Archman GNU/Linux - Arch Linux ve Türevleri - Manjaro - Antergos Türkiye

GENEL KATEGORİ (ORTAK KONULAR) => TEKNİK DESTEK => ARCHMAN OS => Konuyu başlatan: tulliana - 09 Haziran 2018, 20:30:09

Başlık: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 09 Haziran 2018, 20:30:09
Selamlar...

Kıymetli topluluğumuz;

Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır

Archman Linux sadece Arch linux'tur. Hızlı, görsel, kararlı ve kolaydır.


Archman GNU/Linux dağıtımı Arch Linux tabanlıdır ve hiçbir Arch linux türevinin çatallaması değildir. Doğrudan Arch Linux üzerine kendi çalışmalarımızdan ibarettir. Her sürüm için sorunlar ve pürüzler olmaması adına  mümkün olduğunca yoğun testler yapılır. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler de değerlendirilerek makul olanları çalışmalara dahil edilir. Archman saf ve sade bir Arch linuxtur.

Archman GNU/Linux, sürüm numarası olarak inşa edildiği tarihleri kullanacaktır. Ancak her kararlı sürüme bir kod isim de vereceğiz. 1 yıllık başarılı geçmişimiz boyunca büyük kedilerin isimlerini kod isim olarak kullandık ve sizlere tanıtmaya çalıştık.

2018-05 sürümlerimizden itibaren kod isim olarak ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin, önemli değerlerinin tanıtımını yapacağız. Archman - Xfce 2018.06 sürümün Kod adı: Pamukkale olmuştur. Pamukkale ile ilgili bilgileri aşağıda göreceksiniz. Ayrıca kullanıcı belgeleri altındaki popüler her türden uzantılara da Pamukkale ile ilgili dosyalar koyduk. Bunu da ekran çıktılarında aşağıda görebilirsiniz. Yine arkaplan resimlerini de açık kaynak araştırmalardan derlediğimiz Pamukkale görselleri olarak belirledik.

Alıntı
PAMUKKALE (COTTON CASTLE)
(https://i.hizliresim.com/0z7ROW.png)
Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur. Turistlerin tercih yerlerdendir. Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin"  üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5–10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır.

Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Travertenler görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları vardır.


Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Pamukkale

Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale sürümü de öncekiler gibi desteklenmeyen ekran kartı sürücülerini ve wireles sürücülerini tanıyacak şekilde hazırlanmıştır. Arch linux depolarının yanısıra, desteklenmeyen sürücü paketleri, dağıtımımıza has sanat çalışmaları, sistem yükleyici, paket yükleyici gibi paketleri barındıran kendi depomuz da mevcuttur. AUR yani Arch kullanıcıları deposu ise varsayılan olarak etkindir.

Archman GNU/Linux, paket yükleme aracı olarak arkadaşım Guillaume Benoit'in PAMAC uygulamasını kullanır. Ayrıca depomuzda yine arkadaşım olan Alexandre A Arnt'ın paket yükleyicisi OCTOPI'de bulunmaktadır. Sistem yükleyici olarak ise, yine dostlarımdan KDE ekibinin değerli üyesi Teo Mrnjavac tarafından geliştirilen universal framework sistem yükleyici CALAMARES kullanılmıştır. Yani UEFI kurulum desteğimiz vardır.Simge seti olarak Papirus simge seti kullanılmıştır. Tema ve pencere dekorasyonu olarak ise Arch-Darker-OsX temasını taban alarak üzerinde geliştirme ve uyarlamalar yaptığım Archman-OS tema kullanımıştır. Duvar kağıdı ve giriş arkaplanı olarak, kıymetli arkadaşımız Soner EKER'in fotoğraflarından bir başka hoş çalışma daha kullanılmıştır. Yazıtipi olarak ise Liberation Sans font tipi, öntanımlı font olarak belirlendi. Giriş yöneticisi olarak Lightdm , lightdm-slick-greeter kullanıldı. Geri bildirimlerde alınan talepler üzerine thunderbird e-posta okuyucusu, Türkçe dil paketi ile birlikte varsayılan olarak sisteme dahil edildi. Temel prensip olarak internet bağlantısı olmayan bir kullanıcının standart ihtiyaçlarının tamamını sağlayacak, görsel, zengin, donanım dostu ve düşük kaynak tüketen sürümler hazırlamaktayız.EKRAN ÇIKTILARI:
(https://i.hizliresim.com/MD61J2.png)
(https://i.hizliresim.com/0z70Do.png)


Bu sürümde kullanılan belli başlı paketler ve çalışmalardan birkaç örnek:
linux-4.16.13-2(linux çekirdeği)
pamac-aur  6.4.0-1(paket yükleyici)
papirus-icon-theme-20180601-1 (simge seti)
archman-settings-manager  0.5.5-1 (archman ayar yönetimi)
archman-example-files-20180609-1 (archman örnek dosya tipleri)
archman-wallpapers-20180609-2 (archman arkaplan resimleri)
archman-xfce-settings-20180531-1 (Archman Xfce varsayılan ayarları)
archmanos-gtk3-theme-1.4.8-1 (tema ve pencere dekorasyonu (arch-darker-osx tabanlıdır- çalışma: tulliana)
calamares  3.2.0-3 (sistem yükleyici)
firefox-60.0.2-1 (internet tarayıcı)
Xfce4 4.12.4-1 (masaüstü yöneticisi)
libreoffice-still-5.4.7-2 (ofis uygulamaları)
gimp-2.10.2-1 (resim düzenleyici)
inkscape  0.92.3-3 (vektör düzenleyici)
virtualbox  5.2.12-2 (sanal bilgisayar)
Calamares slaytları (Canemir - Archman geliştirici)
Archman Arkaplanları (Açık kaynak internet araştırmaları)
En güncel sürücüler
Desteklenmeyen sürücüler (b43-firmware-6.30.163.46-1, xf86-video-sis-0.10.8-3 gibi..)
AUR depoları varsayılan olarak etkindir.
Multilib depolar varsayılan olarak etkindir.
Ekran alıntı kısayolu PrtSc tuşuna atanmıştır.
Üstten açılır terminal F12 tuşuna atanmıştır.
Başlat menüsüne başlat tuşu Super+L atanmıştır.
paketlerin tam listesine buradan (https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2018-06/xfce/pkglist.x86_64.txt/download) bakabilirsiniz.


Kolaylaştırılmış Terminal komutları

sudo pacman -S yerine sadece pac kullanabilirsiniz
pac komutu ile uçbirimden paket yükleyebilirsiniz. Örnek: pac firefox

sudo pacman -Ss yerine sadece pacs kullanabilirsiniz
pacs  komutu ile uçbirimden paket bağımlılıklarına bakabilirsiniz. Örnek: pacs firefox

sudo pacman -Syy yerine sadece pacu kullanabilirsiniz.
pacu komutu ile uçbirimden yansıları yenileyebilirsiniz.

sudo pacman -Syyu yerine sadece update kullanabilirsiniz.
update komutu ile uçbirimden sistemi güncelleyebilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist yerine sadece mirrors kullanabilirsiniz.
mirrors komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilirsiniz.

sudo reflector --verbose --latest 15 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist && sudo pacman -Syyu yerine sadece upgrade kullanabilirsiniz.
upgrade komutu ile uçbirimden en hızlı 15 yansıyı belirleyip yansı listesine yani /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yazabilir ve en son güncellemeleri alarak sistem güncellemesi ve sistem yükseltmesi yapabilirsiniz.

sudo pacman -Scc yerine sadece clean kullanabilirsiniz.
clean komutu ile uçbirimden ön bellekte bekleyen ve yer işgal eden eski paketleri ve paket listelerini silip temizleyebilirsiniz.

sudo pacman -R yerine sadece remove kullanabilirsiniz
remove komutu ile uçbirimden bir paketi kaldırabilirsiniz. Örnek: remove firefox

sudo pacman -Qi yerine sadece info kullanabilirsiniz
info komutu ile uçbirimden bir paketin inşa bilgilerini görebilirsiniz. Örnek: info firefox


Sağ tık menüsünde orta kısmı Türkçe yapmak için şu komutu girin ve oturumu kapatıp açın:
Kod: [Seç]
wget http://archman.org/source/uca.xml && mv uca.xml /home/$USER/.config/Thunar/
Başlat menüsünde ofis uygulamarının açıklamalarını Türkçe yapmak için:
Kod: [Seç]
git clone https://gitlab.com/Archman-OS/ofistr.git && cd ofistr && mkdir /home/$USER/.local/share/applications/ && mv *.desktop /home/$USER/.local/share/applications/


Kurulumdan sonra grubun Türkçe olması için:
Kod: [Seç]
sudo leafpad /boot/grub/grub.cfggirin ve ardından set lang=en_US bulun ve set lang=tr_TR olarak değiştirin. Kaydedip yeniden başlatın, açılış seçeneklerinin Türkçe olduğunu göreceksiniz.

Daha önceki Archman kurulum medyalarından sürüm yükseltmesi yapıp Pamukkale sürümüne sistemi yuvarlayabilirsiniz. Uçbirimden:
Kod: [Seç]
update
pac release-arcman
lsb_release -a
komutu vermeniz yeterlidir.Bu sürümü sanal ve gerçek makinelere kurun, kullanın didikleyin. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz hataları bu başlık altından geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm daha öncekinden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.
Bu sürüm, kararlı depolardan hazırlanmıştır ve kararlıdır. Kullanıcı taleplerinin ön plana çıkanları ile ortalama bir linux dağıtımının standartları kombine edilerek hazırlanmıştır.


Kararlı sürümü beğeneceğinizi umarım.


KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod: [Seç]
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod: [Seç]
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.
Saygılarımla...

@tullianaBURADAN İNDİR (https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/stable-iso/2018-06/xfce/)
TORRENT İNDİR (https://torrent.resonatingmedia.com/torrents/archman-xfce-1806_x86_64.iso.d94293f85f933a8c.torrent)


SHA1SUM
Kod: [Seç]
c6a31c2495885e70932e55b6afa7b04b29d3f3b3
MD5SUM
Kod: [Seç]
dcd32e1e6661b31611a332c13c4f9253

Arch tabanlı sistemler ve Archman Linux hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmak için BELGELER (http://archman.org/forum/index.php?board=40.0) bağlantısını incelemeyi unutmayınız

Pacman Komutlarını öğrenmek için buraya (http://archman.org/pacman-komutlari/), pacman (paket kurulum, sistem güncelleme vb) çözümleri için ise buraya (http://archman.org/forum/index.php?topic=1410.0) bakabilirsiniz.

Archman linux'u 3 adımda birkaç dakika içinde Arch Linux'a dönüştürmek için buraya (http://archman.org/forum/index.php?topic=2479.0) bakabilirsiniz.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: illedelinux - 09 Haziran 2018, 22:36:33
Ülkemizde bulunan eşsiz doğa harikalarıyla bir kat daha güzel olmuş, emeğinize sağlık, hayırlı olsun :)
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: ihsaniye - 10 Haziran 2018, 08:28:26
  1806 - Pamukkale kuruluşta
 [rootfs]#
takılıp kalıyor, kuramadım. Uzun zamandır Arcman kullanıyorum, ancak 1805 sürümünde de sıkıntılarım oldu (kilit ekranı gibi). Deepin de kuramamıştım. Makinam aynı ve en az beş adet sistem mevcuttur daima. Archmanı seviyor ve kullanıyorum. Zirve pek yaramıyor galiba, manjora da da yaşamıştım. Kolay gelsin.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 10 Haziran 2018, 11:19:34
KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Öncelikle indirdiğiniz kurulum medyasının MD5SUM ve SHA1SUM hash değerlerinin doğruluğunu kontrol ediniz. Kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bu uygulama Archman depomuzda imagewriter olarak bulunur ve Archman sürümlerinde varsayılan olarak kuruludur.

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod: [Seç]
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I
ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod: [Seç]
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync
Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz kalıbın tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: ihsaniye - 10 Haziran 2018, 13:17:59
Suse İmage Writer kurdum, 1806 yeniden indirdim, ancak kurulum bu sefer LiveUser da kaldı. Tıklasam da enterlasam da tekrar aynı ekran geliyor. Kuruluma geçemedim, diğer anlatılanları yapacak beceriye sahip değilim. Neyse belki önümüzdeki Deepin i kurmaya başarabilirim. ???
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 10 Haziran 2018, 14:54:51
Disk yapılandırmalarınız ile ilgili olabilir. Calamaresi uçbirimden başlatın ve hata aldığınız zaman uçbirimdeki çıktınızın tamamını buradan yapıştırın.

Kod: [Seç]
sudo calamares
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: ihsaniye - 10 Haziran 2018, 19:46:44
Hocam, bu komutu Archman da vermek gerekmiyor mu? Şu anda bende Archman kurulu değil.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: laz61 - 10 Haziran 2018, 21:24:13
Canlı modda verebiliyorsunuz komutu, archamn kurulu olmak zorunda degil
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: ihsaniye - 10 Haziran 2018, 23:05:30
Archman ın en güzel yanı benim gibi son kullanıcılara Sn. tulliana nın "Bilal'e anlatır gibi " anlatmasıdır :).
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 10 Haziran 2018, 23:09:37
Disk yapılandırmalarınız ile ilgili olabilir. Calamaresi uçbirimden başlatın ve hata aldığınız zaman uçbirimdeki çıktınızın tamamını buradan yapıştırın.

Kod: [Seç]
sudo calamares

Liveuser password istiyor ve hiçbir şekilde başlatılamıyor. Uç birimi nasıl açabiliriz bu durumda acaba?
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 11 Haziran 2018, 09:49:05
liveuser parolası boştur
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 11 Haziran 2018, 09:52:35
liveuser parolası boştur

Elbette o kadarını biliyoruz ama hiçbir şekilde ekran geçip açılmıyor, iso dosyası md5sum sıkıntı yok usb yazılım sıkıntı yok ama liveuser ekranı geçilemiyor,
bu sadece bende değil başka şikayetlerde var.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: hkapici - 11 Haziran 2018, 10:24:55
liveuser parolası boştur

Elbette o kadarını biliyoruz ama hiçbir şekilde ekran geçip açılmıyor, iso dosyası md5sum sıkıntı yok usb yazılım sıkıntı yok ama liveuser ekranı geçilemiyor,
bu sadece bende değil başka şikayetlerde var.

Ekran Görüntüsü Atabilirmisin? Normal Sorunsuz USB Kurulan İmaj Dosyalarında Sıkıntı Görülmemektedir. ISO yu USB Diske Alternatif  Proğramlar ile Atmayı Deneyiniz

1-Farklı Bir USB Seçiniz.
2- Alternatif USB Yazıcı Kullanabilirsiniz.

Altarnatif Olarak Aur Deposundan Mintstick Proğramını Kurup ISO Yazılımını Deneyebilirsiniz.
https://aur.archlinux.org/packages/mintstick-git
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 11 Haziran 2018, 17:27:24

Ekran Görüntüsü Atabilirmisin? Normal Sorunsuz USB Kurulan İmaj Dosyalarında Sıkıntı Görülmemektedir. ISO yu USB Diske Alternatif  Proğramlar ile Atmayı Deneyiniz

1-Farklı Bir USB Seçiniz.
2- Alternatif USB Yazıcı Kullanabilirsiniz.

Altarnatif Olarak Aur Deposundan Mintstick Proğramını Kurup ISO Yazılımını Deneyebilirsiniz.
https://aur.archlinux.org/packages/mintstick-git

Dediklerinizi defalarca denedim hepsinde ilk açılış liveuser ekranı geliyor ve hiç bir şekilde ileriye geçiş yapılamıyor.
Ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.
(https://resmim.net/f/9M18w9.jpg)
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 02:09:43
Bu ekranda uçbirime düşüp liveuser girişi yapın ve startx=startxfce4 komutu verip sistemi açmaya çalışın
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 02:26:51
Bu ekranda uçbirime düşüp liveuser girişi yapın ve startx=startxfce4 komutu verip sistemi açmaya çalışın

Uç Birime nasıl düşübiliriz o ekrandan ve giriş yapabiliriz Lütfen gösterebilirmisiniz?
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 02:36:12
CTRL+ALT+F1 veya F2 veya F3 şeklinde deneyiniz. Düşmez iseniz CTRL+ALT+N deneyiniz.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 11:31:13
CTRL+ALT+F1 veya F2 veya F3 şeklinde deneyiniz. Düşmez iseniz CTRL+ALT+N deneyiniz.

Teşekkürler dediklerinizi yaptım ama yine açılmadı, ekran görüntüsü aşağıdadır.

(https://resmim.net/f/12dEHN.jpg)
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 11:53:58
Ekran kartınız ile ilgili bir sıkıntı var sanırım. ilk boot satırında TAB tuşuna basın ve satırın sonuna bir boşluk verip nomodeset ekleyip F10 ile ya da ENTER ile boot işlemini devam ettirin. Sonuç değişmez ise xorg=safe ekleyip aynı işlemi tekrar edin.


(https://image.ibb.co/jMjhpd/archman_liveboot.png)
burada TAB tuşuna basın ve

(https://image.ibb.co/c9Uhpd/archman_nomodeset.png)
aşağıda verdiğim parametrelerden her defasında bir tanesini bu resimde imlecin bulunduğu yerdeki gibi girip ENTER tuşu ile devam edip sistemi açmaya çalışın. Bu arada ekran kartınız nedir? Nvidia değil ise aşağıdaki nvidia ve nouveau seçeneğini pas geçin.

Kod: [Seç]
nomodeset
xorg=safe
blacklist=nvidia
blacklist=nouveau
acpi_backlight=vendor
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 14:55:15
Sayın @tulliana,
Çok teşekkür ederim, dediğinizi yaptım nomodeset ile açıldı ama ekran çözünürlüğü 640*480 olarak geldiği için Calamares yüklemeye başlamadı ve aşağıdaki hatayı verdi.
şimdi ne yapabilirim?

(https://resmim.net/f/iC2mmc.jpg)

The screen too small to display the installer
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 16:14:09
Ayarlarda Görüntüle seçeneği var, oradan çözünürlüğü artırdıktan sonra tekrar açmayı dene.
(https://preview.ibb.co/fvLspd/archman_settings_screen_goruntule.png)

Calamares uygulamasını da uçbirimden sudo calamares komutu ile başlat. Ola ki bir kurulum hatası meydana gelirse uçbirimdeki tüm çıktıyı buraya yapıştırırsın inceleme imkanımız olur.

şu çıktıyı da verebilirmisiniz?
Kod: [Seç]
lspci | grep -E "VGA|3D"
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 16:42:47
Ayarlarda Görüntüle seçeneği var, oradan çözünürlüğü artırdıktan sonra tekrar açmayı dene.
(https://preview.ibb.co/fvLspd/archman_settings_screen_goruntule.png)

Calamares uygulamasını da uçbirimden sudo calamares komutu ile başlat. Ola ki bir kurulum hatası meydana gelirse uçbirimdeki tüm çıktıyı buraya yapıştırırsın inceleme imkanımız olur.

şu çıktıyı da verebilirmisiniz?
Kod: [Seç]
lspci | grep -E "VGA|3D"
Teşekkürler
Dediklerinizi yaptım ama seçeneklerde sadece 640*480 var değişiklik yapılamıyor ve sudo calamares çalıştırdığımda da aynı hatayı veriyor.
Son olarak dediğiniz çıktıyı deneyip yazarım.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 16:58:23
Ayarlarda Görüntüle seçeneği var, oradan çözünürlüğü artırdıktan sonra tekrar açmayı dene.
(https://preview.ibb.co/fvLspd/archman_settings_screen_goruntule.png)

Calamares uygulamasını da uçbirimden sudo calamares komutu ile başlat. Ola ki bir kurulum hatası meydana gelirse uçbirimdeki tüm çıktıyı buraya yapıştırırsın inceleme imkanımız olur.

şu çıktıyı da verebilirmisiniz?
Kod: [Seç]
lspci | grep -E "VGA|3D"

Verdiğiniz komutun çıktısı

(https://resmim.net/f/PZsZ6l.png)
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 17:21:50
Uçbirimden
Kod: [Seç]
xrandr -s 1024x768komutu verip ekran büyütün ve calamaresi tekrar çalıştırın
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 12 Haziran 2018, 17:39:04
Uçbirimden
Kod: [Seç]
xrandr -s 1024x768komutu verip ekran büyütün ve calamaresi tekrar çalıştırın

Malesef kabul etmiyor, çıktıyı aşağıya veriyorum.
Bu sıkıntı diğer hiçbir linux os'ta olmuyor kolaylıkla kurulum yapılıyor ve daha önceki Archman'larda da olmuyordu.
Son güncellemelerde password sorunu çıktı ve en son sürümde de liveuser ekranı geçilemiyor malesef.

(https://resmim.net/f/1jTVCl.png)
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 12 Haziran 2018, 23:11:48
Sorun ekran kartı sürücünüz ile ilgili. Nvidia bazı sürücülerde desteğini sonlandırdı aşağıdaki bağlantıda bu husustan bahsettim. Fermi tabanlı gpu desteği hususunda .
http://archman.org/forum/index.php?topic=2151.0
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: TosunPASA - 13 Haziran 2018, 15:42:29
daha önceki seride uyuma sorunu vs ile desktop sorunundan bahsetmiş idim.
bu seferki iso da ise install sorunu mevcut

öncelikle iso yu indirdim T450 thinkpad e sorunsuz yüklediğimi ve bugünkü chromium güncellemesinin geldiğini.. kapattıktan sonra, önceki seride olan uzun süreli uyumada 3 defadan önce login i geçemediğimi belirtmiş idim

desktop ise
xeon 2670 - gidgabyte x79 ud1 mainboard
2*16gb 1600 lük ram ler
1 adet 120 gb 850 serisi ssd
1 adet 4tb lık skyhawk serisi disk mevcut
780ti ekran kartı ve 2 adet 24inch monitor

notebook a sorunsuz kurulum ve güncellemeden sonra eve gittiğimde usb yi takıp boot etmek oldu
ve diğer arkadaşın yaşadığı sorun bende de oldu ve liveuser ı geçemedim.. tıkladığımda user kısmına bana  "reached target graphical interface" gibi bir full screen komut ekranında mesajı gösterp tekrar login e düştüğünü ve sonsuz döngü ile devam ettiğini belirteyim
monitör kablosunu çıkartıp tek monitör ile yapmama rağmen sonuç değişmedi

yani desktop a yükleyemedim

son seri olan manjaro 17.1.10 da ise başka grafik sorunlarından bahsetmiş idim.

linux kullanmak istiyoruz ama kullanma aşamasında değil daha kurulum aşamasında bu tür sorunlar üzüyor. adam gibi ekran düzenlemesi program yüklemesi yapıp film seyretmek müzik dinlemek çoklu ekranın avantajlarını yaşamak için ne yapmak lazım ?
herkes linux administrator olmadan birşey yapamayacak ise mantığı nedir Özgür Yazılım/Dağıtımların ?

bizleri ubuntu gibi dağıtımlara muhtaç etmeyin artık.

ve şikayetlerimizi arch çözüm / devolop ekiplerine birebir iletiniz

bir önceki dağıtım için yapmış olduğum eleştiri de gelişme olmuş

dağıtımın adı Kız Kulesi.. ama ona ait bir resim yok install ve sonrasında
şimidki pamukkale 1 adet resim ile işi bitirmişsiniz.

bana bile daha sonrası için bilgi verin adının ne olacağını.. ben fotoğrafcı veya netdeki free resimleri alıp sizle paylaşayım. maksad güzel sonuç olacak ise.

güzel sonuçlar ve çözümler bekliyoruz
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: ihsaniye - 14 Haziran 2018, 07:29:29
Makina Samsung R530
İşlemci İ3 CPU M330 2.13 GHZ*2
Bellek      2.9 GB
Ekran kartı NVIDIA GT218M (GeForce 310M)
Makinadaki diğer sistemler; win10, mint,manjaro, deepin ve M17

Bu arada Mintstick indirdim ve kurulumu yeniden denedim. Ancak Live user i gecemedim.

Bilgilerinize, kolay gelsin.


Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 14 Haziran 2018, 11:10:15
Arkadaşlar konu Nvidia'nın sürücü desteği ile ilgili. Bize has olmadığını vurgulamak isterim.


NOT:
NVIDIA  Fermi tabanlı GPU'lar için sürücü desteğini bıraktı. Fermi tabanlı bir NVIDIA GPU'nuz varsa, 390xx sürücü paketlerini kullanmanız gerekir.


Fermi tabanlı ekran kartları için:
Kod: [Seç]
sudo pacman -S nvidia-390xx lib32-nvidia-390xx-utils nvidia-390xx-utils
paketlerini kurmalısınız.

Aynı sorun kısa bir süredir diğer dağıtımlarda da mevcuttur.


bakınız:
(https://image.ibb.co/mmQ0Cy/linux_nvidia_fermi_gpu_archman.png)

https://forum.manjaro.org
https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4656/~/list-of-fermi-series-geforce-gpus
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 14 Haziran 2018, 17:26:20
Sayın @tulliana
Benim ekran kartım Fermi tabanlı değil, verilen linkteki listede de yok,
ve diğer linux'lerde sıkıntı olmuyor kuruluyor, Manjaro kullanıyorum,
archman JMW ve eski sürüm archmanlar kuruluyor ama güncelleme sonrası sistem açılamıyor şifre kabul etmiyor, şifre ekranında kalıyor.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 14 Haziran 2018, 19:01:04
nvidia 390xx sürücüleri dahil edip xfce bir sürüm hazırlayıp bakalım duruma
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 14 Haziran 2018, 22:52:38

@Herkül
@İhsaniye
@TosunPaşa


şu sürümü deneme imkanınız varmı?
https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/devel-iso/18-06-xfce-nvidia/
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: Herkül - 17 Haziran 2018, 10:46:06

@Herkül
@İhsaniye
@TosunPaşa


şu sürümü deneme imkanınız varmı?
https://sourceforge.net/projects/archman-os/files/devel-iso/18-06-xfce-nvidia/

Teşekkürler, öncelikle Ramazan Bayramınızı kutlarım.
Verdiğiniz sürümü kurdum ama sistem açılmadı, görüntü gelmedi malesef.
Son olarak verdiğiniz Archman KDE Plazma 18.06 Kararlı Sürümü yükledim ve sıkıntı olmadan açıldı, ve şu an kullanıyorum.
Daha önceden yazdığım gibi ekran kartım Fermi tabanlı değil ve sorun bundan kaynaklanmadığını düşünmüyorum.Çünkü önceki sürümlerde ve diğer linux(Manjaro) sıkıntısız kullanabiliyorum.
Sorun daha farklı gözden kaçan ufak bir ayrıntıda olabilir, KDE sürümünde sıkıntı yok öyleyse farklı olan şeylere bakılmalı bence.
Başlık: Ynt: Archman - Xfce 2018.06 Kod adı: Pamukkale - Kararlı Sürüm Hazır
Gönderen: tulliana - 17 Haziran 2018, 18:58:55
Giriş yöneticisi lightdm, gpu ya da monitör yapılandırmalarınız ile sorun yaşıyor büyük ihtimalle. Sddm sorun yaşamadan açmış. Tabi wayland desteği de etken olmuştur kde sürümde. Kolay gelsin. Fermi tabanlı gpu kullanan arkadaşlar yukarıdaki sürümü test edebilir halen