Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Archman varsayılan ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Archman varsayılan temasında panelde OBS record-pause iconlarının gözükmemesi ve okular pdf'nin karanlık tema olmaması

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
672 Görüntüleme
0
Konu başlatıcı

Merhabalar.Sisteminizi yeni keşfedebildiğim için öncelikle tebriklerimi sunarım, ülkemizde böyle bir çalışma olduğuna çok sevindim.Umarım çok daha iyi yerlere gelirsiniz. Formunuza yeni üye oldum. Soruyu yanlış yere yazdı isem de kusuruma bakmayın , nereye açılır bilemedim. Daha öncelerinde Mint ve Manjaro kullanan bir son kullanıcıyım. En son AUR dan Manjaro'ya yazıcı sürücüsünü  yükleyemediğim için arayış içerisinde iken Archman'ı keşfettim. AUR'dan yüklemede Archman da hiç sorun yaşamadım. Şuan artık ana sistem olarak Archman kullanıyorum. Yaşadığım minik sorunlar var onları da buradan sormak istedim. Öncelikle eğitim alanında kullandığım bu sistemde ekran kayıt programı olarak sizin varsayılan olarak yüklediğiniz vokoscreen nedense pencere kayıtlarında doğru çalışmadı.O yüzden OBS kullandım. OBS düzgün çalışıyor ama panelde OBS yi kayda başlattığımda ya da pause yaptığımda bunu belirten hiç ikon değişikliği olmuyor, göstermiyor. Sorunun simge teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Varsayılan temanız gayet güzel olduğu için tema değiştirmeden bunu sağlamanın bir yolunun olup olmadığını öğrenmek istedim sizden. Bir diğer hususta okular pdf programı karanlık temada gelmiyor hatta bazı ikonlar mevcut temada gözükmüyor. QT5 ayarları ile biraz oynayınca ikonlar gözüküyor ama karanlık tema olmuyor yine.Pdf üzerinde seçili alanı kopyalama özelliğini kullandığım için Okular'a alternatif de bulamadım. Eğer bir çözümü varsa paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden çok sağolun. Tüm ekibe güzel çalışmalar dilerim.

Konu Etiketleri
1 Yanıt
0

OBS kullandım. OBS düzgün çalışıyor ama panelde OBS yi kayda başlattığımda ya da pause yaptığımda bunu belirten hiç ikon değişikliği olmuyor, göstermiyor. Sorunun simge teması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Varsayılan temanız gayet güzel olduğu için tema değiştirmeden bunu sağlamanın bir yolunun olup olmadığını öğrenmek istedim sizden.

librsvg 2.47.0 malesef simge temalarında svg biçemli dosyalarda XML hatalarına sebep oluyor. Sanat gelitiricilerin kullandığı sodipodi destek dışı gibi görünüyor:

XML parse error: error code=201 (3) in (null):5:60: Namespace prefix osb for paint on linearGradient is not defined

Çözüm için elle müdahale etmemiz gerekir:

find /usr/share/icons/Surfn -type f -name \*.svg | while read -r ln; do sudo sed 's#xmlns:sodipodi="http://sodipodi.sourceforge.net/DTD/sodipodi-0.dtd"#xmlns:osb="http://www.openswatchbook.org/uri/2009/osb"  xmlns:sodipodi="http://sodipodi.sourceforge.net/DTD/sodipodi-0.dtd"#g' -i $ln; done

 

okular pdf programı karanlık temada gelmiyor hatta bazı ikonlar mevcut temada gözükmüyor. QT5 ayarları ile biraz oynayınca ikonlar gözüküyor ama karanlık tema olmuyor yine.

Qt ve GTK+ uygulamaları farklı dünyaların insanı, ne kadar da aynı gözükmelerini sağlasak, sürekli birşeyler kırılıveriyor. Arch Wikisinde Qt ve GTK uygulamaları için tek tip görünüm makalesini inceleyebilirsiniz.

okular Kvantum'la karanlık tema ayarlanıyor:

 

zerrebey Konu başlatıcı 01/09/2023 8:31 pm

@alicavus Cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi uyguladım. AUR dan kvantum qt5-git yükledim ve kvantum ayarlarından temasını adapta dark seçince okular karanlık tema haliyle açıldı. Sağolun bu düzeldi. Ancak OBS tepsi simgeleri için terminal üzerinden belirttiğiniz komutları girdim ama bilgisayarı yeniden başlattığım halde herhangi bir değişiklik olmadı. Başka bir şekilde mi yapılmalıydı onu da bilemedim.

Paylaş:
Translate »