Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Arch Linux RFC (Yorumlar İçin Talep) modeli

1 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
2,657 Görüntüleme
(@alicavus)
Gönderiler: 98
Estimable Member Admin
Konu başlatıcı
 

Arch Linux Levente Polyák önderliğinde ilginç gelişmelere sahip oluyor. Ciddi biçimde kurumsallaşmaya gidiliyor, çeşitli kurumlarla işbirliği ve ortaklık, otomasyon, standardizasyon konusunda epey ilerleme kaydediliyor.

Teknik çevrelerde aşina olduğumuz standartlaşmayı sağlayan RFC (Yorumlar İçin Talep) Arch Linux tarafından benimsendi. Resmi Arch Linux Yorumlar için Talep (RFC)'i "Arch Linux katılımcılarının odaklanmış bir ortamda proje yönündeki yeni özellikleri ve değişiklikleri önermesi, tasarlaması ve tartışması için bir yol"¹ olarak tanımlıyor. Resmi Arch Linux Gitlab'ından okuyalım:

RFC ne işe yarar?

RFC süreci, Arch Linux'taki önemli değişikliklerin ve yeni özelliklerin tartışmalarına odaklanmayı ve yapı getirmeyi amaçlamaktadır. Fikirlerin ve tasarım belgelerinin paylaşılması ve işbirliği yapılması, topluluk tartışmasının organize tutulması ve bir karara varma hedefine odaklanması için bir alan sağlar.

Görünürlük ve kapsayıcılık, RFC'ler için önemli değerlerdir. Hem personele hem de kullanıcı iletişim kanallarına duyurulur, böylece herkes katılabilir.

RFC yalnızca bir tasarım belgesidir, tartışmanın onaylanması için tek bir kod satırı yazılması gerekmez, ancak prototip oluşturma iyi bir fikirdir. Onaylanmış bir RFC'nin ne zaman uygulanması gerektiğine dair bir zaman çizelgesi yoktur.

Kimler RFC başvurusunda bulunabilir?

Herkes RFC başvurusunda bulunabilir. Ancak, Arch Linux Geliştiricisi veya Güvenilir Kullanıcı (Trusted User) ekiplerinin bir parçası olmayanların katkıda bulunması için şu kısıtlama mevcuttur: En az bir Geliştirici veya Güvenilir Kullanıcı RFC'yi desteklemeli ve katkıda bulunan kişiyle ortak bir çaba içinde üzerinde çalışmaya istekli olmalıdır.

Ne zaman RFC başvurusunda bulunmam gerekir?

Bir şey hakkında bir fikriniz varsa ve bunun bir RFC'ye ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, öğrenmenin en iyi yolu sormaktır (örn. bu depoda bir konu açıp "fikir" şablonunu doldurarak). Bir RFC'nin hayata bir tartışma olarak başlaması durumunda başarılı olma olasılığı çok daha yüksektir ve işbirlikçilerin bir RFC göndermeden önce diğer proje üyeleriyle konuşarak başlamaları teşvik edilir. Bu ayrıca özellik için erken desteği ölçmeye ve bariz sorunları veya tasarım kararlarını çözmeye yardımcı olabilir.

RFC'ler "önemli" değişiklikler önermek için kullanılır. "Önemli"nin anlamı özneldir, ancak iyi bir başlangıç, tasarım tartışmasından yararlanan her şey olabilir. Farklı bir ifadeyle, tasarım veya uygulama hemen net değilse veya önce tartışılması gereken dezavantajlar veya olası sonuçlar varsa, bir RFC talebinde bulunması önerilir. Bunlar bir RFC için dikkate alınmaya değer olabilir:

* Yeni özellikler
* Geriye dönük uyumluluğu bozan değişiklikler
* RFC sürecinin kendisinde yapılan değişiklikler de dahil olmak üzere organizasyonel değişiklikler.

Halihazırda, 21 Şubat 2023 tarihine kadar, on tane talep kabul gördü. Bunlar sırasıyla şunlardır:

Görüldüğü üzere ciddi bir kurumsallaşma ve yasama gerçekleşmektedir. Bu tekliflerin bir kısmı teknik konularda ve yazılımcıları kapsarken diğer kısmı ise sıradan kullanıcıları dahi etkilemektedir. Topluluğun etkin hale getirilmesi kanımca olumlu sonuçlara yol açacaktır. İş ahlakı eğer düzgün biçimde uygulanırsa toksik diyebileceğimiz ortamlara izin vermeyecektir, çeşitli mecralarda denk geldiğimiz olumsuz etkileşimler daha aza indirgenmiş olacaktır.

Tekliflere göz attığımızda yedi numaralı teklif kozmetik gibi görünse de on dört numaralı teklifin çıkmasına yol açtığı açıktır. İşleyen süreç önümüzdeki dönemlerde daha büyük işlere gebe olduğunu varsaymaktayım. Son yıl içerisinde hızla değişim yaşanıyor, örneğin e-posta listeleri daha güncel görünüm aldı. Anlaşılan o ki bizleri ilginç günler bekliyor.

 
Gönderildi : 21/02/2023 11:40 am
Paylaş:
Translate »