Gönderen Konu: Archman - Xfce 2017.06 Kod adı: Panthera Leo - Kararlı Sürüm Hazır  (Okunma sayısı 5003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3184
 • Teşekkür: +141/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Selamlar...

Kıymetli topluluğumuz;

Archman Linux - Xfce 2017.06 Kod adı: Panthera Leo Kararlı Sürüm hazır.

Archman Linux sadece Arch linux'tur. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.


Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve hiçbir Arch linux türevinin çatallaması değildir. Doğrudan Arch Linux üzerine kendi çalışmalarımızdan ibarettir. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına  mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir. Archman saf ve sade bir Arch linuxtur.

Archman GNU/Linux, sürüm numarası olarak inşa edildiği tarihleri kullanacaktır. Ancak her kararlı sürüme bir kod isim de vereceğiz. Bu kod isimler vahşi kedilerin isimleri olacaktır. Başlangıç olarak Leptailurus Serval kod adını verdiğimiz 2017.03 ve 2017.05 Leopard kararlı sürümünün ardından 2017.06 Kararlı sürüm kod adı ise dört büyük kediden biri olan Panthera Leo olmuştur.

Alıntı
Aslan (Panthera leo), Panthera cinsindeki büyük kedilerden biridir ve kedigiller (Felidae) ailesinin bir üyesidir. Yaygın olarak kullanılan Afrika aslanı topluca Afrika'daki birkaç alttürü belirtir. Bazı erkek aslanlar 250 kg (550 lb) ağırlığı aşmaktadır.[1] Aslanlar, kaplandan sonra yer yüzünde yaşayan en büyük kedidir. Vahşi aslanlar şu anda Sahra Altı Afrika'da ve Hindistan'da(Nesli tehlikede olan hayvanların bulunduğu Gir Forest Ulusal Parkı'nda) yaşamaktadır. Antik tarihi zamanlarda, Kuzey Afrika dahil olmak üzere Afrika'nın büyük bölümünde, Yunanistan ve Güneydoğu Avrupa'dan Hindistan'a kadar Avrasya'da etkin olarak yaşamaktaydılar. Yaklaşık 10.000 yıl önceki geç dönem buzul çağında (Pleistosende) aslan insanlardan sonra en yaygın kara memelisiydi: Mağara aslanı (Panthera leo spelaea) Kuzey ve Batı Avrupa'da, Amerika aslanı (Panthera leo atrox) ise Amerika'da Yukon ile Peru civarında yaşıyordu.[2] Aslan, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından savunmasız bir tür olarak sınıflandırılmıştır ve yirminci yüzyılın ikinci yarısında 20 yılda Afrika'daki aslan nüfusunda % 30-50 aralığında önemli bir nüfus azalması görülmüştür.[3] Nüfuslarının azalmasının nedeni tam olarak anlaşılmasa da, yaşam alanlarının işgal edilmesi ve insanlar tarafından zarar görmeleri en başlıca sebepler olarak ön görülmektedir. Afrika'da, özellikle Batı Afrika aslanı nüfusu tehlike altındadır.

Rakip erkeklerle sürekli olarak savaşmaktan kaynaklanan yaralanmalar ömürlerini büyük ölçüde azalttığından, vahşi ortamda nadiren 10 ila 14 yaş arasında yaşamaktadırlar.[4] Esaret altında 20 yıldan fazla yaşayabilirler. Aslanlar genellikle savan ve otlak alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Aslanlar diğer kedilere kıyasla alışılmadık biçimde sosyaldirler. Genelde avlanan kadın aslan grupları, çoğunlukla büyük toynaklıları hedef alır. Aslanlar yapıları gereği genellikle insanları avlamaktan uzak dururlar ancak yine de bazı aslanlar bu davranışın dışına çıkabilir. Gün boyunca ağırlıklı olarak uyumayı tercih eden aslanlar, nadiren alacakaranlıkta sıklıkla gece (Gececil hayvanlar) aktiftir.[5][6]

Erkek aslan, oldukça ayırt edici olan yelesinden kolayca tanınır ve yüzü insan kültürünün en çok bilinen hayvan simgelerinden biridir. Heykellerde, resimlerde, ulusal bayraklarda ve çağdaş sinema ve edebiyatta geniş bir biçimde tasvir edilmiştir. Aslanlar Roma İmparatorluğu zamanından beri insanlar tarafından tutulmuş ve on sekizinci yüzyılın sonlarından bu yana hayvanat bahçelerinde sergilenmek üzere aranan önemli hayvan türünden biri olmuştur. Hayvanat Bahçeleri, nesli tükenmekte olan Asya kökenli alt türleri için hazırlanan ıslah programlarında dünya çapında işbirliği yapmaktadır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/AslanArchman 2017.06 Panthera Leo karşınızda. Archman Linuxun bu sürümü de öncekiler gibi desteklenmeyen ekran kartı sürücülerini ve wireles sürücülerini tanıyacak şekilde hazırlanmıştır. Arch linux depolarının yanısıra, desteklenmeyen sürücü paketleri, dağıtımımıza has sanat çalışmaları, sistem yükleyici, paket yükleyici gibi paketleri barındıran kendi depomuz da mevcuttur. AUR yani Arch kullanıcıları deposu ise varsayılan olarak etkindir.

Archman GNU/Linux, paket yükleme aracı olarak arkadaşım Guillaume Benoit'in PAMAC uygulamasını kullanır. Ayrıca depomuzda yine arkadaşım olan Alexandre A Arnt'ın paket yükleyicisi OCTOPI'de bulunmaktadır. Sistem yükleyici olarak ise, yine dostlarımdan KDE ekibinin değerli üyesi Teo Mrnjavac tarafından geliştirilen universal framework sistem yükleyici CALAMARES kullanılmıştır. Yani UEFI kurulum desteğimiz vardır.Simge seti olarak Vibrancy-Light-Blue-Vivid kullanılmıştır. Tema ve pencere dekorasyonu olarak ise Arch-Darker-OsX temasını taban alarak üzerinde geliştirme ve uyarlamalar yaptığım Archman-OS tema kullanımıştır. Duvar kağıdı ve giriş arkaplanı olarak, sürümün kod adını taşıyan Panthera Leo (Aslan) görselleri kullanıldı. Her kararlı sürüm için hangi kod isim verilmiş ise arkaplan ve duvarkağıtları onların resimleri olacaktır. Bu görseller arama motoru üzerinden temin edilen, açık kaynak araştırması yapıldığında herkesin ulaşabileceği görsellerdir. Yazıtipi olarak ise Liberation Sans font tipi, öntanımlı font olarak belirlendi. Giriş yöneticisi olarak Lightdm kullanıldı.EKRAN ÇIKTILARI:Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux  4.11.3-1(linux çekirdeği)
pamac-aur  4.3.7-1(paket yükleyici)
vibrancy-colors-icon-theme-2.7-3 (simge seti)
archmanos-gtk3-theme  0.1-3 (tema ve pencere dekorasyonu (arch-darker-osx tabanlıdır- çalışma: tulliana)
calamares-3.1.0-8 (sistem yükleyici)
firefox  53.0.3-1 (internet tarayıcı)
Xfce4 4.12 (masaüstü yöneticisi)
libreoffice-still  5.2.7-1 (ofis uygulamaları)
gimp  2.8.20-1 (resim düzenleyici)
inkscape  0.92.1-2 (vektör düzenleyici)
virtualbox  5.1.22-2 (sanal bilgisayar)
archman-xfce-settings  20170610-1 (Archman Xfce varsayılan ayarları)
Calamares slaytları (Canemir - Archman geliştirici)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler (b43-firmware-6.30.163.46-1, xf86-video-sis-0.10.8-3 gibi..)
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.
Ekran alıntı kısayolu PrtSc tuşuna atanmıştır.
Üstten açılır terminal F12 tuşuna atanmıştır.
Başlat menüsüne başlat tuşu Super+L atanmıştır.
Whisker menü üzerinde ekranı kilitleyememe problemi giderilmiştir.
paketlerin tam listesine buradan bakabilirsiniz.


Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz
sudo pacman -Syu yerine sadece update kullanabilirsiniz


Sağ tık menüsünde orta kısmı Türkçe yapmak için şu komutu girin ve oturumu kapatıp açın:
Kod: [Seç]
wget http://archman.org/source/uca.xml && mv uca.xml /home/$USER/.config/Thunar/
Başlat menüsünde ofis uygulamarının açıklamalarını Türkçe yapmak için:
Kod: [Seç]
git clone https://github.com/Archman-OS/ofistr.git && cd ofistr && mkdir /home/$USER/.local/share/applications/ && mv *.desktop /home/$USER/.local/share/applications/


Kurulumdan sonra grubun Türkçe olması için:
Kod: [Seç]
sudo leafpad /boot/grub/grub.cfggirin ve ardından set lang=en_US bulun ve set lang=tr_TR olarak değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın, açılış seçeneklerinin Türkçe olduğunu göreceksiniz.

Linux çekirdeği yükleniyor gibi kısımların da açılırken Türkçe olmasını istiyorsanız üstteki düzenlemeyi pas geçip, sistem kurulduktan sonra: (harddiskin başı genelde sda olur ama sizde farklı ise ona göre değiştirin)
Kod: [Seç]
sudo grub-install /dev/sda
Kod: [Seç]
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgkomutlarından sonra yeniden başlatın tamamdır.

Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.


Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarım.


KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod: [Seç]
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod: [Seç]
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.
Saygılarımla...

@tullianaBURADAN İNDİR


SHA1SUM
Kod: [Seç]
2ad072c33b5c23c48a06fa82e42bd9c10e0b1b10
MD5SUM
Kod: [Seç]
eb8e58e67b0a7c15cc6aa7ca6d67a190

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER bağlantısını incelemeyi unutmayınız
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2017, 19:51:13 Gönderen: tulliana »
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı sezerr53

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Teşekkür: +3/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: Rolling
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
ISO yu indirim lakin baştan kurulum yapmak istemiyorum. Virtualbox da inceledim, farklılıklar var şuan ki kurulu sistemle. Bunu güncelleme vasıtasıyla elde edemedim. Tekrardan kurulum yapmak mı gerekiyor illa? Kurduğum programların gitmesini istemiyorum.
MSI GE60-2OE

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3184
 • Teşekkür: +141/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Taban Sistem zaten yuvarlanıp en güncel duruma gelir güncelleme yaptığınız vakit. Tabi masaüstü özelleştirme ve konfigürasyonların tamamı gelmeyebilir. Yapılandırma paketlerimizi de kurarak kendi ayarlarınız ile yer değiştirme yoluna gidebilirsiniz.

archman-example-files
archman-wallpapers
archman-xfce-settings
archmanos-gtk3-theme
engrampa-thunar
vibrancy-colors-icon-theme

gibi paketler başta olmak üzere bir hayli ilave çalışmamız var tabi
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı Aguila Negra

 • Devamlı Üye
 • ***
 • İleti: 213
 • Teşekkür: +8/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman
 • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
 • Sürüm / Release: 2019.2
 • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
Canlı kullanım için root password belirtebilirmisiniz,kurulu sisteme müdahele için lazım oluyor.
Teşekkürler.

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3184
 • Teşekkür: +141/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Canlı kullanım için root password belirtebilirmisiniz,kurulu sisteme müdahele için lazım oluyor.
Teşekkürler.

sudo passwd root
veya
passwd root
deneyiniz
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı sezerr53

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Teşekkür: +3/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: Rolling
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Hocam diskleri her seferinde sonuna Depo,Depo1 gibi ekleme sorunu devam etmekte. Bu sorun aslında diskler sisteme bağlandıktan sonra, birimi ayır işlemi yapmadan yeniden başlatma yaparsak /media dizininde Depo klasörü kalıyor ve sistem yeniden açılınca aynı isimde klasör olunca Depo1 şeklinde bağlama yapıyor. Lakin birimi ayırdığımızda Depo klasörü /media dizininden kalktığında yeniden başlatıp bağlamada Depo olarak bağlıyor bir sıkıntı çıkmıyor. Bundan dolayı gnome-disk ile diskleri fstab a yazdırıp diskleri öyle otomatik bağlıyorum.

--Ek olarak sistemi yeniden formatlayıp kurdum. Bundan dolayı her XFCE kurulumdan sonra ekran yırtılmasını engellemek için compton kurmaktayım. Buna varsayılan olarak bir çözüm getirilemez mi?
--Açma/Kapatma anahtar gösterimi bence tam tersi olmalı :)


İyi çalışmalar.
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2017, 11:48:51 Gönderen: sezerr53 »
MSI GE60-2OE

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3184
 • Teşekkür: +141/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Hocam diskleri her seferinde sonuna Depo,Depo1 gibi ekleme sorunu devam etmekte. Bu sorun aslında diskler sisteme bağlandıktan sonra, birimi ayır işlemi yapmadan yeniden başlatma yaparsak /media dizininde Depo klasörü kalıyor ve sistem yeniden açılınca aynı isimde klasör olunca Depo1 şeklinde bağlama yapıyor. Lakin birimi ayırdığımızda Depo klasörü /media dizininden kalktığında yeniden başlatıp bağlamada Depo olarak bağlıyor bir sıkıntı çıkmıyor. Bundan dolayı gnome-disk ile diskleri fstab a yazdırıp diskleri öyle otomatik bağlıyorum.

--Ek olarak sistemi yeniden formatlayıp kurdum. Bundan dolayı her XFCE kurulumdan sonra ekran yırtılmasını engellemek için compton kurmaktayım. Buna varsayılan olarak bir çözüm getirilemez mi?
--Açma/Kapatma anahtar gösterimi bence tam tersi olmalı :)


İyi çalışmalar.

Bu bir sorun değil, bu sistemin çalışma mantığı. Diskler bağlandığında media dizini altında diskin bağlandığı bir dizin oluşur ve disk ayrıldığında bu dizin kalkar. Disk ayırma işlemi yapılmadan çıkarılır ise bu dizin orada kalır. Orada bağlanan aygıtların bir kaydını da tutmuş oluyor böylece. fstab'a eklenen aygıtlar ise her zaman aynı dizini kullanmaya devam ediyorlar. Yani bu sorun değil sistemin varsayılanı.

Compton konusunu ise varsayılan yapamayız maalesef. Çünkü compton'un sorun çıkardığı uyum sağlayamadığı uygulamalar oluyor. Bir örnek verecek olursak virtualbox ile sorunlar çıkıyor mesela. Virtualbox ekranı karanlık çalışıyor compton devrede iken. Elle yapılandırılması için bu seçenek kullanıcıya kalıyor.

Daha önceki geri bildirimlerinize istinaden başlat menüsüne yani whisker menüye win start tuşu (Super+L) atandı. xarchiver kaldırılarak engrampa-thunar depomuza eklendi ve sisteme dahil edildi.

Geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz. Lütfen yazmaktan çekinmeyiniz.
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı sezerr53

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Teşekkür: +3/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: Rolling
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Formatlamadan önceki 2017.05 sisteminde compton kullanıyordum ve virtualbox üzerinden Archman 2017.06 XFCE , Manjaro 2017.02(pre6) KDE gibi sistemleri test ettiğimde karanlık ekran sorunu olmamıştı.

Güzel çalışma olmuş.

/////
Açma/Kapama anahtarı derken demek istediğim resimdeki gibi üstteki aktif, alttaki deaktif durumda. Üstekinin deaktif, alttakinin aktif olması daha iyi olur. iOS ve macOS da durum böyleydi.
« Son Düzenleme: 11 Haziran 2017, 12:21:13 Gönderen: sezerr53 »
MSI GE60-2OE

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3184
 • Teşekkür: +141/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
- Compton ile ilgili bu konu donanıma göre değişkenlik gösteriyor. Bunun ile ilgili manjaro çalışmalarından da deneyimlerimiz var. Benim kullandığım donanımda da compton ile ilgili sıkıntı meydana gelebiliyor. Ekran kartı ile ilgili olmalı.

- Anahtar neyin açma anahtarı net anlayamadım? Sistem ayarlarındaki bazı işlevlerdeki anahtarlardan mı bahsediyorsunuz?
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı sezerr53

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 20
 • Teşekkür: +3/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: Rolling
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Evet sistem işlevlerini değiştirmedi ki anahtardan bahsediyorum. İlk başta açtığımı sanıp meğersem kapatıyormuşum. Çok ters anlaşılıyor. Belki kişiseldir.
MSI GE60-2OE