Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Pencere Boyutlandırırken

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
892 Görüntüleme
(@ilkeryus)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba,

XFCE'de pencereleri boyutlandırırken  kenar/köşe yakalama aralığı çok dar. Bu beni zorluyor. Ayarlarda çözüm bulamadım.

Var mıdır genişletmenin bir yöntemi?

Bu konu 2 sene önce tarafından ilkeryus tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 16/06/2021 9:28 pm
Konu Etiketleri
(@alicavus)
Gönderiler: 94
Estimable Member Admin
 

Şikayetiniz tecrübesiz Xfce kullanıcıları tarafından sürekli dile getiriliyor.

Xfce'nin varsayılan pencere yöneticisi xfwm'dir. Bu pencere yöneticisinde Alt tuşuna basılı tutup farenin sağ tuşuyla tıklayınca pencereleri boyutlandırabiliyoruz.

 
Gönderildi : 17/06/2021 10:24 am
(@ilkeryus)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Yanıtladığınız için teşekkür ederim, pencere boyutlandırmada bir başka yol daha öğrenmiş oldum,  ama sanırım sorunumu anlatamadım.

Benim boyutlandırmada sorunum yok. Alt tuşuna basmadan, pencere kenar çizgisine veya köşesine fare imlecini getirdiğimizde, imleç şekil değiştiriyor ve sol fare tuşunu basılı tutup sürükleyerek boyutu değiştiriyoruz, bunu herkes bilir. Sorun şu: İmlecin şekil değiştirdiği o alan dar ve hassas şekilde ayarlamak gerekiyor. Yaşlandım herhalde, tutturmakta zorlanıyorum.  İmlecin şekil değiştirdiği o alanın sınırlarını birkaç piksel daha genişletebilir miyiz? Benim sorum bu. Diyeceksiniz ki Alt tuşuyla kullan işte, ne uğraşıyorsun? İster merak deyin, ister klavye kullanmadan tek elle bilgisayar kullanma özgürlüğü deyin, var mı bir çözümü?

 
Gönderildi : 17/06/2021 8:41 pm
(@alicavus)
Gönderiler: 94
Estimable Member Admin
 

"Şikayetiniz tecrübesiz Xfce kullanıcıları tarafından sürekli dile getiriliyor" demiştim. Konuyla ilgili İnternet'te bir sürü yazı var. Mesela reddit'te Neden XFCE geliştiricileri pencere boyutlandırma sorununu çözmüyorlar? ileti zincirine göz atalım, mxt79 rumuzlu şahıs ne demiş:

Hold down Alt key.. and left mouse click to move.. right mouse click to resize.

That's why they don't fix it..!

İşin özeti XFCE geliştiricileri daha önemli buldukları sorunlar üzerinde çalışma yürütüyorlar. Halihazırda XFCE bünyesinde 18.06.2021 02:30 EET/TRT sularında çözüm bekleyen 1414 sorun var. Bu sorunu çok önemli bulup çözüm için ciddiye alacak biri çıkana dek (bu kişi siz de olabilirsiniz, FOSS projeleri imece usulüyle geliştiriliyor) tek çözüm Alt tuşu (ki ben de bu yöntemi yıllardır kullanıyorum)

 
Gönderildi : 18/06/2021 2:38 am
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3502
Famed Member Admin
 

Farklı tema seçenekleri bu konuda kolaylık sağlayabilir. Qogir Lite tema üzerinde Archman Xfce de aynı sorunu yaşamıştı ve tema paketini elden geçirerek bu sorunu çözmüştük.

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 18/06/2021 7:53 pm
Paylaş:
Translate »