Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Sürekli yetki sorun...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Sürekli yetki sorunu

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
0
Konu başlatıcı

Merhaba şekildeki yetki talebi nedir? bilen var mı durduk yere karşıma çıkıyor.

2 Yanıt
0

Projenin ana sürümü dahil CutefishOS, Cutefish-Ubuntu Github üzerinde pek güncelleme almamaktadır, bu da projenin geleceği ile ciddi sorunlar ortaya koymaktadır. Resmi sitelere ( http://openfish.top http://openfish.org ) ne yazık ki içerik yüklenmemiş. Cutefish-Ubuntu indirme bölümünde yayınlanan ISO kalıpları betadır, yani kararlı değildirler.

Sizin sorununuz projenin Github depolarında sorun bildirimi kaydı yapılmış, ancak hiçbir dönüt verilmemiş.

Malesef bir çok proje gibi Cutefish gerekli desteği alamadığı için gelişimi duraklamış, belki de durmuş sayılabilir.

gurco Konu başlatıcı 07/02/2023 4:45 pm

@alicavus Öncelikle cevabın için teşekkürler. Cutefish projesi yanılmıyorsam Centos tarafından satın alındı ama şuan için zaten proje rafa kalkmış. Ben ise sorunun çözümünü arıyorum. Aslında ekran görüntüsünde söylüyor ama ilgili programı nasıl bulabilirim nasıl derleriz diye sordum. Burada çok bilgin kişiler olduğunu düşünüyorum. Çözüm bulunmasını umut ederim ki; zaten Cutefish kalıbını Archman linux üzerine kurdum.

0

Cutefish projesi yanılmıyorsam Centos tarafından satın alındı ama şuan için zaten proje rafa kalkmış.

Cutefısh CentOS tarafından satın alınması gibi durum söz konusu olamaz, çünkü CentOS Redhat'ın eline geçince proje asli amacını kaybetti ve eski CentOS topluluğu Rocky Linux'u kurdu. CentOS bünyesinde proje Debian ve Ubuntu temelli dağıtım çıkarmaz, Fedora ve RHEL gibi rpm temelli olur.

http://openfish.top sayfasının "CentOS'a hoş geldiniz" demesi, Apache web sunucusu CentOS üzerinde kurunca varsayılan olarak bu sayfa gelir. Ruhuna Fatiha okuduğumuz hakiki CentOS ücretsiz RHEL desteği sunmaktaydı, tıpkı halihazırda Rocky Linux gibi.

Ben ise sorunun çözümünü arıyorum. Aslında ekran görüntüsünde söylüyor ama ilgili programı nasıl bulabilirim nasıl derleriz diye sordum.

Malesef sorun basit değil. Cutefish polkit/PolicyKit diye bildiğimiz araç için geniş topluluk tarafından destek gören GTK+ ve Qt grafik arayüzlerinden birini kullanan araç yerine kendi ürünü olan cutefish-polkit-agent kullanıyor. Görmekte olduğunuz araç da bu zaten. Ölmekte olan / ölü projeye yama geliştirmeye çalışmak abesle iştigaldir. Hatta buna kalkışıldığında tüm cutefish-core araçlarını gözden geçirmek gerekecektir. Eğer sizin buna müsait vakit ve zemininiz varsa buyurun. İşiniz bittiğinde Arch Linux için paketlemek için Arch Linux geliştiricisi Felix Yan'ın orijinal talimatnamesini inceleyebilirsiniz.

Burada çok bilgin kişiler olduğunu düşünüyorum. Çözüm bulunmasını umut ederim ki; zaten Cutefish kalıbını Archman linux üzerine kurdum.

Yukarıda da belirttiğim üzere çözüm için resmi projenin destek sunması gerekir. Çatallayıp başka topluluk tarafından başka bir isimle gelişim sağlanırsa çözüm onlarla aranabilir.

 

Paylaş:
Translate »