Gönderen Konu: Arch Linux'ta base grubu tarih oluyor!  (Okunma sayısı 1067 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alicavus

  • Administrator
  • Aktif Üye
  • *****
  • İleti: 72
  • Teşekkür: +7/-0
  • Dağıtım / Distribution: Arch Linux
  • Masaüstü / Desktop Environment: Cinnamon
  • Sürüm / Release: rolling
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
Arch Linux'ta base grubu tarih oluyor!
« : 08 Ekim 2019, 20:42:16 »
Arch Linux e-posta listelerini ve haberleri takip edenler 6 Ekim 2019 yılından itibaren base grubu zorunlu base metapaketi (belirli paketleri içeren paket) 'ne yerini bıraktığını öğrenmişlerdir. Resmi Arch Linux desteği kişilerden base paketini yüklemeleri istenmektedir:
Alıntı
`base` group replaced by mandatory `base` package - manual intervention required

2019-10-06 - Robin Broda

The base group has been replaced by a metapackage of the same name. We advise users to install this package (pacman -Syu base), as it is effectively mandatory from now on.

Users requesting support are expected to be running a system with the base package.

Addendum:
Be aware that base as it stands does not currently contain:
- A kernel
- An editor
... and other software that you might expect. You will have to install these separately on new installations.

base paketinin kaynak kodlarını incelediğimizde 26 paket içerdiğini görmekteyiz, çekirdek, dosya sistemi araçları, metin düzenleyici gibi önemli paketleri içermediğini görmekteyiz.

Eski base grubu 50 kadar paket içermekteydi. Şimdi ise gelen her güncellemeden sonra grup azalıyor. Mesela linux paketi artık herhangi gruba dahil değil, sed ise base-devel grubuna taşınmış.

Halen güncellenmeyen base grubu paketlerini pacmanla kurabilmekteyiz:
Kod: [Seç]
pacman -S $(pacman -Sgq base)
Kurulum esnasında pacstrap -i /mnt base base-devel adımından sonra yukarıda verdiğim komut şimdilik güncelleme almamış paketler için geçerli olacaktır.

Eski snapshotlarımdan base grubu paketlerini sizler için buldum:
Kod: [Seç]
bash  bzip2  coreutils  cryptsetup  device-mapper  dhcpcd  diffutils  e2fsprogs  file  filesystem  findutils  gawk  gcc-libs  gettext  glibc  grep  gzip  inetutils  iproute2  iputils  jfsutils  less  licenses  linux  linux-firmware  logrotate  lvm2  man-db  man-pages  mdadm  nano  netctl  pacman  pciutils  perl  procps-ng  psmisc  reiserfsprogs  s-nail  sed  shadow  sysfsutils  systemd-sysvcompat  tar  texinfo  usbutils  util-linux  vi  which  xfsprogs
Bu değişiklik bize ne gösteriyor?

İlk olarak gruplar yavaş yavaş rafa kaldırılacağının belirtilerini sunmaktadır. Uzun vadede metapaketler grupların yerini alacak gibi görünüyor. Bu aslında mantıklı bir karar,metapaketinin kodu değiştirilerek paketler esnek biçimde birkaç tane metapakete eklenebilinir, eskiyen paketler rahatça çıkartılabilinir. Gruplarda değişim için ise gruba ait her paketin kaynak kodu değiştirilmesi gerekiyor. Mesela base grubu yok oluyor, tek kalemde silinemiyor, bunu metapakette yapmak ise tek commit ile patch yeterlidir.

Kurulum kılavuzları güncellenmesi gerekiyor. Artık linux paketi zorunlu bağımlılık değil, bu kullanıcıya bilinç katıyor. Kullanıcı bilerek hangi çekirdeği kuracağını seçiyor. Dosya sistemleri araçları başka metapaketlere dahil edilecektir, şimdilik ise base-devel grubunda olur. En azından büyük bir kısmı orada olur.

Ne yapmamız gerekiyor?

İlkolarak sistemimizi güncel tutmak için base adlı paketini kurmamız gerekiyor:
Kod: [Seç]
sudo pacman -Syyu base
Sıfırdan Arch Linux kurmak istiyorsak Kurulum kılavuzlarında değişiklikleri gözden geçirmemiz gerekiyor. Archman topluluğu olarak elimizden geldiği, dilimizin döndüğü kadar sizlere gelişmelerden haberdar etmeye devam edeceğiz.


Saygılarımla,
Ramadan Ali @alicavus
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2019, 20:55:46 Gönderen: alicavus »
gpg --sign /home/$USER/signature