topluluğu içerisinde barındırıyor olsa da, farklı dağıtımlardır.  Dağıtımın kendi temel yapısına ait sorunlar genelde, dağıtımın kendisine has yöntemlerle çözüm bulur. Bu nedenle Arch ile yaşadığınız bir sorun var ise, bunu öncelikle Arch forumda, Manjaro ile ilgili bir sorun var ise, bunu da Manjaro forumda dile getirmek en doğrusu olacaktır.

Bu bize ne kazandırır; öncelikle dağıtımın kendisiyle hiç alakası olmayan bir konunun, burada bulunarak ilerleyen zaman içerisin de, konu kirliliği oluşturmasını engeller ve forumun her zaman temiz ve sade kalmasını sağlar. Daha önemlisi, konuya ait dağıtımın kendi sitesin de, daha sonra aynı sorunu yaşayan birileri için örnek belge oluşmasını sağlar.
Sonuçta, Arch yada Manjaro kullanmak isteyen bir kişinin kaynak arayışı içinde bakacağı ilk yer, dağıtımın kendisine ait forum olacaktır. Zaten sorun niteliğin de konuya yardımcı olmak isteyen kişininde kendisine kaynak alacağı ilk yer, yine konunun ait olduğu dağıtım olacaktır.

İkinci durum, bizim kendisini abi kardeş ilişkisiyle gördüğümüz, Ubuntu, Mint gibi diğer dağıtımların forumların da açılan konular. Öncelikle orada ki yetkili ve yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara buradan teşekkür etmek isterim. Kendi dağıtımlarına ait sorunlar yetmezmiş gibi, birde bizim kahrımızı çekiyorlar. Bunu da gayet anlayışlı bir şekilde yapıyorlar. Fakat onların bu iyi niyetlerini, çokta suistimal etmememiz gerektiği düşüncesindeyim. Sonuçta herkes kendi dağıtımından sorumlu ve kendi dağıtımını düzenli tutmak istemesi gayet normal bir durumdur.
Şayet olmaz ama oldu diyelim, birileri çıkıp açılan bir konu için "madem kullanamıyorsun, o zaman neden kurdun" demiş olsa, kendini bilen bir kişinin kurabileceği bir cümle olduğunu sanmıyorum.

Ayrıca kendi sitesinde, tek bir cevapla çözüme kavuşacak bazı sorular için, kendi sitesinde konu bile açılmazken neden diğer forum sitelerinde çözüm arayışına girildiğini henüz çözebilmiş de değilim. 

Yukar da belirtmeye çalıştığım her iki durum için, istisnalar da yok değil. Bazı konular her forumda konuşulup tartışılabilir. Veya dağıtımın kendi forumun da çözüm bulunamamış olabilir. Örneğin, Firefox 'un bilmem ne eklentisini kurma veya kuramama gibi bir sorunun, olası en büyük nedeni kullanılan dağıtım değil, yine firefox 'un kendisi olacaktır. Bu sorunu çözmek, her dağıtım için kaynak niteliği taşır. Değerlidir. Fakat bu değeri öncelikle, kullandığımız dağıtıma verelim ki, dağıtımın da bir değeri olsun. Burada anlatmaya çalıştığım her dağıtım için geçerli.

Son olarak imla sorunumuz var. Baştan söyleyeyim, bu konu da söyleyeceklerim bir kaç kişi için değil, ben de dahil topluluğumuzun tamamına. Kimse şahsına alıp, darılmasın kırılmasın. Uzun zamandır yönetim bölümün de sonuca varamadığımız bir durum bu. Açık konuşayım, bana kalsa kulun hakkı üç. Bu konuda tekrar tekrar uyarıda bulunmanın gereği olduğunu düşünmüyorum. İmla kurallarına biraz olsun dikkat edilmeden işlenen konuların, sonrası için kaynak niteliği taşıdığına da inanmıyorum. Bu niteliği taşımayacak, sadece günü kurtarmak için açılan bir konunun, sitenin ana başlıkları içerisinde bulunmasını da istemiyorum. İsteyen forumun sohbet bölümünde istediği gibi yazıp çizebilir. O bölüm bu gibi durumlardan bağımsız.
Zaten kasıt olduğunu düşünerek, cevabı bilsem de, konuyu paylaşmak içimden gelmiyor. Kasıt olduğunu düşünüyorum çünkü örn: pacman -S komutunu yazarken s 'yi büyük yazmadan o komutun çalışmayacağını biliyorum. Orada s 'yi büyük yazmaya üşenmeyen, cümlenin başına "Selam" yazarken neden üşensin? Bu bahsettiğim konunun eğitimini almamış bir kişi de yoktur sanırım. Son hatırladığım ilköğretim 2 'ydi. Ama ortamı durumu olmamış, bunu da almamıştır, özelden belirtsin onuda anlarım. Hatta bu kişi Kiril alfabesiyle yazsın, gider parasını verir, tercüman tutup kiralarım, yine de yardımcı olmaya çalışırım.

Biz yabancı kaynakları yeteri kadar anlayıp değerlendiremediğimiz için, bu işlerin hep gerisin de kaldık arkadaşlar. Bari bizden sonra gelenler, bizim bırakabileceğimiz anlaşılır, temiz kaynaklardan faydalansınlar. Her nesil gibi, bizim bu sistemleri geliştirebilmemiz için, paralelin de kişisel gelişime de ihtiyacımız var. Yoksa dünyanın en düzgün sistemini yapsak, hem kendimizi, hem de yaptığımızı anlatıp tanıtamadıktan sonra, ancak çöp yapmış oluruz.

Bu şekilde uzun yazıp, değerli vaktinizi aldığım için kusura bakmayın. Konu içinde bazı şahsi fikir ve duygularımı anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. Başından bu yana ve sonra katılacak olan tüm Manjaro Türkiye topluluğunda ki arkadaşlarıma, saygı ve teşekkürlerimi sunarım.

Çevrimdışı kodadiirem

• Aktif Üye
  • **
  • Teşekkür: +3/-0
  • ÖzgürYazılımSeverim!
    • Blogum
  • Dağıtım / Distribution: Diğer
  • Sürüm / Release: 17.1
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
Ynt: Forumların Düzenini Korumak Adına !.
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2015, 13:03:52 »
Düşüncelerinizi paylaştığınız için bir Manjaro-Tr kullanıcısı olarak teşekkür ederim @mhmtkrktr. Görüşlerinize katıldığımı belirtmek isterim.

İmlâ kurallarına dikkat etme konusunda bir önerim olacak. Her türlü uyarıya rağmen bilerek/bilmeyerek yazım yanlışları ile dolu iletilerin ileriki zamanlarda da yazılacağı kanaatindeyim. Bu sebeple forumda imlâ ile ilgili bir denetleyici bulunabilir ve de yazım yanlışı, imlâ hatası gibi iletilerdeki durumları düzelterek müdahale edebilir. Böylece daha anlaşılabilir, yazımı doğru iletiler ortaya çıkabilir. Burada yapılan, yazım yanlışları ile kişileri sadece uyararak müdahaleden ziyade forum içerisinde temiz ifadelerin oluşmasını, anlaşılabilirliği sağlamak olur.

Benim düşüncelerim de bunlar, paylaşabilecek ortam sağladığınız için teşekkürler.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

Çevrimdışı Aguila Negra

• Devamlı Üye
  • Teşekkür: +8/-0
  • Dağıtım / Distribution: Archman
  • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
  • Sürüm / Release: 2019.2
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2015, 14:01:22 »
@mhmtkrktr,
Bir forum üyesi olarak ben de görüşlerimi kısaca aktarayım istedim,
Yazınızın ilk bölümü ile ilgili, ayrı bir forumun dağıtıma daha faydalı olması doğru tespit olabilir ancak Manjaro- Arch ilişkisi, Debian-Ubuntu-Mint kadar birbirinden ayrılmış olarak düşünülebilir mi?bu sorunun cevabını tam veremedim.

Diğer forumlarda konu açılması ise tamamen bu forumun işleyişi ile ilgili bir durum,insanlar daha çabuk karşılık aldıkları forumda konu açmayı tercih ediyor.
Örn.siz de diğer bu forumda yönetici veya tecrübeli kullanıcı olan üyeler de hemen cevaplıyor.Diğer dağıtımları kullananlar sadece okuyor ve bu da Manjaro nun tanıtımına katkı sağlıyor,fena mı?
Ayrıca bazı kişileri aynı -kullanıcı adını kullandıkları için tespit edebildiklerim - bir çok forumda sadece üye değil de yönetici veya başka bir görevde görebiliyoruz,o zaman konu açılmasını da eleştirmemek lazım.
Azalması için ne yapılabilir derseniz,işletim sistemi ile ilgili soruların cevapsız kalmaması lazım,windows tan kalma alışkanlık en kısa sorun çözümü olarak yeniden yüklemek zaten kullanıcılarda bulunuyor.
Soruya yeniden yüklemekten başka çözüm olmadığı veya yeniden yüklemeye gerek olmadığı cevap olarak yazılmalı,cevapsız kalmamalı.
Bu forumda kaç tane cevapsız konu var,benden çok daha kolay tespit edebilirsiniz,o konuların sahipleri nasıl çözüm buldular sizce?

Diğer konu imla konusu ise bence uyarı ihtar vs. gibi yaptırımlar yerine yazılım ile halledilse daha iyi olur diye düşünüyorum.
Yazılan mesaj kurallara uymuyor ise çıkacak uyarı ve açıklama kutucuğu mesaj sahibine mesajı yollayabilmesi için ne yapması gerektiğini açıklayabilir,yapılmaz ise mesaj yollanmaz.
Bununla uğraşmak zaman alır gibi görünse de,imla kurallarına uymayan mesajları tespit edip sahibine uyarı yollamaktan daha kolay diye düşünüyorum.

Başarılar dilerim.

Çevrimdışı ata

• Gelişmiş Üye
  • Teşekkür: +39/-0
  • yuvarlanıp gidiyoruz
« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2015, 16:08:44 »
merhaba ben de  fikrimi belirteyim . insanların burada değilde ubuntu formunda olma sebepleri orada belirli aralıklarla
yöneticiler tüm mesajları okur çözülmüş yada çözülmemiş tüm iletiler okunur . onlara tek tek yanıt yazılır .gerekli oluyorsa düzeltme yapılır
yani kısacası bir düzenleri var .burada bazı sorunlar hiç yanıtlanmamış bazılarına da 3 -4 gün sonra yanıt verilmiş
sizce 3 gün pc kullanmadan sorununa çözüm arayan insanlar burada cevap bekler mi ???

atıyor formatı yada geçiyor ubuntuya zaten orta ve üst seviye kullanıcı kendi başının çaresine bakıyor . nasıl derseniz
yabancı formlarda uygulanan çözümleri bir şekil de kullanıyor . ama acemi yada son kullanıcı dediklerimiz
hatanın ne olduğu konusunda bilgisi olmadığından neyi nerede arayacağını da bilmemek de
hal böyle olunca ya desteği formu iyi olan sürümü yükler yada gidip o formlarda çözüm arar bundan doğal ne olabilir ki
bence öncelikle foruma bir düzen kurulmalı ki ardından kullanıcıdan bir şeyler istenmeli

bir şey vermeden bir şeyler istemek sizce ne kadar doğru
imlaya gelince tüm internet de ingiliz alfabesi kullanmaya alışmış insanların birden forma gelip i-ı-u-ü ye dikkat etmeleride oldukca zor oluyor .

bunlar da benim düşüncelerim
Suskunluğum asaletimdendir,her lafa verilecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı ? diye bir de söyleyene bakarım adam mı ? diye

Çevrimdışı tulliana

• az laf, çok iş...
  • Proje Sorumlusu
  • Gelişmiş Üye
  • Teşekkür: +144/-0
    • http://archman.org
  • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
  • Sürüm / Release: devel
  • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2015, 15:51:18 »
Yanıtlanmamış sorunların çözümü forumda mevcuttur. Küresel olarak Arch camiasında hazırcılık ve araştırma yapmadan sorulan sorular cevapsız bırakılmaktadır. Amaç kullanıcıyı araştırmaya yönlendirmektedir. Aynı sorunun konuşulduğu ya da çözüldüğü onlarca başlık ta forum kirliliğidir. Biz Manjaro olarak bu kuralı katı bir şekilde işletmesek te ben kendi adıma forumda çözümü olan konulara pek yazma taraftarı değilim. Bunun dışında iş yoğunluğumdan bakamadığım başlıklar olduğunu da gördüm. Müsait oldukça destek vermeye çalışıyoruz.
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı ata

• Gelişmiş Üye
  • Teşekkür: +39/-0
  • yuvarlanıp gidiyoruz
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2015, 17:14:34 »
hocam sizlerde haklısınız çalışma hayatınız ve bazı kişisel zamana da ihtiyacınız  var .
şahsım adına şunu söylemek isterim çözülmüş dediğiniz konuların bir çoğu şahsımı  404 sayfasına çıkardı
sorunun çözümü için orada bir link verilmiş  o kadar eski ki güncelliğini yetirmiş o nedenle olduğunu düşünmekteyim ki
bizi 404 sayfası karşılamakta bura da bizler sadece öz eleştiri yapıyoruz sizleri değil kendimizi de eleştiriyoruz.
keşke üst düzey kullanıcı olsak ve sizlere de yardımımız olsa gönül ister tabi ki .
Suskunluğum asaletimdendir,her lafa verilecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı ? diye bir de söyleyene bakarım adam mı ? diye