Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Archman - Xfce 2020-04 Kod adı: Manyas - Kararlı Sürüm Hazır

8 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,908 Görüntüleme
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3510
Famed Member Admin
Konu başlatıcı
 

Selamlar...

Kıymetli topluluğumuz;

Archman - Xfce 2020-04 Kod adı: Manyas - Kararlı Sürüm Hazır

 

Archman Linux, Arch Linuxtan türetimiş bir linux dağıtımıdır. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.

 

Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve bağımsız bir projedir. Arch Linux ile resmi bir bağı yoktur. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına  mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir.

 

Archman GNU/Linux, sürüm numarası olarak inşa edildiği tarihleri kullanmaktadır. Ortalama her 3-4 ayda bir kod isim değiştirdiğimiz ana sürümlerimiz mevcuttur. Bunların arasında her ay ya da uygun gördüğümüz zamanlarda ara güncelleme sürümleri ve topluluk sürümleri yayınlayacağız.

 

Kıymetli topluluğumuz, Archman Xfce 2020-04 kod adı: Manyas, kararlı sürüm kullanımınıza hazır. Bu sürümde de diğer sürümlerimizde olduğu gibi her bölgemizden bir doğal veya tarihi güzelliğimizi tanıtmaya çalışacağız. Tüm bölgelerimizi önceki sürümde tamamladık ve yine Marmara bölgesinden başladık. Bu sürümde Balıkesir ilimizin güzide bir doğal güzelliği olan Manyas Kuş Cenneti Tabiat Parkını dünyaya tanıtacağız. Bu sürüme Manyas kod adını vermiş bulunuyoruz. Bu sürümde Manyas Kuş Cenneti ile ilgili bilgiler ve görsel tanıtımlar bulacaksınız.. Ayrıca duvarkağıdı ve kullanıcı belgeleri altındaki popüler her türden uzantılara da Manyas Kuş Cenneti ile ilgili dosyalar ve içerikler koyduk.

 

Arkaplan duvarkağıdı resimlerini ise Murat  Demirtaş isimli doğa aşığı ve fotoğraf tutkunu kardeşimizin Manyas Kuş Cennetinden çektiği görsellerden hazırladık. Arkaplanların sağ alt köşesinde kendisinin imzası mevcuttur gördüğünüz üzere. Görseller fotoğrafçının iznine tabi olarak sadece projemizde genel kamu yararı gözetilerek kullanılmıştır. Görsellerin izin alınmadığı halde telif gerektirdiğini sizlere de hatırlatmış olalım böylece. Murat Demirtaş kardeşimize güzel fotoğrafları ve bu sürüme sağladığı katkısından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

Manyas Kuş Cenneti

Manyas Kuşgölü', tamamı idari olarak Balıkesir ilinin Bandırma ilçesi sınırlarında yer alan tektonik göl. Göl, Marmara Denizi'nin güneyinde, Uludağ ile Biga Yarımadası arasında uzanan bir çöküntü alanında yer almaktadır. Bu çöküntünün tabanını Kuş ve Uluabat (Apolyont) Gölleri ve bu göllerin çevresinde yer alan geniş ovalar, kenarlarını ise yüksek dağ ve yaylalar oluşturmaktadır. Doğu batı doğrultusunda uzanan gölün uzunluğu 20 km, genişliği ise 14 km'dir.

Gölün oluşumu hakkında değişik yorumlar yapılmıştır. A.PHILIPPSON ve E.LAHN Neojen'de Bursa Gönen depresyonu çöküntü alanında büyük bir tatlı su gölünün , Neojen sonu veya Kuvanterner'de meydana gelen hareketler sonucunda ise, bu göl alanında 4 adet küçük küvetin oluştuğunu, diğer iki küvetin (Bursa ve Gönen) alüvyonlarla dolduğunu ve geriye Uluabat ve Kuş Gölleri'nin kaldığını bildirmektedirler. Emre Kazancı ve arkadaşları ise Pliyosen'de tektonizmaya bağlı olarak meydana gelen Bursa Gönen Çöküntü alanının başlangıçtan Kuvaterner'in sonlarına kadar karasal halde iken, daha sonra yöredeki menderesli akarsularının taşıdıkları alüvyonlarla yataklarını tıkamaları sonucunda Uluabat ve Kuş Gölleri'nin oluştuğunu; her iki gölün de tipik birer alüvyon set gölü olduklarını öne sürmektedirler.

Kuş gölü, ekolojik yönden eutrophic (bol gıdalı), limnolojik bakımdan ise argilotrophic (killi) bir sulak alandır. Kolloidal kil ihtiva ettiği için suyu devamlı bulanıktır.Suları tatlı olan gölün en derin yeri 4 metre civarında olup, ortalama derinliği 1-2 metredir.

Göl su seviyesi mevsimlere göre değişmektedir. İlkbahar da göl suları yükselerek kıyıları kaplamakta, yaz aylarında ise geri çekilmektedir. Bu ritmik olay her yıl düzenli olarak tekrarlanmaktadır. Gölün normal su seviyesindeki alanı 16.800 hektar civarın dadır.

Göl, güneyden gelen Kocaçay ve kuzeyden gelen Sığırcı Dereleri, göl drenaj alanın yüzeysel akışı ve göl alanına düşen yağışlarla beslenmektedir. Kocaçay'dan göle ortalama 19,5 m³/sn su ulaşır. Göl yağış alanı 2.308 km²'dir. Boşalımı ise buharlaşma, sulama amacıyla çekilen sular ve güneydoğudan çıkan Karadere yoluyla göl ayağından Susurluk Çayı'na taşınan sularla gerçekleşmektedir[2].

Göl kıyıları yer yer sazlık kamışlık, yer yer çayırlıktır. Kocaçay ve Sığırcı Derelerinin göle karıştığı yerlerde söğüt toplulukları ile sazlıklar bulunmaktadır.

Manyas Kuşgölü Haritası

Yaz aylarında suların çekildiği yerlerin bir kısmında sebze tarımı yapılmakta, bir kısmı ise çok çeşitli ve gür bitki örtüsü ile kaplanmaktadır.

Gölün bitki örtüsü ve hayvan varlığı yönünden en zengin olduğu yer Sığırcı Deresinin oluşturduğu deltadır. Deltada birlerce kuşun gübresiyle zenginleşen topraklar, yazın suların çekilmesiyle gür ve yüksek otlarla kaplanarak sayısız küçük canlının üreyip gelişmesine olanak sağlamakta, ilkbaharda göl sularının tekrar yükselmesiyle birlikte bu canlılar göl suyuna karışmaktadır. Bu nedenle Kuş Cenneti kuşlar için olduğu kadar, balıkların beslenmeleri ve üremeleri için de ideal bir ortam oluşturmaktadır.

Kuşgölü ve Kuşcenneti Millî Parkının önemini duyurmak, çevre kirliliğine dikkati çekmek amacıyla her yıl Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali düzenlenmektedir. 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Manyas_Ku%C5%9Fg%C3%B6l%C3%BC

 

Archman - Xfce 2020-04 Manyas sürümü de öncekiler gibi desteklenmeyen ekran kartı sürücülerini ve wireles sürücülerini tanıyacak şekilde hazırlanmıştır. Desteklenmeyen sürücü paketleri güncellenmiştir. Arch linux depolarının yanısıra, desteklenmeyen sürücü paketleri, dağıtımımıza has sanat çalışmaları, sistem yükleyici, paket yükleyici gibi paketleri barındıran kendi depomuz da mevcuttur. AUR yani Arch kullanıcıları deposu ise varsayılan olarak etkindir. AUR kullanımı için ise güncellenmeyen ve desteklenmeyen yaourt ve trizen yerine yay paketi sisteme dahil edilmiştir. yaourt -S paket yerine yay -S paket şeklinde derleme yapabilirsiniz.

 

Archman GNU/Linux, paket yükleme aracı olarak PAMAC uygulamasını kullanır. Sistem yükleyici olarak ise  universal framework sistem yükleyici CALAMARES kullanılmıştır. UEFI kurulum desteğimiz de elbette mevcuttur ve oldukça kolaydır.

 

Bu kararlı sürümde de sağlamlığın yanısıra görselliğe ve hızlı olmaya özel bir önem verdik. Simge setimiz son sürümlerimizden bildiğiniz üzere Surfn Arc simge setidir. Tema ve pencere dekorasyonu olarak ise Qogir-Lite tema kullanılmıştır. Duvar kağıdı ve giriş arkaplanı olarak, kod adımıza uygun tanıtımların yapıldığı ve Murat DEMİRTAŞ kardeşimizden temin ettiğimiz Manyas Kuş Gölünden çekilmiş güzide kuşların görselleri kullanılmıştır. Yazıtipi olarak ise Liberation Sans font tipi, öntanımlı font olarak belirlendi. Giriş yöneticisi olarak Lightdm , lightdm-gtk-greeter kullanıldı. Temel prensip olarak internet bağlantısı olmayan bir kullanıcının standart ihtiyaçlarının tamamını sağlayacak, görsel, zengin, donanım dostu ve düşük kaynak tüketen sürümler hazırlamaktayız. Ayrıca bu sürümde altta yüzde 70 ölçeklenmiş dock tarzı kullanımda bir panel bulacaksınız ve akıllı kullanım modunda size maksimum pencere kullanım alanı bırakacak. 2020-01 sürümünden sonra yine sizden gelen geri bildirimler ve talepler doğrultusunda 2020-04 sürümü hazırladık. Bu sürümde yine archmaniso yapısında birçok düzenleme yaptık. Bu da inşa edeceğimiz sürümlerin daha da verimli olacağı anlamına gelmektedir.

 

Ayrıca 2020 başından itibaren Arch linux resmi duyurularından bilindiği üzere tar.xz paket uzantısından tar.zst paket uzantısına geçmiş bulunuyoruz. zst uzantısı Zstandart arşivleme uzantısıdır ve tar.xz arşivlerinden yaklaşık olarak %1'e yakın daha fazla bir alan kullanır. Neredeyse yok denecek bir fark. Burada asıl önemli olan fark tar.zst uzantılı arşivlerin tar.xz arşivlerinden % 1300 daha hızlı açılmasıdır. Bu da kullanım alanında fark edilir etkiler meydana getirmektedir. Arch linux depoları da güncellendikçe paketlerin tamamını tar.zst uzantısına dönüşecektir. Archman depoları hemen hemen tamamen tar.zst kullanımına geçmiştir. https://www.archlinux.org/news/now-using-zstandard-instead-of-xz-for-package-compression/

 

 

EKRAN ÇIKTILARI:

 

İNCELEME VİDOLARI

https://www.youtube.com/watch?v=JvIVJCBZKck

https://www.youtube.com/watch?v=cz-MR0P0fVo

https://www.youtube.com/watch?v=jO0vkTVT6OE

 

Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux 5.6.4.arch1-1 (linux çekirdeği)
pamac-aur 9.4.2-1(paket yükleyici)
surfn-icons-git 19.12-1 (simge seti)
archman-settings-manager  0.5.5-5 (archman ayar yönetimi)
archman-example-files 20200412-21(archman örnek dosya tipleri)
archman-wallpapers 20200415-1 (archman arkaplan resimleri)
archman-xfce-settings 20200415-1 (Archman Xfce varsayılan ayarları)
Qogir-light-theme 20190103-1 (Entegrasyon ve pencere dekorasyonu iyileştirmeleri: tulliana)
calamares 3.2.18-3 (sistem yükleyici)
firefox 7250-1 (internet tarayıcı)
Xfce4 4.14 Kararlı Sürüm (masaüstü yöneticisi)
libreoffice-still 6.3.5-4 (ofis uygulamaları)
gimp 2.10.18-5 (resim düzenleyici)
inkscape 0.92.4.-15 (vektör düzenleyici)
Calamares slaytları (Tulliana - Archman çekirdek geliştirici ve sanat işleri (slaytlar tamamen .svg biçimindedir)
Archman Arkaplanları (Fotoğrafçı: Murat DEMİRTAŞ)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler - Güncellendi
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.
Ekran alıntı kısayolu PrtSc tuşuna atanmıştır.
Üstten açılır terminal F12 tuşuna atanmıştır.
Başlat menüsüne başlat tuşu Super+L atanmıştır.
paketlerin tam listesine buradan bakabilirsiniz.

 

 

Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo rm /var/lib/pacman/db.lck yerine sadece unlock kullanabilirsiniz.
unlock komutu ile pacman veritabanı kilitli kaldığında kilidi kaldırabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -R yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden bir paketi kaldırabilirsiniz. Örnek: remove firefox

sudo pacman -Qi yerine sadece info kullanabilirsiniz
info komutu ile uçbirimden bir paketin inşa bilgilerini görebilirsiniz. Örnek: info firefox

yay -S paket-adı yerine sadece aur paket-adı kullanabilirsiniz

yay -S paket-adı --noconfirm yerine sadece aurno paket-adı kullanabilirsiniz

 

 

Sağ tık menüsünde orta kısmı Türkçe yapmak için şu komutu girin ve oturumu kapatıp açın:

wget  http://archman.org/source/uca.xml  && mv uca.xml /home/$USER/.config/Thunar/

Başlat menüsünde ofis uygulamarının açıklamalarını Türkçe yapmak için:

git clone  https://gitlab.com/Archman-OS/ofistr.git  && cd ofistr && mkdir /home/$USER/.local/share/applications/ && mv *.desktop /home/$USER/.local/share/applications/

 

 

Daha önceki Archman kurulum medyalarından sürüm yükseltmesi yapıp Manyas sürümüne sistemi yuvarlayabilirsiniz. Uçbirimden:

update
pac release-archman
lsb_release -a

komutu vermeniz yeterlidir.

 

Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.

Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarım.

 

KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:

sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I

ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:

sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync

Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.

 

BAĞIŞ: Archman Linux çalışmalarına verdiğiniz gönül desteği, Archman Linux kullanımınız, testleriniz ve geri bildirimleriniz bizim için maddi kıymet biçilemeyecek kadar değerlidir. Her türlü katkıya her zaman açığız ve her türlü desteğinize ihtiyacımız var. Archman Linux çalışmalarına, sunucu hizmetleri, alan adı hizmetleri, donanım hizmetleri gibi alanlarda maddi sarfiyatlar mevcuttur. Bu sarfiyatlar için maddi katkı vermek isterseniz http://archman.org/archman-bagis/ bağlantımızdan faydalanarak bize katkı verebilirsiniz Bağışları elimize ulaşan topluluk üyelerimize şükranlarımızı sunarız.  Kıymetli topluluğumuz, her türlü destseğiniz için teşekkür ederiz.

Saygılarımla...

@tulliana

BURADAN İNDİR

SHA1SUM

2b594443e50b98eb11458dac57365f464610ee6e

MD5SUM

43c0d31aeec3b07b6c396b19ee5e0dfb

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER bağlantısını incelemeyi unutmayınız

Pacman kullanımı ve komutlarını öğrenmek için buraya, pacman (paket kurulum, sistem güncelleme vb) çözümleri için ise buraya bakabilirsiniz.

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 16/04/2020 12:14 am
Aguila Negra
(@aguila-negra)
Gönderiler: 246
Reputable Member
 

Bir hata mesajı bildirmek istiyorum,belki biliniyordur,fark edilmedi ise aktarmak istedim.

Sistemin açılış ve işleyişine engel değil,grub.cfg dosyasında dil türkçe yapıldığı zaman grub menüden hemen önce

error:file 'boot/grub/locale/tr.gmo'not found

hata mesajı dönüyor,sistemde .gmo uzantılı bir dosya bulamadım,keza boot/grub altında local klasörüde yok,başta belirttiğim gibi işleyişe engel değil ama sistemimiz kusursuz olmalı,değil mi?

Sağlıklı günler dileklerimle.

 
Gönderildi : 24/04/2020 12:24 pm
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3510
Famed Member Admin
Konu başlatıcı
 
Gönderen: @aguila-negra

Bir hata mesajı bildirmek istiyorum,belki biliniyordur,fark edilmedi ise aktarmak istedim.

Sistemin açılış ve işleyişine engel değil,grub.cfg dosyasında dil türkçe yapıldığı zaman grub menüden hemen önce

error:file 'boot/grub/locale/tr.gmo'not found

hata mesajı dönüyor,sistemde .gmo uzantılı bir dosya bulamadım,keza boot/grub altında local klasörüde yok,başta belirttiğim gibi işleyişe engel değil ama sistemimiz kusursuz olmalı,değil mi?

Sağlıklı günler dileklerimle.

Şimdi test etmek için baktığımda grupta dil seçeğinin yer almadığını ve kalktığını gördüm. set lang=en_US satırı yok zaten, doğal olarak bir kenara set lang=tr_TR girdi eklenmesi de sağlıksız sonuç doğuracaktır. Bu bir GRUB hatası ve zaman zaman ortaya çıkmıştır. Hata giderilene kadar sürüm notlarından bu kısmı çıkarıyorum. Geri billdirim için teşekkür ederim. ? 

 

Siz şunu bir uygularsanız sevinirim ama:

 cp /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/tr.gmo

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 25/04/2020 5:20 am
Aguila Negra
(@aguila-negra)
Gönderiler: 246
Reputable Member
 

Kopyalama işleminden sonra hata mesajı gelmiyor,teşekkürler.

Komutu kendi siteminde uygulayacaklar komutun başına  sudo ekleyerek kullanmalı,hata mesajı alırlar ise de boot/grub kasörü içine ''locale''klasörü oluşturmaları ve sonra kopyalamayı yapmaları gerek.

Sağlıklı günler.

 
Gönderildi : 25/04/2020 10:18 am
tulliana reacted
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3510
Famed Member Admin
Konu başlatıcı
 

Geri bildirim için teşekkürler çözümü şu şekilde bağlayalım o vakit:

sudo mkdir /boot/grub/locale
sudo cp /usr/share/locale/tr/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/tr.gmo

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 25/04/2020 1:04 pm
(@haldun)
Gönderiler: 50
Trusted Member
 

Selâmlar, bu sürümde bir dosya veya klasör root olarak açılamıyor. Böyle bir seçenek yok. Varsa da ben bulamadım. 

 
Gönderildi : 10/05/2020 7:12 pm
tulliana
(@tulliana)
Gönderiler: 3510
Famed Member Admin
Konu başlatıcı
 

sudo thunar komutu ile root olarak dosya yöneticisini açabilirsiniz.

archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

 
Gönderildi : 10/05/2020 8:59 pm
illedelinux
(@illedelinux)
Gönderiler: 282
Reputable Member
 
Gönderen: @tulliana

sudo thunar komutu ile root olarak dosya yöneticisini açabilirsiniz.

Ustam Debian tabanında sudo thunar komutunu girdiğimizde sistemin kendisi otomatik olarak pkexec dosyası oluşturuyor ve daha sonra pkexec thunar komutuyla root olabiliyoruz.

Şu anda kurulu Arch yok ama bence Arch da aynı şeyi yapıyordur.

GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

 
Gönderildi : 10/05/2020 10:13 pm
tulliana reacted
Paylaş:
Translate »