Archman GNU/Linux - Arch Linux ve Türevleri - Manjaro Türkiye

GENEL KATEGORİ (ORTAK KONULAR) => TEKNİK DESTEK => ARCHMAN OS => Konuyu başlatan: tulliana - 17 Nisan 2019, 22:38:59

Başlık: Archman - Enlightenment Edition 2019.04 - Topluluk Sürümü Hazır
Gönderen: tulliana - 17 Nisan 2019, 22:38:59
Selamlar...

Kıymetli topluluğumuz;

Archman - Enlightenment Edition 2019.04 - Topluluk Sürümü Hazır

Archman Linux topluluk sürümlerinde bir ilk olarak nadir kullanılan bir masaüstü yönetimi Archman - Enlightenment Edition 2019.04 - Topluluk Sürümü hazırlanmıştır. Bu sürüm tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır hafif, görsel  ve güçlü bir sürümdür. Archman topluluğumuzdan gelen talep üzerine hazırladığımız bu sürümde Enlightenment masaüstü yönetimi varsayılan ayarlarıyla gelmektedir. İlave bir yapılandırmaya gidilmemiştir, kısaca bu sürüm varsayılan arch linux ve varsayılan enlightenment olarak karşınıza gelmektedir. ilk defa yayınladığımız bu sürümümüz  hakkında yapacağınız geri bildirimlerinize teşekkür ederiz.


Bu sürümde kolaylaştırılmış komutlarımıza iki girdi daha ekledik. Bunlar AUR depolarından derleme girdileridir. Malumunuz AUR üzerinden derleme yaparken çeşitli seçenekler ve yaourt, trizen vb.. yaourt en popüler derleme seçeneği idi ancak çok uzun zamandır gelişimi durduğundan artık kullanımını önermiyoruz. Yine birçok seçenek var ancak küresel camiada trizen betiğinin daha verimli olduğunu ve tercih edildiğini gördük ve varsayılan olarak bu sürümde de yerini aldı. AUR depolarından bir paket derleyip kurmak istediğinizde trizen -S paket-adı şeklinde komut vermeniz gerekir ve gelen sorulara evet hayır diye cevap vermelisiniz. Dilerseniz böyle kullanırsınız dilerseniz kolaylaştırılmış komutu kullanır aur paket-adı dersiniz. Gelen soruları atlayıp kurmak istiyorum derseniz trizen -S paket-adı --noconfirm demeniz gerekiyor. dilerseniz bunun yerine kolaylaştırılmış komutu kullanır aurno paket-adı dersiniz.

Calamares evrensel sistem kurucu ile Archman Enlightenment işletim sistemini birkaç tıklama ile kolayca bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Daha fazlasını anlatmaktansa yaşamak, deneyimlemek daha yerinde olacaktır. İsviçre çakısı gibi her işinizi görebilecek ve aynı zamanda bir o kadar hafif bir sürüm sizleri bekliyor. Bu sürümü beğeneceğinizi umuyoruz.

Archman Linux sadece Arch linux'tur. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.EKRAN GÖRÜNTÜSÜ:
(https://i.ibb.co/6X8gV7Y/archman-enlightenment-desktop.jpg)

paket listesi için buraya (package list) (https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2019-04/community/enlightenment/pkglist.x86_64.txt/download), bu sürümü indirmek için buraya (download) (https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2019-04/community/enlightenment) tıklayınız.


Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux 5.0.7.arch1-1 (linux çekirdeği)
enlightenment 0.22.4-1 (masaüstü yöneticisi)
Pamac-aur  7.3.5-1(paket yükleyici)
Calamares  3.2.4-1 (sistem yükleyici)
midori 8.0-1 (internet tarayıcı)
Calamares slaytları (tulliana - Archman sanat işleri ve proje sorumlusu)
Archman Arkaplanları (Açık kaynak internet araştırmaları)
En güncel ve kararlı sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler grafik kartı ve wifi sürücüleri
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo rm /var/lib/pacman/db.lck yerine sadece unlock kullanabilirsiniz.
unlock komutu ile pacman veritabanı kilitli kaldığında kilidi kaldırabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -R yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden bir paketi kaldırabilirsiniz. Örnek: remove firefox

sudo pacman -Qi yerine sadece info kullanabilirsiniz
info komutu ile uçbirimden bir paketin inşa bilgilerini görebilirsiniz. Örnek: info firefox

trizen -S paket-adı yerine sadece aur paket-adı kullanabilirsiniz

trizen -S paket-adı --noconfirm yerine sadece aurno paket-adı kullanabilirsinizDaha önceki Archman kurulum medyalarından sürüm yükseltmesi yapıp Pamukkale sürümüne sistemi yuvarlayabilirsiniz. Uçbirimden:
Kod: [Seç]
update
pac release-archman
lsb_release -a
komutu vermeniz yeterlidir.Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.


Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarız.


KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod: [Seç]
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod: [Seç]
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.
Saygılarımızla...

Archman takımı adına @tullianaBURADAN İNDİR - DOWNLOAD (https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2019-04/community/enlightenment/)SHA1SUM
Kod: [Seç]
abb08e2a27ec023800c7bc12a96a55a07a11df14
MD5SUM
Kod: [Seç]
c1382e8d85cea7f1dcccadfe900db053

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER (http://archman.org/forum/index.php?board=40.0) bağlantısını incelemeyi unutmayınız

Pacman Komutlarını öğrenmek için buraya (http://archman.org/pacman-komutlari/), pacman (paket kurulum, sistem güncelleme vb) çözümleri için ise buraya (http://archman.org/forum/index.php?topic=1410.0) bakabilirsiniz.

Archman linux'u 3 adımda birkaç dakika içinde Arch Linux'a dönüştürmek için buraya (http://archman.org/forum/index.php?topic=2479.0) bakabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Archman - Enlightenment Edition 2019.04 - Topluluk Sürümü Hazır
Gönderen: asukaki - 19 Nisan 2019, 13:51:42
Farklı masaüstlerini görmek bizi mutlu ediyor :)