Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Manjarodan archman ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Manjarodan archman a

1 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
0
Konu başlatıcı

Merhaba iyi bayramlar. Bir süredir manjaro lxde dağıtımı kullanıyorum ubuntu dan manjaroya geçiş yaptım bir şikayetim yok mutlu mesut geçiniyoruz. Archman linux tan yeni haberim oldu. Denemek maksadıyla bilgisayarıma kurdum ancak performans olarak manjaro lxde nin gerisinde kaldı. Aslında sorun benim bilgisayarımda çünkü donanımı oldukça düşük. Linux u eski bilgisayarımda kullanıyorum donanım özelliklerim kısaca 1.6 ghz. çift çekirdek intel işlemci, 2 gb ddr3 ram.

Kurduğum archman dağıtım 22.04 xfce sanırım son sürüm oluyor panel profilim redmond masaüstünde boşta beklerken ram tüketimi 350 mb. ancak manjaro lxde de bu değer 245 mb. ve sistem manjaroda daha bir akıcı çalışıyor program açılış kapanışları, dosya yöneticisi vs. biraz daha hızlı. Archman i3 üde denedim ancak sevemedim sıradışı bir tasarım.

 

Archman ın daha eski versiyonlarını kursam sistemimde 22.04 e nazaran daha hızlı akıcı çalışma durumu söz konusu olabilir mi? Bana ne önerirsiniz yoksa manjaroya devammı edeyim fikirlerinizi beyan ederseniz çok sevirim herkese kolay gelsin.

1 Yanıt
0

Kanımca körü körüne dağıtım taraftarlığı yapmak tavsiye edilecek şey değildir. Her özgür yazılım ciddi emek gerektirir, gönüllü birey ve topluluklar tarafından geliştirilen projeler bir tür toplum yararına çalışan kişi ve oluşumlardır. Dolayısıyla her emeğe saygımız sonsuzdur.

Unix ve Unix benzeri FLOSS camiasında çeşitlilik fazladır, her dağıtım projesini denemek elbette ki tek kişinin yapabileceği şey değildir, yüzlerce dağıtım vardır, bir çok proje distrowatch gibi sitelerde listelenmemiştir bile.

Genelde Redhat, Novel, Canonical gibi şirketlerin ürünleri ön plandadır, böyle olması gayet normaldir, çünkü bu şirketler ciddi kaynak aktarabilen oluşumlardır. Manjaro takımı kendi şirketini kurmak zorunda kaldılar. Kurumsallaşma ve şirketleşme beraberinde bazen tartışmalı durumlar getirir, mesela şüpheli iş ortaklıkları.

Biz son kullanıcılar olarak rasyonel biçimde bize en uygunu seçmek zorundayız. Ben şahsen tüm ana dağıtımları (BSDler dahil) denerim, kurcalarım, kendimce artıları ve eksileri bularım. Mesela Arch Linux tabanlı dağıtımların eski donanım desteği düşüktür.

Her kullanıcının teknik bilgisi, zamanı ve diğer koşulları kendin yap (DIY "do it yourself") için elverişli değildir. Onlar ihtiyaçlarına en uygunu neyse onu kursunlar.

Dolayısıyla sizin donanımınıza en uygun dağıtım neyse onu kurmanızı tavsiye edebilirim.

Paylaş:
Translate »