Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Archman Gt425M Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Kurulur?

   RSS

0
Topic starter

 Arkadaşlar esenlikler, ben daha önce Archman kullandım. O zaman olan aşırı eski cihazımda sıfır sorun ile çalışıyordu. Fakat iş yüzünden mecbur Windows'a dönüş yapmıştım. Şu an tekrar Archman kurmayı düşünüyorum. GT425M Cuda Nvidia bir ekran kartım var mevcut laptop üzerinde bunun driverını nasıl kurabilirim? Ayrıca bir sorum daha var tam hatırlamıyorum kusura bakmayın Archman içerisine sorunsuz Blackarch repoları ekleniyordu fakat Aur repoları eklenebiliyor muydu? Cevaplar için teşekkür ederim.

2 Yanıt
0

Archman'da varsayılan olarak mesa yüklü geliyor. Açık kaynak sürücüler işinizi görür diye düşünüyorum, Dell Inspiron 15R serisine ait dizüstümde yanılmıyorsam GT425M serisine ait video işlemcisi bulunuyor, sorunsuzca Arch Linux yüklü (ara sıra diğer dağıtımlar dahil) neredeyse beş yıl oldu.

Eğer NVIDIA sahipli sürücülerini yüklemek istiyorsanız AUR'den nvidia-390xx aratıp yükleyebilirsiniz. Bir müddet önce (sanırsam 2019 sonları veya 2020 başları gibi) eski NVIDIA sürücüleri resmi depolardan çıkarıldı, Manjaro  ekibi de fazla geçmeden desteğine son vermişti.

Archman'da AUR desteği vardır. Uygulama yükleme merkezi pamac'in tercihler bölümünden AUR desteği etkin değilse etkinleştirebilirsiniz:


Blackarch depolarına gelince, resmi depo haricinde yüklemeler destek kapsamı dışındadır. Blackarch içinde araçları resmi depolardan ve AUR'den yüklenebilmektedir, dolayısıyla ekstra depo ayarlamanıza gerek yoktur.

0
Topic starter

 Çok teşekkürler artık bir ekran kartı sorunum yok.

Paylaş:
Translate »