Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] Eski Ekran Kartı Kapalı Sürücüsü (Nvidia GF 9500 GT)

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
282 Görüntüleme
(@yasinkahriman)
Gönderiler: 4
New Member
Konu başlatıcı
 

Aur depolarından eski ekran kartı kurulumunu yay ile kurup yapılandırma dosyası örneğini kurumun sonunda çıktı da yazdığı gibi gerekli yere kopyalıyorum ve sıkıntısız kullanıyorum.

Benim problemim güncelleme geldiğinde (yay ile veya pacman ile farketmiyor) sistemi güncellediğimde x ortamına çıkmıyor bilgisayar.

Tahminim Eski ekran kartını kurduğumda linux kerneli patch liyor yay. Güncelleme bu patch'lemeyi es geçtiği için benim kurduğum sürücü bozuluyor. Tekrar iletiyorum hem yay hemde pacman ile denedim sonuç aynı. Xorg ayarlarını incik incik ettim bir adım ilerleyemedim.

Açık kaynak nouveau yu kullanmak istemiyorum. Pc zaten çok eski (dualcore) bir de açık kaynak bir araya gelince YouTube bile takılıyor. 360 p video lar bile takılıyor. Kapalı kaynakta bu problem yaşanmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Güncelleme için her seferinde format atmak çok kötü. Clonezilla ile eski programları kurulu kalıba dönüyorum. Firefox un 6 ay önceki versiyonu var hala bilgisayar da.

 
Gönderildi : 03/04/2022 11:16 am
(@alicavus)
Gönderiler: 86
Estimable Member Admin
 

Linux çekirdeği çağrıları sürekli güncellenmektedir. Bazen bazı özellikler çeşitli nedenlerden dolayı (güvenlik, kararlılık, güncel teknoloji gelişmeleri, aygıtların eskimesi vb) devre dışı olabiliyor. Güncellemeler kimi zaman PDE_DATA() 'nın pde_data() olması gibi basit değişikler söz konusuyken, kimi kere tüm yazılımın tekrar yazılması gerekebilir. Hal böyle olunca sahipli bir donanımın resmi destek sunulmaksızın gönüllüler tarafından desteklenmeye çalışılması çok zor bir iştir, aşrı fazla emek gerektirir, yeni çekirdek sürümünde herşeye tekrardan başlama caydırıcıdır. Dağıtımlar bunun için teker teker eski sürücüleri rafa kaldırıyor.

Cihazınızın AUR sayfasına baktığımızda en son güncellemenin 2 Nisan'da yapıldığını görüyoruz ¹ ². Tartışma kısmında çeşitli yamalar konuşulmuş, kaynak kodlarına baktığımızda çekirdeğin 5.7 sürümünden itibaren sürekli her sürüm için ayrı yama gerektiğini görüyoruz. Hatta 10.11.2021 tarihinde taz-007 rumuzlu kullanıcı şöyle bir uyarıda bulunmuş (sabitlenmiş yorum):

Bu paketin kullanıcıları çekirdeğin otomatik güncellenmesini devre dışı bırakmalılar. Yeni çekirdekler yayımlanınca hızlıca güncelleyebilecek yeterli insan gücümüz yok.

 Paket en son güncel çekirdek için güncellenmiş gibi görünüyor. AUR paketini kaldırıp tekrar kurun, belki eski sürümle alakalı sorun yaşıyorsunuzdur. Ancak bu geçici bir çözümdür. Yama üreterek sahipli sürücüyü çalışır halde tutmak bir hastanın solunum desteği alması gibidir.

Ben Arch Linux'u severim, cihazlarıma onu kurup kurcalamayı severim. Ne var ki yıllar geçtikçe donanımlarımız eskiyor. Sürekli ekran kartı, kablosuz ağ kartı sürücüsünü patchlemekten insan sıkılıyor, dolayısıyla söz konusu cihazlarda cutting edge gereği olmadığını anlıyor insan. Ben onlara Debian 11 kurdum, güncellemeler gelse de donanımımı pek etkilemiyor. Sizin bileceğiniz iş, sizde benzer çözüm yolu deneyebilirsiniz.

 
Gönderildi : 04/04/2022 12:55 pm
(@yasinkahriman)
Gönderiler: 4
New Member
Konu başlatıcı
 

@alicavus Geç oldu özür dilerim, cevap için teşekkür ederim.

 
Gönderildi : 16/04/2022 5:46 am
Paylaş:
Translate »