Gönderen Konu: Firefox tarayıcısını Türkçeleştirme  (Okunma sayısı 2132 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

  • Gelişmiş Üye
  • *****
  • İleti: 1785
  • Teşekkür: +2/-0
  • Dağıtım / Distribution: Manjaro Linux
  • Masaüstü / Desktop Environment: Openbox
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Firefox tarayıcısını Türkçeleştirme
« : 11 Ekim 2012, 18:50:41 »


Web tarayıcısı olarak begeniyle kullandığımız firefox,bazen yeni sürüm güncellemeleri aldıktan sonra dil İngilizce olmaktadır.Bazen de denedigimiz alpha yada beta sürümlerinde sık sık dil sorunuyla karşılaşırız.Bu sorunu aşmak için mozilla destek sayfasında anlatım yapılmış.Faydalı olması dilegiyle kısmi alıntı yaparak buraya aktardım.

Yeni bir dil paketinin kurulumu

Eğer diller arasında sürekli gidip gelmeyi planlamıyorsanız, tercih ettiğiniz dildeki Firefox'u Firefox indirme sayfasından tekrar kurmanız önerilir.

1-Mozilla FTP sayfası|nocachena gidin.

2-Kullandığınız Firefox sürüm numarasını seçin.

Firefox sürüm numarasını menü çubuğunda Help (Yardım) menüsünü seçtikten sonra About Mozilla Firefox (Mozilla Firefox hakkında) yı seçerek bulabilirsiniz.

1-linux-i686 klasörünü seçin.

2-xpi klasörünü seçin.

3-İstediğiniz dilin .XPI dosyasını seçin. Bazı diller için birden çok bölgesel paket olabilir. Örneğin Türkçe dil paketi tr.xpi'dir.

        İndireceğiniz dil paketini seçtikten sonra eğer ana Firefox penceresinin üst tarafında sarı bir çubuk görünürse, indirme tercihleriniz dil paketini indirmenizi engellemektedir. Bilgi çubuğunda sağ taraftaki "Allow" (İzin ver) düğmesine tıklayın. "Yazılım kurulumu" pencersinde "Şimdi kur" düğmesine tıklayın Ya da Edit Options... Araçlar - Seçenekler menüsünü seçin. Allowed Sites - Add-ons Installations (Güvenlik) tabında "Siteler eklenti kurmayı denediklerinde beni uyar - Ayrıcalıklar" diyalogunda "addons.mozilla.org" satırını ekleyin. Sonra Close, (Kapat) ve (Tamam) tıklayarak menüyü kapattıktan sonra .XPI dosyasına tekrar tıklayın.

1-Install Now (Şimdi kur) a tıklayın.

2-Dil paketinin kurulumunu tamalamak için Firefox'u yeniden başlatmanız gerekir. Restart Firefox (Firefox'u yeniden başlat)'a tıklayın.

Yüklenmiş tüm dil paketlerinin bir listesini görmek için Firefox penceresinin üst tarafındaki menüde Tools (Araçlar) menüsünü ve sonra da Add-ons (Eklentiler)i seçin. Languages (Diller) tabına tıklayın.

Kaynak