Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

[ÇÖZÜLDÜ] Dual boot da dosya sistemi bozulması.

BeyazSis
(@beyazsis)
Yeni Kullanıcı

Win 10 ile arch Linux dual boot olarak kullanıyorum. Son birkaç gündür Windows a boot attığımda daha sonra arch Linux e girdiğimde "superblock could not to be read..." ve "file system currupted " gibi cümleler içeren bir hata mesajı alıp kurtarma konsoluna düşüyorum. Hatanın içinde e2fsck -b 32768 gibi bir komut öneriliyor. Bir live USB den pc yi boot edip Linux yüklü bölümü bu komut ile tamir ettiğimde düzeliyor ve sorunsuz açılıyor.
Tam olarak şu komutu kullanıyorum ;
e2fsck -b 32768 dev/sda4
Sonuçta düzeliyor ama her seferinde Windows a geçtiğimde bunu yapmak zorunda olmak gerçekten uzun iş. Grup da hiçbir bozulma olmuyor bu arada. Grup düzgünce açılıyor. Arch Linux ü seçiyorum, sistem açılırken en başta dosya sistemi ile ilgili bilgi verdiği yer geldiğinde hatayı veriyor. Kernel yüklemeye hiç başlamıyor yani.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 10/10/2019 6:39 pm
BeyazSis
(@beyazsis)
Yeni Kullanıcı

Yanıtınız için teşekkür ederim. Sorun muhtemelen windows da yüklediğim bir disk yazılımdan kaynaklanıyor. Başlangıç da Windows un disk tarama düzeltme programı çalışmıştı ondan dolayı muhtemelen. Atlamam için 10 saniye süre vermişti ama yetişememiştim 🙂
Windows u tamamen kaldırdım sorun çözüldü.
Linux güncellemesinden sonra windows diskte anormal değişiklik algıladığı için başlangıçta disk tarama ve düzeltme yazılımını çalıştırıyor ve iptal için 10 saniye süre veriyor.
Bu hatayı alan kişilere önerim yeni yazılım yüklemesi veya sistem güncellemesi sonrası Windows a geçerken açılışta disk tarama ve düzeltmeyi iptal etmeleri. Aynı zamanda windows da disk işleriyle fazla uğraşmamaları. Windows'un journalctl si yok ki açıp bakalım ne yapmış 🙂

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/10/2019 7:08 am
Paylaş:
Translate »