Gönderen Konu: Archman - Xfce 2018.01 Kod adı: Panthera onca - Kararlı Sürüm Hazır  (Okunma sayısı 2329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3173
 • Teşekkür: +139/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Selamlar...

Kıymetli topluluğumuz;

Archman - Xfce 2018.01 Kod adı: Panthera onca - Kararlı Sürüm Hazır

Archman Linux sadece Arch linux'tur. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.


Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve hiçbir Arch linux türevinin çatallaması değildir. Doğrudan Arch Linux üzerine kendi çalışmalarımızdan ibarettir. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına  mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir. Archman saf ve sade bir Arch linuxtur.

Archman GNU/Linux, sürüm numarası olarak inşa edildiği tarihleri kullanacaktır. Ancak her kararlı sürüme bir kod isim de vereceğiz. Bu kod isimler vahşi kedilerin isimleri olacaktır. 2018.01 Kararlı sürüm kod adı ise genel olarak yalnız dolaşan, avını izleyip pusuya düşüren bir avcı Panthera onca yani Jaguar olmuştur.

Alıntı
Jaguar (Panthera onca), kedigiller (Felidae) familyasından ve Panthera cinsinin dört büyük kedisinden biri olan bir Yeni Dünya memelisidir. Diğer üç büyük kedi, Eski Dünya’nın kaplan, aslan ve parstır. Kaplan ve aslandan sonra en büyük üçüncü kedi olan jaguar Batı Yarımküresinin en büyük ve en güçlü kedisidir. Jaguar günümüzde Meksika’dan (bazen ABD’nin güneybatısında da görülebilir) Orta Amerika’ya ve Paraguay’ın güneyi ile kuzey Arjantin’e kadar dağılan bir alanda bulunmaktadır.

Benekli kedi, fiziksel olarak daha çok parsa benzese de daha güçlü yapısı, davranışsal ve habitat özellikleri ile kaplana daha yakındır. Tercih ettiği habitat cengel olsa da, ormanlık araziden açık araziye kadar çeşitli alanlarda yaşar. Genel olarak su kenarlarında bulunur ve kaplan gibi yüzmekten hoşlanan kediler olarak dikkat çekerler.

Jaguar genel olarak yalnız dolaşan, avını izleyip pusuya düşüren bir avcıdır ve avını seçerken fırsatçı davranır. Aynı zamanda ekosistemi dengelemek ve av türlerinin nüfuslarını kontrol altında tutmak konusunda önemli rol oynayan hem süper hem de kilittaşı avcıdır. Jaguar, diğer kedilere göre bile oldukça kuvvetli bir çeneye sahiptir. Kuvvetli çenesi sayesinde zırhlı sürüngenlerin kabuklarını deler ve memeliler arasında sıradışı olan bir öldürme yöntemi kullanır. Beyne ölümcül darbeyi indirmek için doğrudan avının kafatasını iki kulağının arasından ısırır.
Archman 2018.01 Panthera onca 2 aylık çalışmanın ardından nihayet yeni yıl sürümü olarak karşınızda. Archman Linuxun bu sürümü de öncekiler gibi desteklenmeyen ekran kartı sürücülerini ve wireles sürücülerini tanıyacak şekilde hazırlanmıştır. Arch linux depolarının yanısıra, desteklenmeyen sürücü paketleri, dağıtımımıza has sanat çalışmaları, sistem yükleyici, paket yükleyici gibi paketleri barındıran kendi depomuz da mevcuttur. AUR yani Arch kullanıcıları deposu ise varsayılan olarak etkindir.

Archman GNU/Linux, paket yükleme aracı olarak arkadaşım Guillaume Benoit'in PAMAC uygulamasını kullanır. Ayrıca depomuzda yine arkadaşım olan Alexandre A Arnt'ın paket yükleyicisi OCTOPI'de bulunmaktadır. Sistem yükleyici olarak ise, yine dostlarımdan KDE ekibinin değerli üyesi Teo Mrnjavac tarafından geliştirilen universal framework sistem yükleyici CALAMARES kullanılmıştır. Yani UEFI kurulum desteğimiz vardır.Simge seti olarak Papirus simge seti kullanılmıştır. Tema ve pencere dekorasyonu olarak ise Arch-Darker-OsX temasını taban alarak üzerinde geliştirme ve uyarlamalar yaptığım Archman-OS tema kullanımıştır. Duvar kağıdı ve giriş arkaplanı olarak, sürümün kod adını taşıyan Panthera onca (Jaguar) görselleri kullanıldı. Her kararlı sürüm için hangi kod isim verilmiş ise arkaplan ve duvarkağıtları onların resimleri olacaktır. Bu görseller arama motoru üzerinden temin edilen, açık kaynak araştırması yapıldığında herkesin ulaşabileceği görsellerdir. Yazıtipi olarak ise Liberation Sans font tipi, öntanımlı font olarak belirlendi. Giriş yöneticisi olarak Lightdm kullanıldı. Geri bildirimlerde alınan talepler üzerine thunderbird e-posta okuyucusu, Türkçe dil paketi ile birlikte varsayılan olarak sisteme dahil edildi. Temel prensip olarak internet bağlantısı olmayan bir kullanıcının standart ihtiyaçlarının tamamını sağlayacak, görsel, zengin, donanım dostu ve düşük kaynak tüketen sürümler hazırlamaktayız.EKRAN ÇIKTILARI:


Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux-4.14.10-1(linux çekirdeği)
pamac-aur  6.2.2-1(paket yükleyici)
papirus-icon-theme-20171223-1 (simge seti)
archmanos-gtk3-theme  0.1-4 (tema ve pencere dekorasyonu (arch-darker-osx tabanlıdır- çalışma: tulliana)
calamares  3.1.11-2 (sistem yükleyici)
Firefox-57.0.3-1 (internet tarayıcı)
Thunderbird-52.5.2-1 (e-posta okuyucu)
Xfce4 4.12.4-1 (masaüstü yöneticisi)
libreoffice-still  5.3.7-6 (ofis uygulamaları)
gimp  2.8.22-1 (resim düzenleyici)
inkscape  0.92.2-7 (vektör düzenleyici)
virtualbox  5.2.4-1 (sanal bilgisayar)
archman-xfce-settings  20171019-1 (Archman Xfce varsayılan ayarları)
Calamares slaytları (Canemir - Archman geliştirici)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler (b43-firmware-6.30.163.46-1, xf86-video-sis-0.10.8-3 gibi..)
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.
Ekran alıntı kısayolu PrtSc tuşuna atanmıştır.
Üstten açılır terminal F12 tuşuna atanmıştır.
Başlat menüsüne başlat tuşu Super+L atanmıştır.
Whisker menü üzerinde ekranı kilitleyememe problemi giderilmiştir.
paketlerin tam listesine buradan bakabilirsiniz.


Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -Rsnc yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden, tüm bağımlılıkları ile bir paketi kaldırabilirsiniz. (ne yaptığınızdan emin değilseniz ya da pacman kullanımı konusunda bir miktar deneyiminiz yok ise tüm bağımlılıkları ile bir paketi kaldırmanın diğer uygulamalara ve sisteme risk oluşturabileceğini aklınızda bulundurun) Örnek: remove firefox
Sağ tık menüsünde orta kısmı Türkçe yapmak için şu komutu girin ve oturumu kapatıp açın:
Kod: [Seç]
wget http://archman.org/source/uca.xml && mv uca.xml /home/$USER/.config/Thunar/
Başlat menüsünde ofis uygulamarının açıklamalarını Türkçe yapmak için:
Kod: [Seç]
git clone https://github.com/Archman-OS/ofistr.git && cd ofistr && mkdir /home/$USER/.local/share/applications/ && mv *.desktop /home/$USER/.local/share/applications/


Kurulumdan sonra grubun Türkçe olması için:
Kod: [Seç]
sudo leafpad /boot/grub/grub.cfggirin ve ardından set lang=en_US bulun ve set lang=tr_TR olarak değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın, açılış seçeneklerinin Türkçe olduğunu göreceksiniz.Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.


Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarım.


KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod: [Seç]
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod: [Seç]
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.
Saygılarımla...

@tullianaBURADAN İNDİR


SHA1SUM
Kod: [Seç]
8dbc02773b4f5498af152857dbec1ec41075e6f7
MD5SUM
Kod: [Seç]
7876e241eaa1c2b28e71ad49e12b5252

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER bağlantısını incelemeyi unutmayınız

Pacman Komutlarını öğrenmek için buraya, pacman (paket kurulum, sistem güncelleme vb) çözümleri için ise buraya bakabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2018, 20:51:07 Gönderen: tulliana »
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı TosunPASA

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
 • Teşekkür: +4/-0
 • Masaüstü / Desktop Environment: Diğer
büyük bir sabır ve merakla downloadın bitmesini bekliyorum

bu tür çalışma ve paylaşım yapanlar için teşekkür kelimesi az oluyor ama... yinede emeğine zamanına aklına sağlık

ne kadar acemi ve çok soru sorsam da...

linux for ever

Çevrimdışı huseyintokgoz

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 79
 • Teşekkür: +0/-0
Güncelleme ile 2017.10 sürümü tam anlamıyla 2018.01 sürümüne geçer mi? Yoksa yeniden kurmak gerekir mi? Teşekkürler...

Çevrimdışı Aguila Negra

 • Devamlı Üye
 • ***
 • İleti: 213
 • Teşekkür: +8/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman
 • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
 • Sürüm / Release: 2019.2
 • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
kolaylaştırılmış terminal komutları daha önceki sürümden yükselerek gelen sitemde çalışmıyor,fikri olan var mı?
2018.01 sürüme ait bashrc dosyasını kopyalayıp bendeki ile yer değiştirdim ama fark etmedi hata döndürüyor.
Kod: [Seç]
[email protected] ~ % upgrade
zsh: command not found: upgrade
127 [email protected] ~ % mirrors                                                              :(
zsh: command not found: mirrors
127 [email protected] ~ % update                                                               :(
[sudo] password for sahaf:
:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
 core                          126,8 KiB   576K/s 00:00 [-----------------------------] 100%
 extra                        1639,1 KiB  1202K/s 00:01 [-----------------------------] 100%
 community                       4,1 MiB  1198K/s 00:04 [-----------------------------] 100%
 multilib                      168,6 KiB  1147K/s 00:00 [-----------------------------] 100%
 archman_repo deposu güncel
:: Sistem güncellemesi başlatılıyor...
uyarı: engrampa-thunar: yerel depodaki paket (1:1.0-2) archman_repo deposundaki paketten (1:1.0-1) daha güncel
uyarı: imagewriter: yerel depodaki paket (1.10.1420800585.134a9b3-8) archman_repo deposundaki paketten (1.10.1420800585.134a9b3-7) daha güncel
uyarı: mugshot: yerel depodaki paket (0.3.2-4) archman_repo deposundaki paketten (0.3.2-3) daha güncel
uyarı: package-query: yerel depodaki paket (1.9-2) archman_repo deposundaki paketten (1.8-2) daha güncel
uyarı: yaourt: yerel depodaki paket (1.9-1) archman_repo deposundaki paketten (1.8.1-1) daha güncel
 yapılacak bir şey yok
[email protected] ~ %

bashrc dosyası içeriği:
Kod: [Seç]
#
# ~/.bashrc
#

# If not running interactively, don't do anything
[[ $- != *i* ]] && return


alias ls='ls --color=auto'
PS1='[\[email protected]\h \W]\$ '

alias pac="sudo pacman -S"
alias pacs="sudo pacman -Ss"
alias pacu="sudo pacman -Syy"
alias update="sudo pacman -Syyu"
alias mirrors="sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist"
alias upgrade="sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu"
alias clean="sudo pacman -Scc"
alias remove="sudo pacman -Rsnc"

#alias startx=budgie-desktop
#alias startx=startxfce4
#alias startx=mate-session
#alias startx=startkde
Teşekkürler

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3173
 • Teşekkür: +139/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
.bash dosyasının yanında da .zshrc dosyası var, onun içeriğini de aşağıdaki gibi değiştirip yeniden başlatın
Kod: [Seç]
#
# ~/.zshrc
#

# If not running interactively, don't do anything
[[ $- != *i* ]] && return


alias ls='ls --color=auto'
PS1='[\[email protected]\h \W]\$ '


#aliases
alias pac="sudo pacman -S"
alias pacs="sudo pacman -Ss"
alias pacu="sudo pacman -Syy"
alias update="sudo pacman -Syyu"
alias mirrors="sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist"
alias upgrade="sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu"
alias clean="sudo pacman -Scc"
alias remove="sudo pacman -Rsnc"
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı ihsaniye

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 83
 • Teşekkür: +2/-0
 • Dağıtım / Distribution: ARCHMAN
 • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
Güncelleme ile 2017.10 sürümü tam anlamıyla 2018.01 sürümüne geçer mi? Yoksa yeniden kurmak gerekir mi? Teşekkürler...
takip

Çevrimdışı tulliana

 • az laf, çok iş...
 • Proje Sorumlusu
 • Gelişmiş Üye
 • *****
 • İleti: 3173
 • Teşekkür: +139/-0
  • http://archman.org
 • Dağıtım / Distribution: Archman Linux
 • Sürüm / Release: devel
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Güncelleme ile son sürüme ulaşabilirsiniz. Kolaylaştırılmış komutlar için yukarıdaki değişiklikleri yapınız.
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı Aguila Negra

 • Devamlı Üye
 • ***
 • İleti: 213
 • Teşekkür: +8/-0
 • Dağıtım / Distribution: Archman
 • Masaüstü / Desktop Environment: Xfce4
 • Sürüm / Release: 2019.2
 • Ekran Kartı - Graphic Card: INTEL
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Özgür Yazılım
.bash dosyasının yanında da .zshrc dosyası var, onun içeriğini de aşağıdaki gibi değiştirip yeniden başlatın
Bu değişik sorunu çözüyor,teşekkürler.
Yeni bir soru da beraberinde geliyor, .zshrc dosyası Ubuntu ve Mint te yok,Arch tabanlı olmasına rağmen Manjaro da da yok,Archman özelleştirmesi midir?içeriği .bashrc ile aynı farklı bir işlevi nedir?
Teşekkürler.

Çevrimdışı HLLZDMR

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
 • Teşekkür: +0/-0
 • Bir Ölür Bin Doğarız
  • Turbobit Forum Çeviri Adresi
 • Dağıtım / Distribution: Linux Mint
 • Masaüstü / Desktop Environment: Cinnamon
 • Sürüm / Release: 1705
 • Ekran Kartı - Graphic Card: NVIDIA
 • Ekr. Kartı Sür. Graph.Dri: Sahipli yazılım
Hayırlı olsun hocam hepimize elinize sağlık.
Bir Ölür Bin Doğarız

Çevrimdışı TosunPASA

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
 • Teşekkür: +4/-0
 • Masaüstü / Desktop Environment: Diğer
archman kurdum notebook a

store dan kurulu gelen firefox u sildim

aur u aktif ettim
archlinuxfr yi de ekledim
reboot ettim
repo listesini güncelledim ve
store üzerinden firefox-esr yi seçip kur dedim..... 2 defa yaparken detay penceresini açıp inceledim... 203mb gibi bir rakamda dosya indirmeye çalışıyor.. indiriyor.. ve kuruluma başlıyor ve 15dak süren bir döngüye giriyor ve 2 defa kestim... ve maalesef kurulumlara 15dak sonra bıktığım için kapadım

eski firefox kurma sorumdakia rkadaşın verdiği linkden manuel olarak sanal pc de sorunsuz yaptım..
ama stordan yüklemek istediğimde ise
archmerge-v6.3.1-2017.12.23
manjaro xfce nin 17.1 in de aynı durum mevcut

google da aramalarda benzer durumdan şikayetçi olan çok fazla var

yani şimdi sudo pacman -S firefox-esr  ile bunu yükleyemicek miyiz ?

başka bir sorun da..
notebook FHD ekrana sahip... login formu ekranın sol kısmında çıkıyor. bunu ortaya alma imkanımız yok mu ?

boot esnasında çıkan yazıları da yine ekranın ortasına alıp arka plandaki resim yerine aşkım istanbul a ait başka bir resim nasıl yüklerim...

indirilen dep olsun tar gibi paket dosyaları auto install eden bir pakey yöneticisi yok mu ?

gibi yeni yeni soru ve sorunlar ile burdayım   :)