Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Python 2 bağımlılığ...
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Python 2 bağımlılığı

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
814 Görüntüleme
0
Konu başlatıcı

Herkese merhaba Archman xfce sürümünü yeni kurdum,  sürüm gayet estetik ve tepkisel gözüküyor. Geliştiricilere başarılar dilerim. Linux bilgisi sınırlı birisi olarak  sorum şu, anladığım kadarıyla AUR Python 2 sürümünü repolarından çıkarmış, sanırım bu sebeple python 2 bağımlılığı olan uygulamaları sistem derleyemiyor. bu konuda yapılabilecek birşey var mı varsa bile python 2 derlemek ne kadar mantıklı olur. Aurdan paket derlemek için "sudo pacman -S base-devel --needed" komutu girdim, şu paketi : https://aur.archlinux.org/python2.git, pamac üzerinden, YAY veya git clone komutları ile kuramadım.  Python 2 bağımlılğı olan uygulamalar için uyumluluk vs. önerisi olan var mı? Herkese iyi forumlar.

2 Yanıt
0

python'un 2.x sürümleri 01.01.2020 y. tarihinden itibaren destek dışı olduğu için yuvarlanan sürüm dağıtım olan Arch Linux geliştiricileri python2 bağımlılıklarını temizlemede geç bile kaldılar. Destek dışı eski yazılımlar önemli güvenlik ve kararlılık açıklarına sahiptirler, bu tür yazılımlar kullanılması önerilmez.

python2 bağımlılıklarına sahip yazılımların bir çoğu python3 desteğine aktarıldı ve bazıları aktarılmaktadır. Aktarılan paketler resmi veya AUR depolarına python2 takısı olmaksızın adlandırıldığı için sanki o özellikleri taşıyan yazılım yokmuş gibi algılanabilir. foo-python2 yazılımı foo, foo-python v.b. biçimde isimlendirilmiş olabilir. Dolayısıyla güncel yazılımları aramayı deneyin. Destek dışı yazılımlar için benzer özellikleri barındıran yazılımlara geçebilirsiniz.

AUR'de tarama yaptığımda en son güncellenen python2 paketleri şunlardır: python2-pygame-sdl2-git, python2-renpy6, python2, python2-taskw, python2-pytz, python2-restructuredtext_lint, python2-ftputil, python2-bin, python2-easysnmp, python2-pip ve python2-sphinxcontrib-confluencebuilder.

anladığım kadarıyla AUR Python 2 sürümünü repolarından çıkarmış, sanırım bu sebeple python 2 bağımlılığı olan uygulamaları sistem derleyemiyor.

python2 AUR depolarında halen mevcuttur, resmi depolardan çıkarıldı. Elle yazılım derleme uzun sürer ve meşakkatlidir. Uzun süredir (nerdeyse üç yıl olacak) güncelleme almayan python2 güncellenen derleme araçları karşısında elle derleme bir sürü müdahale gerektirecektir bu zamanla daha da zor olacaktır. Çekirdek desteği dışı wifi donanım sürücüleri elle kuranlar bilir, her güncel sürümde bir şeyler patlayıveriyor.

Elle derlemek yerine -bin takılı paketleri kurmaya deneyebillirsiniz. AUR'den python2-bin deneme amaçlı kurdum ve çalışıyor.

 

Python 2 bağımlılğı olan uygulamalar için uyumluluk vs. önerisi olan var mı?

Arch Linux cutting edge rolling release modeline sahiptir, yani en son kararlı sürüme yuvarlanan dağıtımdır. Dolayısıyla destek dışı "python2" ve "cutting edge" oksimoron örneğidir. Uzun vade kararlı destek sunan yazılımlar daha yavaş geçişe sahiptirler, fakat yön bellidir, destek dışı yazılımlar sınırlı ömre sahiptirler.

0
Konu başlatıcı

cevap için teşekkür ederim

Bu ileti 2 yıl önce tarafından mkirez tarihinde düzenlendi
Paylaş:
Translate »