Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
MANJARO LINUX / Ynt: Kablosuz Problemi
« Son İleti Gönderen: tulliana Bugün, 02:05:01 »
Linux çekirdeğini değiştirin veya network manager gerecini değiştirin
2
MANJARO LINUX / Kablosuz Problemi
« Son İleti Gönderen: manjar0 19 Temmuz 2018, 23:17:59 »
Selam arkadaşlar,
Daha önceden Xfce ile iki yıla yakın Manjaro'yu kullanıyordum. Gnome 3 deneyimini daha iyi yaşamak için geçenlerde Manjaro Cinnamon'u sıfırdan yükledim. Fakat Xfce'de yaşamadığım kablosuz problemini bir kaç gündür sık sık yaşamaktayım. Kablosuz görüyor, bağlı fakat internet sayfalarında bağlantı / server hatası almaktayım. Ya modemi resetlemem gerekiyor ya da araç çubuğundaki kablosuzu kapatıp açmam gerekiyor.
Teşekkürler şimdiden.
3
Herkese merhabalar; iyi forumlar dilerim.
Sınavımız olduğu için hocamızda uygulama ödevi verdi. Bir sorum olacaktı;

1’den kullanıcının klavyeden girdiği sayıya kadar olan tüm sayıların toplamını ve girilen sayının da faktöriyelini bulan python uygulamasını for döngüsüyle nasıl yazarım?
4
pwn0graphy! önerinizi beğendim, teşekkürler, tulliana ustamız ciddiye alacaktır umarım.
Ben de video yerine okumayı tercih edenlerdenim, bilgi paylaşımı sadece video ile yapılmışsa maalesef onu es geçmek durumunda kalıyorum ama videoyla birlikte yazılı anlatımı olursa o zaman güzel oluyor.
Bir de bu sizin dediğinizi yapan yazılımlar var, Arch dağıtımının kurulumunu yaparken veya yaptıktan sonra paketleri yüklüyorsun, örneğin Feliz yazılımı böyle bir şey. Bu yazılımlar sayesinde günümüzde Arch kurulumu çok basitleşti, artık text kurulum seçenek haline geldi. Hatta sizin de değindiğiniz gibi Archman'da yapılacak bir dakikalık işlemle Arch oluveriyor, daha da gelişmeler olacaktır.

Bahsettiğiniz yazılımlar Arch Linux tarafından resmi olarak desteklenmiyor. Bir problem yaşadığınızda genelde programı yapan kişiye ulaşamıyorsunuz/ulaşsanız da probleminizi 1 kişi görüyor. Doğal olarak 1 kişiye bağımlılık söz konusu.
Archman'ın 3 adımda Arch yapılmasına da diğer mesajlarımda değindiğim gibi karşıyım. Ortada olan bir emek var, siz bu emeği kullanıp başka bir şeye çeviriyorsunuz ki, tulliana'nın desteklediği birşey olmasına rağmen bana pek etik gelmiyor.
Zaten Arch Linux'un amacı daha çok kullanıcıdan ziyade işleyişi az buçuk bilen organik bir komunite kurmak. Amacı asla kolay kurulalım kullanılalım olmadı :/ Arch Linux'un bana göre en büyük artısı Pacman ve AUR ki bunları kullanmak isteyen kişi zaten Archman ya da Manjaro ile kullanabiliyor. Bırakalım dökümantasyonla -ki dökümantasyon konusunda Arch'a yetersiz diyebilecek bir kişide sorun vardır- kurabilenler Arch kursun, kendisini yetersiz hissedip Ubuntu dünyasından kurtulmak isteyenler de Manjaro ve Archman gibi dağıtımlarla Pacman ve AUR'a ulaşsın = )
5
pwn0graphy! önerinizi beğendim, teşekkürler, tulliana ustamız ciddiye alacaktır umarım.
Ben de video yerine okumayı tercih edenlerdenim, bilgi paylaşımı sadece video ile yapılmışsa maalesef onu es geçmek durumunda kalıyorum ama videoyla birlikte yazılı anlatımı olursa o zaman güzel oluyor.
Bir de bu sizin dediğinizi yapan yazılımlar var, Arch dağıtımının kurulumunu yaparken veya yaptıktan sonra paketleri yüklüyorsun, örneğin Feliz yazılımı böyle bir şey. Bu yazılımlar sayesinde günümüzde Arch kurulumu çok basitleşti, artık text kurulum seçenek haline geldi. Hatta sizin de değindiğiniz gibi Archman'da yapılacak bir dakikalık işlemle Arch oluveriyor, daha da gelişmeler olacaktır.
6
AUR için PAMAC uygulaması ihtiyacı karşılıyor. Archman dönüşümü konusunda da bakış açınızdan haklılık payı var elbette. Kullanıcıları teşvik etmek için 2018 Arch Linux kurulum videosu yenilemeyi düşünüyorum. Anam babamm usulü anlatır gibi anlaşılır birşeyler ortaya koymak istiyorum. Önceki video çalışması oldukça beğenilmişti.


Pamac'in arkada herhangi bir yardımcı çalıştırmadan kendi altyapısını kullanması güzelmiş, Yaourt varsa başka bir yardımcı kullanmanızı önermek için sormuştum açıkçası ben = ) Yaourt'un güncellenmemesi ve çok fazla açık barındırması alışmış olsakta artık değişmemiz gerektiğini gösterdi = )

Arch video'su iyi olacaktır. Malesef günümüzde insanlar ne kadar söz uçar yazı kalır dense de video izleyip yapmayı okuyup yapmaktan daha kolay buluyorlar. Videonuzu izledim, bir iki yapıcı önerim olacak bu konuda,
1 - Yaptığınız şeyleri bu komutu girerek yapıyoruz demek yerine konuya hakim birisi olarak bu komutu bu yüzden verip bunları yapıyoruz şekilde açıklamanız kuran kişilerinde neyi neden yaptığını anlaması önemli = )
2 - Base-devel pakedi herkese gerekmediğinden kısaca bahsedip kurup kurmamayı kullanıcıya bırakmak daha özgür olacaktır. Gerçi muhtemelen lazım olacaktır ancak seçenek olarak kalması daha doğru gibi = )
3 - Kurulum videolarında veya dökümanlarımızda genelde sanal kurulum yaptığımızdan tek bir sistem kurmak üzerine senaryo kurup grubda düzenleme v.s. yapmaya gerek kalmadan dökümante ediyoruz, ancak kurulum yapacak kişilerin senaryoları bunun tersine Windows'un veya başka bir Linux sisteminin yanına kurulum şeklinde olduğundan başka bir sistemin yanına kurulum şeklinde bir senaryo daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
4 - Yine senaryolarla ilgili Arch+Plasma, Arch+Gnome, Arch+XFCE ye özel video, döküman oluşturmak yerine base kurulum bittikten sonra Plasma kurmak için komutumuz "pacman -S plasma ..." gnome için "pacman -S gnome gnome-extras..." Xfce için komutumuz "pacman -S xfce4 xfce4-extras ..." şeklinde seçenekleri insanlara bildirmek daha güzel olacaktır.
5 - Komutların olduğu yerlerde ekranın uygun bir köşesine daha belirgin şekilde videoya komutun eklenmesi de güzel bir detay olacaktır diye düşünüyorum.

Not: Amacım ukalalık veya tartışmak bu iyi değil demek değil sadece daha iyi olması. Töleransınızı daha önceki konularınızdan biliyorum ve güzel de iş çıkardığınız için kullanmasam da bir şeylere katkıda bulunmak amacı ile yazıyorum, mazur görünüz. Başlıkla alakasız gibi olduğundan dilerseniz yeni konu veya taşıma yapabilirsiniz = )
7
ARCHMAN OS / Ynt: Archman - Xfce 2018.07 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
« Son İleti Gönderen: tulliana 16 Temmuz 2018, 10:13:05 »
Nvidia konusunda herhangi birşey yapmamız gerekmiyordu. Geçiş ve değişikliklerde meydana gelen sorunlar için destek vermek yeterli idi. Çalışmalar oturdukça güncellemeler ile sorunlar kendiliğinden ortadan kalktı. Takıldığınız hususları bildirmekten çekinmeyiniz.

Kolay gelsin
8
Technical Issues and Assistance / Ynt: light-locker-settings
« Son İleti Gönderen: tulliana 16 Temmuz 2018, 09:38:14 »
light-locker-settings package added on Archman Gitlab and Archman repos

https://gitlab.com/Archman-OS/archman-packages/blob/master/light-locker-settings/PKGBUILD

thanks for the contribution
9
emeğine sağlık

yeni iso yu indiriyorum xfce için

daha önceki manjaro serisinde olduğu gibi nvidia konusunda ekleme/düzeltme yaptınız mı bu ayki iso da ?
10
Technical Issues and Assistance / light-locker-settings
« Son İleti Gönderen: joks 16 Temmuz 2018, 08:31:19 »
fresh install and another thing that I found when i configure latest archman version ;) so in archman we use light-locker for lock lightdm session but for me missing one important package for light-locker it`s called: light-locker-settings after install we can in GUI in xfce settings simply setup many light-locker options. probably this tools will be useful for less advanced users.

by the way the latest version works perfectly!
Sayfa: [1] 2 3 ... 10