Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Manjaro'da Rar Dosyası Oluşturabileceğim Arşiv Uygulaması Arıyorum

2 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
914 Görüntüleme
ademsahin
(@ademsahin)
Gönderiler: 66
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

Selamlar,

Manjaro XFCE kullanıyorum. Arşivleme olarak içerisindeki yazılım idare ediyor ama rar dosyası oluşturma gibi sıkıntılarım var. P7zip-gui kurun sorunsuz kullanırsınız dediler ama o çok daha fazla sorun yaptı. Dosyaları açarken hata veriyor garip garip hatalar. Şu an Manjaro ile birlikte gelen Engrampa kullanıyorum ve diğerlerine göre stabil geldi gözüme. Ark ve xArchiver ile de çok fazla sorun yaşadım. Engrampa'ya rar desteği için ne lazım ya da alternatif kullanışlı ve dört dörtlük arşivleme programı tavsiyelerinize de açığım 🙂

Linux dünyasına girmeye çalışan bir acemi ...

 
Gönderildi : 18/05/2021 5:06 pm
alicavus
(@alicavus)
Gönderiler: 66
Trusted Member Admin
 

RAR dosyaları Rarlab adında bir şirketin sahipli yazılımı ve kayıtlı malıdır. Şirket bu tür arşivin çıkarılabilmesi için geliştiricilere lisans ödemeksizin sadece bu işlem için kullanım izni vermiştir. 7-ZIP ve muadilleri kapalı kaynak olan rarlab tarafından kullanıma izin verilen yazılımları çıkartmak için kullanmaktadırlar.

Siz de Rarlab'a gerekli ücretleri ödeyerek gerekli kullanım izinlerine ulaşabilirsiniz.

Şahsen bizler RAR gibi arşivleme biçimlerini tercih etmemekteyiz. p7zip gibi yazılımları sadece çıkartmak için kullanmaktayız.

Ben küçük dosyaları .gz/.zip ile sıkıştırıyorum. En iyi sıkıştırma için .xz, en iyi açma hızı için zstd kullanmaktayım. GNU/Linux geliştiricileri Zstand biçimini her yerde kullanmaya başladılar. Arch Linux pacman paketlerini, initial ram disk imajlarını varsayılan olarak böyle sıkıştırmaktalar.

 
Gönderildi : 23/05/2021 5:37 pm
hkapici reacted
Paylaş:
Translate »