Gönderen Konu: free-open / pc NAS tecrübesi olan?  (Okunma sayısı 308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TosunPASA

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 39
  • Teşekkür: +4/-0
  • Masaüstü / Desktop Environment: Diğer
free-open / pc NAS tecrübesi olan?
« : 23 Kasım 2018, 14:10:53 »
merhaba
hem kişisel hemde ufak ölçekli iş yerinde kullanmak amaçlı nas arıyorum. bugün baya bir video seyrettim. satış linklerine göre.
birçok UYGUN nas cihazı 256-512 ram olup 1-2gb ram i olan... atom-celeron vb düşük ölçekli cpu lar ile çalışıyor. bunların raid destekleri ne kadar emin değilim. belki raid desteği 32mb bile olmayabilir. detay göremiyorum.
tercihen raid1 olması.. ki ilerleyen dönemde kendim için pc-nas kullanak istersem de raid5 olması uygun olur

ufak firmalarda NAS olması kullanıcı yetkilendirme olması... linux-windows-mac den erişiyor olması ki ilk planda network.. ama mobil ler de çoğaldığına göre mobil/wifi desteği tercihdir

cloud veya nas ismindeki cihazları bir kısmı tek tuş ile usb bellekleri disk e yedekliyor ???? kime nereye yedikliyor .... !!!

arkadaş için lazım olan.
network den kullanıcı pass ile login olup manuel olarak yedeklemek istiyor
2012 server üzerinde paylaşımda 2tb disk var ama hem herkese açık hemde her yerden herkesin müdahalesine müsait

ethernet ile pc den soyutlanmış ve yetki ile bağlanıp manuel yedeklemek istiyoruz. cobian backup gibi yazılımlar aktif veya recorded user-pass istedikleri için güvenlikte sorun teşkil ediyor. veya bu tür yedekleme yapılacaksa bile şifre kayıt edilmeden yapılması gerekiyor.

evde ise....
fantezide sınır yok.
ama olabilen en küçük boyut ve en düşük enerji ile çalışıp kullanıcı yetkilendirmesi ile başlayıp ............................ taki app store dan medya server/broadcast e kadar... uzanan fanteziler yazabilirim. buna torrent de dahil.

çalıştığım firmada asustor un 4 diskli serisini kullanıyorum. atom işlemci ve 1gb ddr3 ram oldukça yavaş kalıyor raid5 e disk yazarken. store dan filan bişi de aktif etmedim
public ve private dizinlerim var. işyerinde veya özel de min maliyet /enerji ile max performans açısından

ayrıca şu tür bir hardware hangi amaç ile ne kadar bir performans kullanım sunabilir ?

https://www.hardkernel.com/shop/cloudshell-2-case2-for-xu4-smokyblue/freenas-openmediavault gibi yazılımları tecrübe etmişler ile...

fikir - tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz ?