Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü]Manjaro açılırken donma sorunu

3 Yazılar
1 Üyeler
0 Reactions
2,008 Görüntüleme
(@requizm)
Gönderiler: 3
New Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar. Sorunumu anlatayım. (internette bulduğum örnek resimler ile göstereceğim)

Bu ekranda boot diyorum.
https://eksiup.com/p/vx148363pi6w

Ardından şöyle bir ekran geliyor.
https://eksiup.com/p/6x148401q5ve

Ve bu ekranda kapanıyor... Yani hatayı göremiyorum çünkü yazılar gelirken tak diye kapanıyor bir anda. Bu hata ilk defa Manjaro'da olmadı. Fedora'da oldu. Antergos veya Deepin'de de oldu diye hatırlıyorum. MX yüklerken bir sorun olmamıştı. Arch yüklerken bir sorun olmamıştı oysa ki. Hatanın nvidia kartım ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Sistem özellikleri:
Intel HD Graphics 630
Nvidia GTX 1050
Intel i5 7300HQ
8GB Ram

İnternetten bunu araştırdım ancak bir şey bulamadım. Yani kimsenin mi kurulum esnasında 'check' yaparken kapanma olmamış şaşırıyorum.

Düzeltme: Driver'ı nonfree yapınca startup ekranında takılı kaldı. Evet sonunda bir hata aldım. İnternetten araştırıp şunu yazınca çözüldü:
systemd.mask=mhwd-live.service
acpi_osi=!

Güzelce kurulumumu yaptım. Ancak kurulum sonrası bir hata var şimdi... Grub sonrası siyah ekranda donuyor sistem. Şunları denedim ancak bir şey değişmedi.
acpi_os=!
acpi_os='Windows 2009'
nvidia.modeset=0
radeon.modeset=0
i915.modeset=0
nouveau.modeset=0

Not: ctrl-alt-f2 ile terminalden giriş yapabiliyorum ama istediğim o değil. Yeni bir display manager kurmak istemiyorum. Tek istediğim, kde arayüzünün sorunsuz bir şekilde açılması.

Son düzeltme: Üstteki komutlardan i915 li olanı yazmayarak sorunu çözdüm. Mantıklı da geldi. Yani önceden çalıştırırken hem nvidia hem de intel'i devre dışı bırakıyordum. Şimdi nvidia'yi bırakıyorum ve çözüyorum.

 
Gönderildi : 21/09/2019 11:51 am
(@requizm)
Gönderiler: 3
New Member
Konu başlatıcı
 

Sorunu çözdüm. Nasıl çözdüğümü konuya yazdım. Cevabınız için teşekkürler ancak bu sefer başka bir hata ile karşı karşıyayım. Laptop fanım full speed çalışıyor. Yani windows ta böyle bir sorun yok ama linux ta öyle oluyor. Linux wikisinde gördüğüm asus fan control programını yükledim ve aktif ettim ancak bir şey değişmedi. Şuan onunla uğraşıyorum.

 
Gönderildi : 21/09/2019 7:43 pm
(@requizm)
Gönderiler: 3
New Member
Konu başlatıcı
 

Aslında sorunu çözdüm. Ama şöyle oldu. NVIDIA ekran kartı driver'ımı kaldırdım ve düzeldi. NVIDIA gerekmiyordu zaten. Ama NVIDIA kullanacak olsam evet dediklerinizde haklısınız. Teşekkürler bu arada tekrardan.

 
Gönderildi : 21/09/2019 8:35 pm
Paylaş:
Translate »