Türkiye
Az konuş, çok çalış..

Forum

Bildirimler
Tümünü temizle

Kendim Yapılandırdığım Basit Ama İşlevsel Conky

Empat
(@empat)
Yeni Kullanıcı

Kde Store, Gnome Look gibi platformlarda görebileceğiniz Arch Gotham adlı (açık kaynak) conky'yi yapılandırdım ve birkaç özellik ekledim.

Eğer dosyayı indirirseniz dosyayı ~/.conky dizinine atmanız yeterlidir. indirmek istemezseniz yazımın aşağılarında belirttiğim ilgili kodları ~/.conky dizinine bir metin belgesi olarak kaydetmeniz yeterlidir.

Conky Manager yazılımıyla kaydettiğiniz dosyanın olduğu sütunun solundaki kutucuğu işaretleyerek conky'yi aktifleştirebilirsiniz. (Bakınız: ekran görüntüsü)

Bağımlılıklar:
hddtemp
lm_sensors

Not: lm_sensors aracını kurduktan sonra terminalden sensors-detect komutunu çalıştırıp tüm sorulara YES yanıtını vermeniz gereklidir.

Bağımlılıkların Kurulumu:

Debian tabanlı dağıtımlarda (örnek: Ubuntu) kurulumu:

sudo apt install -y hddtemp lm-sensors

Arch Linux tabanlı dağıtımlarda (örnek: Manjaro) kurulumu:

sudo pacman -S hddtemp lm_sensors

İpucu: Font boyutunu kodların karışık olan kısmındaki pixelsize değişkenlerine vereceğiniz farklı sayılarla değiştirebilirsiniz.

Önemli Not:
gap_x 600
gap_y 50

yazan satırlardaki değerleri ekranınızın büyüklüğüne göre değiştirmeniz gereklidir.

gap_x parametresi yatay boşluğu, gap_y parametresi dikey boşluğu ayarlamanızı sağlar.

Aksi taktirde conky tam ortada durmayacaktır. Değerleri değiştirerek conky'nin ekranınızın tam ortasında durmasını sağlayabilirsiniz.

Alternatif olarak; gap_x ve gap_y parametrelerine uygun gördüğünüz değerleri verip, alignment değerine aşağıdaki parametrelerden birini vererek ekranınızın herhangi bir köşesinde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Eğer gap_x ve gap_y değerlerine vereceğiniz parametreler konusunda kararsızsanız her iki değere de 50 parametresini vermeyi düşünebilirsiniz.

50 parametresi, monitorünüzün büyüklüğüne göre 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 veya 100 olabilir.

Conky Başlatma Betiği:
Alternatif olarak; conky'i başlatmak için kullanabileceğiniz yazdığım Bash betiğini ekran görüntülerinin üstünde paylaştım. Bu betiği grafiksel arayüzden veya terminalden çalıştırarak kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer bu betikle conky'i başlatmak istiyorsanız; conky'nin adı Arch Gotham olmalı ve conky, ~/.conky dizininde olmalı.
Beraberinde betikte burayıSilipKullanıcıAdınızıYazın yazan yazıyı silip kullanıcı adınızı yazmalısınız.
Aksi taktirde betik çalışmayabilir.

Önemli Uyarı:
Özellikle karışık kodların bulunduğu satırlar ve altındaki satırlardaki her boşluk ve boş satırlar kritik derecede önemli. Yeterli derecede bilginiz yoksa bunlara müdahale etmeniz conky'inin görünümünü bozabilir.

Not: Storage (Depolama) yazısının yanında herhangi bir sıcaklık görünmüyorsa conky'yi root yetkileriyle çalıştırmalısınız.

Son Düzenleme: Eğer depolama aygıtınızın sisteminizdeki sanal adı sda değilse, conky kodlarının altında karışık bölümdeki execi 1 hddtemp /dev/sda yazısını depolama aygıtınızın adıyla değiştirin. Örneğin; execi 1 hddtemp /dev/sdb
Depolama aygıtınızın adını sudo fdisk -l komutuyla öğrenebilirsiniz. Fakat asla depolama aygıtının adından sonra bir rakam girmeyiniz.

Bir Conky Neden Bu Kadar Zahmetli?
dediğinizi duyar gibiyim. Bir süre önce conky'lere 1 haftamı ve toplam yirmi saatten fazla zamanımı ayırdım. Basit olanlar, basit ama işlevli olanlar, kapsamlı olanlar... Ortalama 30'dan fazla conky denedim ve bunları sistemime uyarlamaya, dahası oluşan hataları gidermeye çalıştım. Bu gibi basit conky'lerin çoğu dağıtım uyuşmazlıklarından veya güncel olmamalarından dolayı direkt olarak *kararlı çalışmaz. Kapsamlı olanlardaysa; kapsamlı, dolayısıyla karışık olmalarından dolayı bug'larla karşılaşma olasılığı çok daha yüksektir ve conky'nin sisteme uyarlanmasının yanında oluşan hataların giderilmesi gerekir. Bu yüzden conky'ler, indirdiğimiz çoğu yazılım gibi kurup, bir dakika bile konfigürasyon işlemine zaman ayırmadan kullanabileceğimiz araçlar değil.
Conky'ler sistemini özelleştirmek isteyenlere hitap eden küçük araçlar. Bu yüzden bu conky'i sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için 5-10 dakikanızı, conky'i konfigüre etmeye harcamalısınız.

Hazır Örnekler:

Ekranın sağ üstünde


gap_x 50
gap_y 50
alignment top_right

Ekranın sol üstünde


gap_x 50
gap_y 50
alignment top_left

Ekranın sağ altında


gap_x 50
gap_y 50
alignment bottom_right

Ekranın sol altında


gap_x 50
gap_y 50
alignment bottom_left

İncelemek isteyenler için Conky'nin kodları:

use_xft yes
xftfont 123:size=10
xftalpha 0.1
update_interval 1
total_run_times 0

own_window yes
own_window_type dock
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
own_window_colour 000000
own_window_argb_visual yes
own_window_argb_value 0

double_buffer yes
#minimum_size 250 5
#maximum_width 500
draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no
draw_graph_borders no
default_color ffffff
default_shade_color red
default_outline_color f0f0f0
alignment top_left
gap_x 600
gap_y 50
no_buffers yes
uppercase no
cpu_avg_samples 1
net_avg_samples 1
override_utf8_locale yes
use_spacer yes


minimum_size 0 0


TEXT

${voffset 10}${color ff00ff}${font GE Inspira:pixelsize=100}${time %I:%M}${font}${voffset -84}${offset 10}${color ff00ff}${font GE Inspira:pixelsize=42}${time %d} ${voffset -15}${font GE Inspira:pixelsize=22}${color ff00ff}${time  %B} ${time %Y}${font}${voffset 24}${color ff00ff}${font GE Inspira:pixelsize=58}${offset -148}${time %A}${font}


${voffset 1}${offset 12}${font :pixelsize=12}${color 00ddff}CPU Temp${offset 9}$color${execi 1 sensors|grep 'CPU Temperature' | awk -F'+' '{print $2}' | awk -F'.' '{print $1}'} °C                      ${offset 5}${color 00ddff}Mainboard ${offset 9}$color${execi 1 sensors|grep 'MB Temperature'| awk -F'+' '{print $2}' | awk -F'.' '{print $1}'} °C ${offset 30}${color 00ddff}          Storage${offset 9}$color${execi 1 hddtemp /dev/sda| awk -F': ' '{print $3}' | awk -F'°C' '{print $1}'} °C
${voffset 1}${offset 12}${font :pixelsize=12}${color 00ddff}CPU Fan  ${offset 9}$color${execi 1 sensors|grep 'CPU FAN Speed'| awk -F'    ' '{print $2}' | awk -F' RPM' '{print $1}'} RPM          ${color 00ddff}    RAM ${offset 9}$color$mem / $memmax${offset 30}${color 00ddff}CPU      ${offset 9}$color${cpu cpu0}%
Yapılandırdığım Conky'yi indirmek için buraya tıklayın.

Yapılandırdığım Conky'nin bash betiğini indirmek için buraya tıklayın.

Arch Gotham adlı conky'nin düzenlememden önceki hali:

Arch Gotham adlı conky'nin düzenlememden sonraki hali:

Bu açıklanamaz, ama hissedersin. Hayatın boyunca dünyayla ilgili bazı şeylerin yanlış olduğunu hissetmişsindir. Ne olduğunu bilmezsin, ama o oradadır; beynine saplanmış bir kıymık parçası gibi... Seni deli eder.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 13/04/2019 6:27 pm
Paylaş:
Translate »