Gönderen Konu: [NASIL] Arch Linux'ta Intel/Nvidia hibrit kart kurulumu ve Bumblebee (Optimus)  (Okunma sayısı 1952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tulliana

• az laf, çok iş...
  • Proje Sorumlusu
  • Gelişmiş Üye
  • Teşekkür: +81/-0
    • http://archman.org
  • Dağıtım: Archman Linux
  • Masaüstü: XFCE
  • Sürüm: devel
  • Ekran Kartı: NVIDIA
  • Ekr. Kartı Sür.: Sahipli yazılım
Arch Linux'ta Intel/Nvidia hibrit kart kurulumu ve Bumblebee (Optimus)

Selamlar...

Bilindiği üzere Optimus teknolojisi, Intel/Nvidia hybrid gafik kartlarının dizüstü bilgisayar üzerinde birlikte çalıştığı bir teknolojidir.
Yüksek performans sağlamayı ve düşük batarya tüketimini hedefler.
Standart kullanımda her zaman Intel grafik kartı öntanımlıdır ve Nvidia sürücü kullanımda değildir. Ancak yüksek grafik kartı gerektiren işlerde Nvidia kullanmak için linux dağıtımlarda birkaç işlem yapmamız gerekiyor. Artık birçok dağıtımın optimus yapılandırması için özel araçları veya paketleri var. (manjaro, mint gibi..) Windows platformunda ise bu teknoloji arkaplanda otomatik olarak geçişleri sağlar ve kullanıcının herhangi bir işlem yapması gerekmez. Yeterli sürücü desteği ve sürücü uygulamalarına dair linux platformunda destek verilmediği için birkaç adımı kendimiz hazırlamalıyız.

Arch linux üzerinde Optimus teknolojisinden nasıl faydalanırız?
Intel/Nvdia hybrid grafik kartı sürücüleri nasıl yüklenir?
Geçişleri sağlamak için bumblebee nasıl etkineştirilir?
Kullanıcı, bumblebee grubuna nasıl dahil edilir?
Yükleme ve yapılandırma işlemleri tamamlandıktan sonra Optimus teknolojisinin çalışıp çalışmadığını nasıl test ederiz?

İşte şimdi bu soruların cevabını bulmak için Arch Linux üzerinde bu adımları sırası ile uygulayalım:

Öncelikle Intel/Nvidia hybrid bir grafik kartına sahipmiyiz öğrenelim:
Kod: [Seç]
lspci | grep -E "VGA|3D"

Çıktınız aşağıdaki çıktı ile benziyor ise yani, Intel Corporation ve NVIDIA Corporation görmüş iseniz hybrid bir grafik kartınız var.

Ardından, Multilib depomuz etkin değil ise etkinleştirelim: (nano yerine metin editörünüzü yazabilirsiniz.
sudo nano /etc/pacman.conf

pacman.conf dosyasında:

[multilib] kısmını bulalım ve satır başlarında # işaretini kaldıralım, pacman.conf dosyasını kaydedip kapatalım.

yani şu şekilde görünsün:

Açtığımız dosyaları ve pencereleri kapattıktan sonra, sistemi şu şekilde güncelleyelim
sudo pacman -Syyu
Sistemi güncelledikten sonra, xf86-video-intel sürücüsü kurulu ise,

kontrol edip:
sudo pacman -Ss xf86-video-intel
buna benzer bir çıktı almışsanız kuruludur

xf86-video-intel sürücüsünü kaldıralım
sudo pacman -R xf86-video-intel

Şimdi kurulum ve paketleri yükleme aşamasına geçelim:
sudo pacman -S bumblebee mesa xf86-video-intel nvidia lib32-nvidia-utils bbswitch nvidia-utils
paketleri yükledikten sonra, kullanıcımızı bumblebee grubuna dahil ederek yetkilendirelim
sudo gpasswd -a $USER bumblebee

Şimdi de bumblebee servisini, sistem açılırken çalışması için etkinleştirelim
sudo systemctl enable bumblebeed.service
ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ya da uçbirimden sudo reboot komutunu verin.

Arch Linux açıldı ve hemen bumblebee grubunda birkaç kontrol yapalım

bumblebee grubunu görmek için.
groupsdiyoruz ve çıktı içerisinde

bumblebee görmüş isek işlem tamamdır.

bumblebee çalışıyormu hemen kontrol edelim:
systemctl status bumblebeed

şuna benzer bir çıktımız olmalı:

kırmızı çizgi ile işaretlediğim yerler sizde de aynı ise sorun yok, bumblebee servisi çalışıyor.

Şimdi grafik kartlarımızı yani Optimus teknolojisini test edelim.

glxspheres64komutunu verdim ve şöyle çıktılar aldım (Intel grafik kartım devrede, sorunsuz çalışıyor ve çıktıları da bunlar. (60 FPS ortalamasında)

ardından..
optirun glxspheres64komutunu verdim ve şöyle çıktılar aldım; NVIDIA grafik kartım devrede, sorunsuz çalışıyor ve çıktıları da bunlar. (350 FPS ortalamasında)
Ayrıca performansın ne kadar yükseldiğini de farkettik.

Eğer bir uygulamayı yüksek performanslı NVIDIA grafik kartı ile çalıştırmak isterseniz uçbirimden optirun uygulama-adı mantığında komut vermelisiniz. (örnek: optirun firefox )

Arch Linux'ta Intel/Nvidia hibrit grafik kartların kurulumunu ve Bumblebee kurulumunu tamamladınız, Optimus teknolojisini kullanmaya başladınız.  Artık her iki grafik kartımızı Arch Linux üzerinde rahatça kullanabiliriz.

NOT: Yukarıdaki performans değerleri donanımın gücüne, tipine ve linux çekirdeğine (kernel) vs.. göre değişkenlik gösterir

Destek almak için ve geri bildirim için foruma başlık açabilirsiniz.

Kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=iNyS7XESWok
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2017, 01:29:35 Gönderen: tulliana »
http://archman.org - Bizi bilen iyi bilir, bilmeyen de kendi gibi bilir.!

Çevrimdışı mgundogdu

• Yönetici
  • Gelişmiş Üye
  • Teşekkür: +21/-0
  • Dağıtım: Manjaro Linux
  • Masaüstü: XFCE
  • Sürüm: Stable
  • Ekran Kartı: NVIDIA
  • Ekr. Kartı Sür.: Sahipli yazılım
Eline sağlık hocam teşekkürler. Benim yeni bilgisayarımda da Nvidia 930MX var ama Manjaro'da bir türlü emin olamadım bir sorun var gibiydi. Bumbelebee çalışıyor görünüyor ama sürekli intel aktif. Primusrun ve Optimusrun komutlarında da sorun yok. configleri inceledim sürücülerim tam olarak tanınmamış izlenimi verdi; çünkü üretici ve chipsete ilişkin bilgiler unknown diyordu. Zaten nvidia sürücü kuramadım. MHWD'yi silmeme rağmen yinede Nvidia 375.X X ekrana düşemiyor. Nerden aklımda kaldı hatırlamıyorum ama sanırım Kabylake mimaride kernel tarafında sorun varmış. Bir kaç hafta daha bekleyip tekrar Manjaro kurmayı planlıyorum. Şimdi Ubuntu'dayım. Arch veya Arch tabalı dağıtımlarda işler Debian tabanlılara göre daha kolay ama onlarında destekleri sağlam bir şekilde patch yapabiliyorlar :( Bu sorudan daha çok haber verme içindi. Kernel güncellemeleri takip ediyorum. Yeni bir gelişme olursa haberdar edip gönderimi sileyim. Kalabalığa gerek yok :)

optirun glxgears -info
GL_RENDERER = GeForce 930MX/PCIe/SSE2
GL_VERSION = 4.5.0 NVIDIA 375.26
GL_VENDOR = NVIDIA Corporation
CPU: Dual core Intel Core i7-7500U (-HT-MCP-) cache: 4096 KB
clock speeds: max: 3500 MHz 1: 3130 MHz 2: 1899 MHz 3: 600 MHz
4: 680 MHz
Graphics: Card-1: Intel Device 5916
Card-2: NVIDIA GM108M [GeForce 930MX]
Display Server: X.Org 1.19.1 driver: intel
Resolution: 1366x768@60.00hz
GLX Renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 620 (Kabylake GT2)
GLX Version: 3.0 Mesa 13.0.3
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2017, 14:45:37 Gönderen: mgundogdu »
Bilgi insanlığın malıdır. Bir grubun ya da kişin değil!