Archman Linux

GENEL KATEGORİ (ORTAK KONULAR) => BELGELER VE İPUÇLARI => Konuyu başlatan: mgundogdu - 14 Nisan 2017, 16:44:00

Başlık: IBM SPSS Statistics 23 Programının Kurulumu
Gönderen: mgundogdu - 14 Nisan 2017, 16:44:00
Programı Manjaro-Xfce üzerinde kurdum ve şimdilik gayet güzel çalışıyor. Kurulumu Manjaro üzerinde yapsam da Arch Linux ve türevlerinde işlemler aynıdır. Anlatım Xfce üzerinde yapıldığından eğer farklı bir masaüstü kullanıyorsanız kullandığınız masaüstüne uygun komutları verin.

Kurulum sırasında paketler /opt klasörüne kopyalanıyor bu nedenle bu klasöre gerekli yetkileri verelim.
Önce root oluyoruz:
Terminalde
Kod: [Seç]
su komutu verip kullanıcı şifremizi yazıyoruz. Şimdi belirtilen klasöre yetkileri vermek için root olduğumuz terminal ekranında:
Kod: [Seç]
thunar /opt yazıp bu klasörü açıyoruz. Açılan klasör üzerine sağ tıklayıp Özellikler>Yetkiler/İzinler'e (Sistemi İngilizce kullandığım için burada ne yazdığını bilmiyorum) gidin. Buradan gerekli izinleri verin (Read & Write yapın). Artık "root" olduğunuz terminali kapatabilirsiniz.

Home (ev) dizininde bir klasör açın. Örneğin ben SPSS23 adında Downloads dizininin içinde bir klasör oluşturdum. SPSS 23 ile ilgili indirmiş olduğunuz sıkıştırılmış belgedeki .bin uzantılı dosyayı bu klasöre çıkarın (zaten .bin olarak inmişse buraya kopyalayın). Şimdi terminalden bu dizine gidelim
Kod: [Seç]
cd /home/<kullanıcı adınız/Downloads/SPSS23Kuruluma başlamak için dizinin içine kopyaladığınız/çıkardığınız .bin uzantılı belgenin tam adını şu şekilde yazın (uzantısı ile birlikte). Örneğin dosyanın adı;spss_v23.lnx.bin.

Kod: [Seç]
./spss_v23.lnx.binBu komuttan sonra kurulum başlayacak. Yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayın.
Kurulumdan sonra programı açmak için terminalde şu komutları uygulayın:
Kod: [Seç]
cd /opt/IBM/SPSS/Statistics/23/bin/
Kod: [Seç]
./statistics(https://s17.postimg.org/h53l6zz67/spss23.png) (https://postimg.org/image/aen3xkc0b/)
Başlık: Ynt: IBM SPSS Statistics 23 Programının Kurulumu
Gönderen: tulliana - 15 Nisan 2017, 12:39:58
Anket çalışmalarında kullanmıştım ama tamamına hakim olmak kolay değil, kapsamlı ve yetenekli bir program. Ciddi bir alternatifi de yok. Linux sürümü olduğunu bilmiyordum. Belge için teşekkürler ;)