Archman GNU/Linux - Arch Linux ve Türevleri - Manjaro Türkiye

GENEL KATEGORİ (ORTAK KONULAR) => MASAÜSTÜ YÖNETİCİLERİ VE UYGULAMALAR => XFCE ve Netbook Edition Masaüstü Yönetimi => Konuyu başlatan: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 14:45:04

Başlık: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 14:45:04
Dağıtımı ilk kurduğum gün internete ilk bağlandığımda, sistem, öntanımlı anahtarlık için şifre aldı. Şimdi bilgisayarı her açtığımda internete bağlanmak için öntanımlı anahtarlık şifresi yazmam gerekiyor. Bunu nasıl iptal edeceğim?
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: cumali - 21 Şubat 2013, 15:17:38
Olagan şartlarda internete bağlanmak için anahtar istememesi gerekir. Kablosuz bağlantımı kullanıyorsun? Açıkçası ben Xfce kurarken ( kablolu) böyle bir şey talep edilmemişti. Konuyu anlamam yardım edin lütfen. Mümkünse konuyla ilgili örnek bir bağlantı verin. Acaba şurdaki bağlantıda yeralan konu olabilirmi? http://forum.manjaro.org/index.php?topic=1134.0
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 17:00:23
Linktekine benziyor ama tam olarak o değil. Kendimce birşeyler yapmaya çalıştım.

/home/mehmet/.local/share/keyrings/ adresinde Öntanımlı.keyring isimli bir dosya buldum ve -bir kopyasını alarak- onu sildim. Tekrar internet tarayıcımı açtığımda bu sefer ilk açtığımda olduğu gibi öntanımlı anahtarlık kilidi şifresini oluşturmak için birşeyler girmemi istedi. İptal deyip geçtim bakalım ne olacak. Makinayı açıp kapatınca tekrar olursa, bu sefer şifre oluşturmak için girmemi istediği alanları boş bırakacağım. Sonuçtan haberdar ederim.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 17:07:20
Evet tahmin ettiğim gibi oldu. O alanları boş bıraktığımda şöyle bir pencere çıktı:

(http://img26.imageshack.us/img26/4098/ekrannx.png) (http://imageshack.us/photo/my-images/26/ekrannx.png/)

Devam ettim ve şimdi şifre falan sormuyor.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: cumali - 21 Şubat 2013, 17:44:43
Pratik çözümleri severim ama konu kafama takıldı. Aradığım sorulara cevap bulmuş degilim. Anlaşılan birde Xfce kurmak şart oldu.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: cumali - 21 Şubat 2013, 18:51:07
Xfce son sürümünü yükledim. Önceki mesajımda belirttigim gibi herhangi bir anahtarlık için şifre sorgulaması yapmadı. Sonradan sizin ne tür bir degişiklik yaptığınızı bilmiyorum. Belirtmiş olsaydınız çözüme daha kolay olaşılırdı.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 19:02:51
Hocam hiçbir ayarlama yapmadım ki. Ama daha önce sorduğunuz bir soruya eksik bilgi verdim. Kablosuz bağlantıdan internete bağlanıyorum. Dolayısıyla orada bir şifre giriyorum.

Görüntüsünü kaydettiğim uyarıdan anladığım kadarıyla bu anahtarlık şifresi, o şifreleri gizlemek için olabilir.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: cumali - 21 Şubat 2013, 19:18:04
Yavaş yavaş sorun şekillenmeye başladı. Kablosuz bağlantı kullanmadığım için yanlış bilgi vermek istemiyorum. Ağ bağlantılarından şifre düzenlemesi yapılamıyormu? Bir deneyin.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 19:24:09
Hocam sorunu illegal bir yolla aşmadım ki. Sadece o öntanımlı anahtarlık kilidini sıfırladım (dosyayı silerek), daha sonra da (şifre oluşturma esnasında boş girerek) karşıma çıkmamasını sağladım.

Ağ bağlantılarında sıkıntı yok. Ancak daha önce kablosuz ağa -otomatik dahi olsa- şifre girme gibi bir olay olduğundan, sistem onu anahtarlık şifresi koyarak gizlemeye çalışıyordu. Ben sadece o gizlemeyi kaldırmış oldum.

Benim kullanıcı şifremi bilip bilgisayarı açabilen herkes internete girebilecek. Daha önceki anahtarlık şifresi isteği, bunu engellemek içindi.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: cumali - 21 Şubat 2013, 19:29:47
@mehmet280, aramızdaki fark benimki kablolu sizinki kablosuz. Ben sizin yaptığınız yöntemin illegal olduğunu söylemedim. Sonuçta bir şekilde sorunu aşmış görünüyorsun. Ben ise sebebini bulmaya çalışıyorum.

Ek: Dns degişikligi ve Chromium çalıştırmadan önce bende keyrings dosyası yoktu. Şimdi baktım aynı bahsettigin gibi .local/share/keyrings/ oluşmuş. Yani önceden .local/share klasörü vardı. Ama keyrings dosyası yoktu. Sizde buna benzer degişiklik yaptıysanız yada öntanımlı gelen Chromium kullanıyorsanız keyrings dosyası oluşmuş olabilir. Ben Firefox kullandığımdan öyle bir dosya yoktu. Sanırım çember daralıyor.
Başlık: Re: Öntanımlı anahtarlık
Gönderen: mehmet280 - 21 Şubat 2013, 19:40:11
Hocam ben illegal derken kanunsuz manasında söylemedim :) Normal yollardan olduğunu ifade etmek içindi.

Siz de kablosuz bir ağa bağlansanız eminim ki aynı şeyle karşılaşacaksınız. Dediğim gibi bu bir sorun değil; sistemin, sistem içindeki şifreleri de korumak için aldığı bir önlem. Ama bu şekilde devre dışı bırakılabiliyor.