Gönderen Konu: Sürekli çalışan GPU ve CPU fanları hk  (Okunma sayısı 152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rolnes

• Yeni Üye
  • *
  • Teşekkür: +0/-0
  • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
  • Ekran Kartı - Graphic Card: ATI
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Sürekli çalışan GPU ve CPU fanları hk
« : 08 Kasım 2019, 21:09:40 »
RX 570 ve Ryzen 2600 işlemcili sistemim için masaüstü bilgisayarımda dual boot ile Windows10 ve Kubuntu kullanıyorum. GRUB ekranında Kubuntu'yu seçer seçmez boot ekranından itibaren bilgisayarı kapatana kadar işlemci ve ekran kartının fanları son hızla çalışmaya başlıyor.

Sorunun Kubuntu özelinde olup olmadığını anlamak için Ubuntu 19.10'da kurdum fakat aynı şekilde. Windows'ta böyle bir sorun hiç yok, sadece yük bindiğinde fanların çalıştığını duyuyorum.

Bir tavsiye üzerine Arch Linux tabanlı olduğu için Manjaro XFCE kurdum fakat sonuç aynı. Arka planda çalışan uygulamalar ekte paylaştığım gibi.

Bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Bu arada XFCE'ye bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Çevrimdışı alicavus

• Administrator
  • Aktif Üye
  • Teşekkür: +7/-0
  • Dağıtım / Distribution: Arch Linux
  • Masaüstü / Desktop Environment: Cinnamon
  • Sürüm / Release: rolling
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
Ynt: Sürekli çalışan GPU ve CPU fanları hk
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2019, 09:48:37 »
AMD Ryzen serisinin linuxta ACPI sorunları vardır. @tulliana hocamızın önerilerini uygulamaya çalışın.
Donanımınıza göre farklı kernel parametreleri kullanmanız gerekebilir. Buradaki konu kernel parametreleri veya ekran kartı yapılandırmasının doğru yapılması ile çözüme kavuşabilir.

Aşağıdaki kernel parametrelerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca ekran kartınızı doğru yapılandırdığınızdan emin olun. Uçbirimden reboot komutu ile sistemizi yeniden başlatıp açma kapanma ile ilgili çıktıları değerlendirebilirsiniz ama önce uygun yapılandırmayı deneyip uygulayın.

Bende kendi bilgisayarımı aşağıda görüldüğü gibi

acpi_osi=Linux acpi_osi='!Windows 2015' parametreleri ile gruba ekledim sorunsuz kullanıyorum.

acpi kernel parametreleri

Ubuntu Wiki: DebuggingACPI makalesini inceleyiniz.
gpg --sign /home/$USER/signature

Çevrimdışı Rolnes

• Yeni Üye
  • *
  • Teşekkür: +0/-0
  • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
  • Ekran Kartı - Graphic Card: ATI
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Ynt: Sürekli çalışan GPU ve CPU fanları hk
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2019, 11:03:41 »
Merhabalar,

Linux dağıtımlarıyla yeni yeni tanıştım. Manjaro'nun bu sebeple uygun bir seçim olmayacağını söylebilirsiniz ancak XFCE ortamına bayıldım.

Bu bahsettiğiniz işlemleri nasıl yapabilirim, bu konuda rehberlik edebilir misiniz?

Eğer donanıma zarar verme durumu-deneysel bir uygulamaysa- söz konusu olabilecekse, varsın gürültülü çalışsın diyerek vazgeçebilirim.

Teşekkür ederim