Gönderen Konu: [Nasıl] cfdisk ile disk bölümleme ( Resimli )  (Okunma sayısı 2314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

  • Gelişmiş Üye
  • *****
  • İleti: 1785
  • Teşekkür: +2/-0
  • Dağıtım / Distribution: Manjaro Linux
  • Masaüstü / Desktop Environment: Openbox
  • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
  • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
[Nasıl] cfdisk ile disk bölümleme ( Resimli )
« : 06 Haziran 2013, 09:53:24 »
Manjaro Linux üzerinde Arch Linux'da olduğu gibi uçbirimden cfdisk ile disk bölümleme yapılabilmektedir. Bölümlemeye başlamadan önce disk konusunda ufak bir hatırlatma yapayım. Bilgisayarınızda birtek disk olabilecegi gibi birden çok fiziksel disk olabilir. Linux ortamında bu diskler sda, sdb, sdc şeklinde adlandırılır. Bu disklerden bir kısmında sistem kurulabilecegi gibi sistem kurmadan yedek bilgi ve dökümanlar için kullanılabilir. Bunu bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

Senaryo:  Bilgisayarınızda 2 adet fiziksel harddisk olduğunu varsayalım. Birine bir veya birden çok Linux dağıtımı ve  Windows kurulmak istenmektedir. Diger harddiski ise yedek belge ve döküman için kullanılmak istenmektedir. Kurulum aracı olarak da USB bellek kullanılacaktır. Bu durumda sistem bunları sda, sdb, sdc şeklinde algılayacaktır. Burada sda üzerine Linux dağıtımı kurmak istedigimizi ve yedekler içinde sdb diskini kullanmak istedigimizi varsayalım. Bu durumda USB bellegi bilgisayara taktığımızda sdc şeklinde algılanacaktır. İstendiginde bunların adları degiştirilebilir.

Senaryo:

sda: Yedek bilgi ve döküman için kullanılacak.
sdb: Sistem kurulumu için kullanılacak.
sdc: USB bellek

Sistem kurulumu için

Swap alanı için (takas)    2000    MB     ( 2GB)
Kök için  ( / )                    40000  MB ( 40 GB)
Yedek için ( home )          50000    MB ( 50 GB )

Bu senaryolara göre disk nasıl bölümlendirilir anlatmaya çalışalım. Uçbirimi açın. sdb bölümüne sistem kuracağımız için
Kod: [Seç]
$cfdisk /dev/sdbkomutunu uygulayın.Komutu yazdıktan sonra klavyenizden enter tuşuna basın.Uçbirim penceresinde  kullanıcıya rehberlik için çeşitli seçenekler yer almaktadır. Resimde görüldügü gibi Türkçe ve anlaşılır durumdadır. Bu aşamada swap,kök ve tercihe göre home dizinleri oluşturulması gerekir. Bilgisayaraınızda farklı bir linux dağıtımı varsa , önceden ayırdığınız swap ve yedeklerinizi tuttuğunuz bölümler varsa yeniden aynı bölüm oluşturmanıza gerek yoktur. Swap alanı için sisteminizin ram miktarının 1.5-2 katı olabilir. Yani 2 GB ramınız varsa 1 veya 2 GB bölüm oluşturmanız yeterlidir. Sistem için ( kök dizini ) 20-50 GB veya daha fazla ayırabilirsiniz. Senaryoya göre bunların nasıl yapıldığını görelim.
Bölümlendirmeye başlamak için Yeni seçenegi üzerine gelip klavyeden enter tuşuna basın.Bu aşamada size iki farklı seçenek sunulmuştur. Diski birincil olarak bölümlendirme yapabileceginiz gibi mantıksal olarakda bölümlendirme yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken Birincil olarak en fazla 4 bölüm oluşturabilirsiniz. Ancak logical ( mantıksal ) olarak istediginiz sayıda bölümlendirme yapabilirsiniz. Birincil seçili durumda iken enter tuşuna basıp sonraki adıma geçin.İlk önce swap (takas) için bölüm oluşturalım. Senaryoya göre 2000 MB swap için planlanmıştı. 2000 degerini yazıp klavyeden enter tuşuna basın.Başlangıç seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Ayrılan bölümün ne maksatla kullanılacağını sisteme tanıtılması gerekir. Türü seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Açılan pencerede bir çok seçenek sunulmuştur. Yapılmak istenen işlemlerin degerleri rakam olarak gösterilmektedir. Resimde görüldügü gibi herhangi bir tuşa basıp sonraki aşamaya geçin.Linux takas degeri 82 gösterilmektedir. Degeri girdikten sonra klavyeden enter tuşuna basın.Yapılan işlem sonucu resimde/ekranda görünmektedir. Takas alanı işlemi tamamlanmıştır.Şimdide sistemin çalışacağı alan için ( / kök ) bölüm oluşturalım. Diskteki boş alan üzerine gelip  Yeni  seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Diskteki boş alan miktarı resimin alt kısmında MB boyut olarak görünmektedir.Planlamaya göre sistemin çalışacağı alan için 40000 (40GB) öngörülmüştü. Degeri yazıp  klavyeden enter tuşuna basın.Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak boş alan üzerine gelin. Başlangıç seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Burada ne şekilde kullanılacağını ( Türü ) belirtmenize gerek yoktur.Şimdide yedek belge ve dökümanlar için  /home bölümü oluşturalım. Klavyenizin yön tuşlarını kullanarak boş alan üzerine gelin. Yeni seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.

UYARI:

Eger ayrı diskiniz varsa ve burada belgelerinizi tutuyorsanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. Yani bölüm oluşturmayınız. Birincil seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Resimde diskteki boş alan görülmektedir. 50000 MB. ( 50 GB ) degerini yazıp  klavyeden enter tuşuna basın. Daha fazla yada disk durumuna göre daha az olabilir.Başlangıç seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Yapılan işlemleri gözden geçirip doğruluğunu kontrol ettikten sonra Kaydet  seçili iken klavyeden enter tuşuna basın.Uyarı mesajını gördükten sonra yes yazıp klavyeden enter tuşuna basın.Eger hata yapılmadı ise cfdisk ile disk bölümlendirme işlemi tamamlanmıştır. Çık seçili durumda iken klavyeden enter tuşuna basın.