Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

microsofttan kurtulmak

ihsaniye
(@ihsaniye)
Aktif Kullanıcı

Yıllardır kullandığım Samsung R530 bilgisayarımın bios una ulaşamıyorum. Normalde F2 ile hiç sıkıntısız ulaşıyor, makinadaki Win10 Pro yanına Archman XFCE kurabiliyor idim.  Son büyük güncellemeden sonra bu mümkün olmamakadır. Şu anda açılışta ESC tuşu ile resimdeki ekran gelmekte ancak iso yüklü usb devreye girmemekte, bir süre kararan ekran tekrar win10 açılımı yapmaktadır. İsteğim, windows yanına veya  makinaya tümden format atıp sadece linux kurmak. Yardımcı olursanız sevinirim.

 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 10/04/2021 11:32 am
ihsaniye
(@ihsaniye)
Aktif Kullanıcı

Resim gönderemedim:

UEFI Boot Menu

Windows Boot Manager

1- USB HDD         :   USB disk 2.0 .....

2- IDE CD            :   TSSTcorp CDDUWDW TS-......

3- IDE HDD         :    SAMSUNG HM250HI - (S1)

 

 

 

 

 

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 10/04/2021 11:39 am
ihsaniye
(@ihsaniye)
Aktif Kullanıcı

İso yu rufus ile GBT uefi modunda yazdırdım, ancak MBR modunu da denedim, ancak her ikisi de başarısız oldu.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 10/04/2021 11:41 am
alicavus
(@alicavus)
  Moderator

Windows'un fastboot ve hibernate özelliklerini devre dışı bırakın. Bilgisayarı tamamen kapatın.

Eğer BIOS ayarlarından Secure Boot seçeneğini devre dışı bırakamıyorsanız Archman OS'u boot edemezsiniz. Sadece Ubuntu, Fedora gibi Secure Boot destekleyen dağıtım çalıştırabilirsiniz.

Ubuntu / Fedora disk kalıbı dosyasını USB belleğe / DVD'ye yazarsanız GRUB menüden fwsetup komutuyla BIOS ayarlarına ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla Secure Boot'u devre dışı bırakabilirsiniz.

Kendiniz Arch Linux / Archman OS önyükleyicisi ve çekirdeği imzalayabilirsiniz. Ancak bu ileri düzey beceri gerektiriyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2021 6:55 pm
ihsaniye
(@ihsaniye)
Aktif Kullanıcı

Teşekkür ederim, sonucundan bilgi vereceğim.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/04/2021 11:28 pm
ihsaniye
(@ihsaniye)
Aktif Kullanıcı

alicavus, dediğiniz gibi ubuntu ile denedim, ancak grub kurma aşamasında 'ölümcül hata' dedi ve kurulumdan çıktı. Tabi bütün HDD i sıfırladığımdan sıkıntı oldu ve zaten çalışmayan bios dan sonra esc ile girip öncelik verdiğim USB açılışı da gerçekleşmedi. Daha sonra Distrowatch da 'system rescue' i gördüm. Bunu yükleyip, 'startx' komutu ile  grafik olarak  açıp birşeyler yapmaya çalıştım. Çünki yazılım veya komuttan bir haberim. Sistem Rescue nin Arch tabanlı olduğunu görünce Manjaro yu usb ye yine rufusta yazdırdım. Ve manjaroyu bütün diski silerek kurdum. Şu anda bir sıkıntı yok. Ancak açılışta hem bir takım yazılar geliyor, hemde bios açılıyor. Ancak defalarca makinayı açıp kapadım, sorun yok. İlginize tekrar teşekkür ederim, kolay gelsin.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/04/2021 4:59 pm
Paylaş:
Translate »