Gönderen Konu: [2013-10] Manjaro Linux Resimli Kurulum Rehberi  (Okunma sayısı 2639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

  • Gelişmiş Üye
  • *****
  • İleti: 1785
  • Teşekkür: +2/-0
  • Dağıtım / Distribution: Manjaro Linux
  • Masaüstü / Desktop Environment: Openbox
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
[2013-10] Manjaro Linux Resimli Kurulum Rehberi
« : 22 Ekim 2013, 23:16:07 »
Alıntı
[size=20]Manjaro Linux Resimli Kurulum Rehberi [/size]


[size=16]İçerik[/size]

01. Genel Bakış
02. İsteğe bağlı : Tercih edilen dil ve klavye düzenini ayarlayın
03. Dilinizi seçin
04. Konumunuzu seçin
05. Bilgisayarınızı kontrol edin
06. Kurulum yönteminizi seçin
07. Sabitdisk sürücünüzü seçin
08. Neredesiniz?
09. Klavye Düzeni seçin
10. Kimsiniz ?
11. Kurulum
12. Giriş yapın
13. Ayrıca bakınız[size=14]Genel Bakış[/size]

Alıntı
Arch tabanlı linux dağıtımı olan Manjaro Linux  kurulumu için öncelikle yukarıdaki İndir bağlantısından tercih ettiğiniz (OpenBox, XFCE, KDE,GNOME, MATE, LXDE, E17 ...) iso kalıbını indirip kurulum için hazır hale getirin. Kurulumu DVD yada USB Flash diskinizle yapabilirsiniz. CD/DVD yi sürücünüze taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.


Alıntı

Uyarı: Kurulumu usb ( Flash disk ) ile yapmak isterseniz bilgisayarınızı usb bellekten başlayacak şekilde ayarlamanız gerekir. Yine usb bellek ile kurulum yapacaksanız Unetbootin programını kullanmayınız. Zira hata vermektedir. Bunun yerine USB Transfer programı veya dengi bir uygulama kullanabilirsiniz.Aynı zamanda live ( canlı ) olarak kullanabileceginiz Manjaro Linux'un açılması için kısa süre bekleyin. Masaüstü açılıp kullanıma hazır hale gelecektir. Kurulumdan önce menüler arasında gezinebilir fikir shibi olabilirsiniz. Firefox tarayıcısı ile internette sörf yapabilirsiniz. Kurulum için iki seçenek sunulmuştur. Deneyimli kullanıcılar için Manjaro CLI , yeni kullanıcılara yönelik thus adı verilen grafiksel yükleyici.  Kuruluma hazırsanız masaüstündeki Install Manjaro Linux CLI (Yükleme aracı) veya Install Manjaro Linux simgesine tıklayıp açın.

[size=14]İsteğe bağlı : Tercih edilen dil ve klavye düzenini ayarlayın[/size]


Manjaro Linux Türkçe kurulumu için önce klavyenizden F2 tuşuna basın.

[size=14]Dilinizi seçin[/size]


Manjaro Linux farklı dil seçenekleri sunmaktadır. Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak Türkçe üzerine geldikten sonra enter tuşuna basın.


Resmimde görüldügü gibi boot ekranında çeşitli seçenekler sunulmuştur. Bu seçeneklerden biride kullanılacak sürücüler içindir. Öntanımlı olarak açık kaynak sürücüler yüklenmektedir. Eger kapalı kaynak kodlu sürücüleri tercih ediyorsanız ikinci seçenekle başlatınız. Açık kaynak kodlu sürücüleri kullanacaksanız Start Manjaro Linux seçili durumda iken enter tuşuna basın.

Türkçe dil tercihinizi yaptıktan sonra ileri butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

[size=14]Konumunuzu seçin[/size]


Ülke seçimi  yaptıktan sonra ileri butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

[size=14]Bilgisayarınızı kontrol edin[/size]


Bilgilendirme mesajını okuduktan sonra  ileri butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

[size=14]Kurulum yönteminizi seçin[/size]


Diskinizde farklı işletim sistemleri varsa  3 seçenekli bir görünüm meydana gelir.


Disklerinizde bölümlendirme yapılmamışsa iki seçenek sunulur.

Bu aşamada mevcut disk veya diskleriniz taranıp tesbit edilir. Ekranda görülecegi gibi yükleme tipinde çeşitli seçenekler sunulmuştur. Disk ve diskleri silebileceğiniz gibi dilediğiniz şekilde bölümlendirme yapabilirsiniz. Tercihinizi yapıp ileri butonuna basarak bir sonraki adıma geçin.

[size=14]Sabitdisk sürücünüzü seçin[/size]Disk bölümleme önemli bir adımdır. Yanlış atılacak bir adım verilerin silinmesine kaybolmasına neden olabilir.Dikkatli olunmalıdır. Anlatım senaryosunda bilgisayarda tek disk bulunmaktadır. Buda sistem tarafından  /dev/sda olarak belirlenmiştir. Sizin bilgisayarınızda birden çok disk veya disk bölümü olabilir. Varsa ekranda görünür. Silebilir,yeni bölüm oluşturabilir veya önceden hazırladığınız bölümü kullanabilirsiniz. Bu kısa bilgiden sonra ham ve kullanılmamış disk seçili durumda iken sağ alt tarafta görünen yeni bölüm tablosu butonuna tıklayın.


Açılan küçük pencerde bölüm tablosunu belirledikten sonra tamam deyin. Bilmiyorsanız degişiklik yapmayın.


Resimde görüldügü gibi yeni bölüm oluştu. Boş alan seçili duruma getirip ekle butonuna tıklayın. Önce swap ( takas ) alanı için bölüm oluşturun.


Anlatım için 1000 MB ( 1GB) kullandım. Siz mevcut ram miktarını esas alıp 2 veya 3 GB ayırabilirsiniz. Bir sıkıntı olmaz. Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bölümlendirme türü olarak birincil  ( En fazla 4 bölüm ) yapabileceginiz gibi uzatılmış olarakda ayarlayabilirsiniz.


İşlem bittikten sonra tamam butonuna tıklayın.


Swap bölümü oluşturduktan sonra aynı yöntemi kullanarak boş alan üzerine tıklayın.  Sistemin çalışacağı kök alan için bölüm oluşturun. Bu tercihe göre 10,20, 30 GB. veya daha fazla olabilir. Dosya türü olarak ext4 belirleyin. Bağlama noktasını / kök olarak belirleyin. Işleminiz bittikten sonra tamam deyin.


Yeni oluşturduğumuz bölümler sistem tarafından algılanacak ve görüntülenecektir.


Bir hatırlatma yapalım. Hatalı bölüm oluşturduysanız değiştirebilirsiniz. Bunun için hangi bölümü düzenleme yapacaksanız seçili durumda iken degiştir butonuna tıklayın. Açılan Edit Partition başlıklı pencereden işleminizi yapın ve Tamam deyin.


Yapılan düzenlemeler resimde görülmektedir. Bölümlendirme işlemi bittikten sonra kuruluma geçmeden ön yükleyicinin veya grubun nereye kurulacağına karar verin. Bunun için alt kısımda bulunan panelde disk/disklerden seçim yapabilirsiniz. Burada dikkatli olun ve doğru disk seçimi yapın. Tercihinizi yaptıktan sonra şimdi yükle butonuna tıklayın.


Bu aşamada uyarı ve bilgilendirme penceresi açılır. Tamam deyin ve sonraki aşamaya geçin.

[size=14]Neredesiniz?[/size]


Bölgenizi belirleyin. Bunun için bölge kısmındaki seçeneklerden Istanbul seçiminiz olmalıdır.

Yapılan düzenleme resimde gösterilmektedir. Ileri butonuna tıklayın.

klavye_duzeni[size=14]Klavye düzeni seçin[/size]Bu aşamada klavye düzeni için çeşitli seçenekler sunulmuştur. Türkiye seçimi ve klavye düzenini belirledikten sonra ileri butonuna tıklayın.

[size=14]Kimsiniz?[/size]Bu bölümde kullanıcı adı ve şifre/parola belirlenmelidir. Işleminizi yapın ve ileri butonuna tıklayın.

[size=14]Kurulum[/size]


Artık kurulum başlamıştır. Donanıma bağlı olarak 3-15 dk. sürmektedir.


Kurulum sırasında ekranda hangi işlemlerin yapıldığını izleyebilirsiniz. Kurulum bitmek üzere.
Kurulum işlemi tamamlanmıştır. Canlı olarak denemeye devam edebilirsiniz. Tercihinizi yapın ve sistemi yeniden başlatın. Kurulum medyasını ( DVD/USB ) çıkarmayı unutmayın.


Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra grub ekranından tercihinizi yapın ve klavyeden enter tuşuna basın.

[size=14]Giriş yapın[/size]


Parolanızı girin.


Manjaro Linux Gnome 3.10 masaüstü.[size=14]Ayrıca bakınız[/size]

Kurulum Rehberleri

Elimden geldikçe ve dilim döndükçe anlatmaya çalıştım.
Eksik veya hatalı olan yerleri lütfen forumda uygun başlıklarda  yazmaktan çekinmeyin.
Güle güle kullanın. Saygılarımla
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2014, 15:18:39 Gönderen: cumali »